colour_block_gnwt.jpg

Recent Appointments

The following appointments were made in the past 90 days.

Since the beginning of the 18th Assembly, the GNWT appointed 248 persons to the GNWT committees, boards and councils, 133 women (54%) and 115 men (46%); this brings the total composition of GNWT board appointments to 139 women (50%) and 138 men (50%). (This information is current as of 31 August 2018.)

View Full Table
  Download CSV
Board Appointee Role Term Expiry Term Start
Sahtu Regional Wellness Council Gina Dolphus Chair 2024-07-31 2023-01-01
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Kate Hearn Member (GNWT) 2025-12-18 2022-12-19
Northwest Territories Arts Council Lani Cooke Member (North Slave) 2024-12-04 2022-12-05
Northwest Territories Arts Council George Mackenzie Member (Tłı̨chǫ) 2024-12-04 2022-12-05
Northwest Territories Arts Council Shawna McLeod Member (Dehcho) 2024-12-04 2022-12-05
Northwest Territories Arts Council Elizabeth McKay Chair (South Slave) 2024-12-04 2022-12-05
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Ms. Pamela Strand Member 2023-12-03 2022-12-04
Beaufort Delta Regional Wellness Council Debbie Ruben Chair 2023-07-31 2022-12-01
Dehcho Regional Wellness Council Muaz Hassan Chair 2023-07-31 2022-12-01
Gwich'in Land Use Planning Board Ashley Ens Member (GTC) 2025-11-27 2022-11-28
Gwich'in Land and Water Board Deanna Smith Member (GTC) 2025-11-27 2022-11-28
Aboriginal Languages Revitalization Board Mandy Bayha Member (North Slavey) 2024-11-24 2022-11-25
Aboriginal Languages Revitalization Board Debora Heron Member (Cree) 2024-11-24 2022-11-25
Aboriginal Languages Revitalization Board Renie Koe Member (Gwich'in) 2024-11-24 2022-11-25
Aboriginal Languages Revitalization Board Emily Kudlak Member (Inuinnaqtun) 2024-11-24 2022-11-25
Aboriginal Languages Revitalization Board Beverly Amos Member (Inuvialuktun) 2024-11-24 2022-11-25
Aboriginal Languages Revitalization Board Tammy Steinwand-Deschambeault Member (Tłı̨chǫ) 2024-11-24 2022-11-25
Aboriginal Languages Revitalization Board Doris Bourke Alternate (Cree) 2024-11-24 2022-11-25
Aboriginal Languages Revitalization Board Jacey Firth-Hagen Alternate (Gwich'in) 2024-11-24 2022-11-25
Aboriginal Languages Revitalization Board Joshua Oliktoak Alternate (Inuinnaqtun) 2024-11-24 2022-11-25
Aboriginal Languages Revitalization Board Susan Peffer Alternate (Inuvialuktun) 2024-11-24 2022-11-25
Aboriginal Languages Revitalization Board Julia Naedzo Alternate (Tłı̨chǫ) 2024-11-24 2022-11-25
Beaufort Delta Regional Wellness Council Peggy Day Member 2025-07-31 2022-11-24
Hay River Regional Wellness Council Lenny Fabien Member 2025-07-31 2022-11-24
Sahtu Regional Wellness Council Angela Grandjambe Member 2025-07-31 2022-11-24
Sahtu Regional Wellness Council Alexis Peachey Member 2025-07-31 2022-11-24
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Martin Goldney Vice-Chair 2023-11-23 2022-11-24
Aboriginal Languages Revitalization Board Beverly Amos Member (Inuvialuktun) 2022-11-24 2022-11-23
Aboriginal Languages Revitalization Board Tammy Steinwand-Deschambeault Member (Tłı̨chǫ) 2022-11-24 2022-11-23
Gwich'in Land Use Planning Board Grant Gowans Member (GTC) 2025-11-13 2022-11-14
Sahtu Land Use Planning Board Dakota Erutse Member (SSI) 2025-11-13 2022-11-14
Total: 31 entries