Appointments

Select the board from the dropdown menu below to show a list of appointees.

Board Department Appointee Role Term Start Term Expiry Number of Terms Appointed By Nominating Authority
Board Department Appointee Role Term Start Term Expiry Number of Terms Appointed By Nominating Authority
Apprenticeship, Trade and Occupation Certification Board Education, Culture and Employment Danny Bayha Member 2024-04-10 2027-04-09 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) William Mackay Member 2024-04-01 2025-03-31 4th term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Workers' Safety and Compensation Commission Robert Wilkins Member (Employer representative) 2024-04-01 2027-03-31 2nd term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Steve Loutitt Chair 2024-04-01 2025-03-31 3rd term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Public Utilities Board Gordon Van Tighem Chair 2024-04-01 2026-03-31 4th term Minister Responsible for the Public Utilities Board
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Workers' Safety and Compensation Commission Jenni Bruce Chair 2024-04-01 2027-03-02 2nd term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission, following consultation with the Government of Nunavut Minister
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Workers' Safety and Compensation Commission Cheyenne Haogak Member (NWT Worker representative) 2024-03-31 2027-03-30 1st term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Public Utilities Board Danny Yakelaya Member 2024-03-27 2026-03-26 4th term Minister Responsible for the Public Utilities Board
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) William Mackay Vice-Chair 2024-03-13 2025-03-31 1st term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Public Utilities Board Joseph Auge Member 2024-03-11 2026-03-10 2nd term Minister Responsible for the Public Utilities Board
Medical Registration Committee Health and Social Services Dr. Darcy Scott Alternate 2024-03-11 2026-03-10 1st term Minister of Health and Social Services NWT Medical Association
Gwich'in Renewable Resources Board Lenora McLeod Alternate (GTC) 2024-03-01 2029-02-28 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Gwich'in Tribal Council
Gwich'in Land and Water Board William Koe Member (GNWT) 2024-02-27 2027-02-26 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of the Northwest Territories
Sahtu Land Use Planning Board Martina Simmons Member (GNWT) 2024-02-27 2027-02-26 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of the Northwest Territories
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Kenny Ruptash Chair 2024-02-26 2024-07-31 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Workers' Safety and Compensation Commission Peter Mackey Member (NWT Public Interest representative) 2024-02-25 2027-02-24 2nd term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Sahtu Land Use Planning Board Heather Bourassa Chair 2024-02-24 2027-02-23 5th term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Board members
Mackenzie Valley Land and Water Board Lesley Allen Member (Canada) 2024-02-22 2027-02-21 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Indigenous and Northern Affairs Canada
Medical Registration Committee Health and Social Services Patricia Winter Member (Lay Member) 2024-02-22 2024-10-04 11th term Minister of Health and Social Services
Medical Registration Committee Health and Social Services Dr. Bing Guthrie Member 2024-02-22 2024-10-10 7th term Minister of Health and Social Services NWT Medical Association
Medical Registration Committee Health and Social Services Dr. Pauweliena Laureijs Member 2024-02-16 2027-02-15 5th term Minister of Health and Social Services NWT Medical Association
Sahtu Land and Water Board Valerie Gordon Chair 2024-02-16 2027-02-15 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Board members
Wek'eezhii Renewable Resources Board Joseph Judas Chair 2024-02-15 2029-02-14 2nd term Appointed jointly by the Tłı̨chǫ Government, the Government of the Northwest Territories and Indigenous and Northern Affairs Canada Members of the Board
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Misty Ireland Member 2024-02-01 2026-01-31 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Brad Mapes Member 2024-02-01 2026-01-31 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Rosalind Mercredi Member 2024-02-01 2026-01-31 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Gregory Merrithew Member 2024-02-01 2026-01-31 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Marie-Soleil Lacoursiere Member 2024-02-01 2027-01-31 3rd term
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Patrick Scott Member 2024-02-01 2026-01-31 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Soham Srimani Member 2024-02-01 2026-01-31 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Garth L. Wallbridge Member 2024-02-01 2026-01-31 1st term
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Jim Edmondson Member (Canada) 2024-01-19 2027-01-18 n/a Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Indigenous and Northern Affairs Canada
Sahtu Land and Water Board George Barnaby Member (SSI) 2024-01-09 2027-01-08 4th term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Sahtu Secretariat Inc.
Beaufort Delta Regional Wellness Council Health and Social Services Jerome Gordon Member 2024-01-02 2026-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Inuvialuit Regional Corporation
Beaufort Delta Regional Wellness Council Health and Social Services Ethel-Jean Gruben Chair 2024-01-02 2026-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Inuvialuit Regional Corporation
Mackenzie Valley Land and Water Board Camilia Zoe-Chocolate Member (GNWT) 2023-12-15 2026-12-14 3rd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of the Northwest Territories
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Ms. Pamela Strand Member 2023-12-04 2025-03-31 4th term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Agricultural Products Marketing Council Industry, Tourism and Investment Jennifer Dallman-Sanders Chair 2023-12-01 2024-07-12 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Martin Goldney Vice-Chair 2023-11-24 2024-03-12 5th term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Legal Aid Commission of the Northwest Territories Justice Brad Patzer Member (Public Service representative) 2023-11-07 2026-11-06 2nd term Minister of Justice
Legal Aid Commission of the Northwest Territories Justice Alana Mero Member (Beaufort Delta representative) 2023-11-07 2026-11-06 5th term Minister of Justice
Legal Aid Commission of the Northwest Territories Justice Joan Mercredi Member (South Slave representative) 2023-11-07 2026-11-06 2nd term Minister of Justice
Northwest Territories Arts Council Education, Culture and Employment Antoine Mountain Member (Sahtu) 2023-11-01 2025-11-01 1st term Executive Council, on the recommendation of the Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Arts Council Education, Culture and Employment Franchesca Herbert-Spence Member (Beaufort Delta) 2023-11-01 2025-11-01 1st term Executive Council, on the recommendation of the Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Dr. Erin Kelly Member 2023-10-19 2025-03-31 3rd term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Gwich'in Land Use Planning Board Gerald Kisoun Member (GNWT) 2023-10-17 2026-10-16 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of the Northwest Territories
Environmental Studies Management Board Industry, Tourism and Investment Gerald Inglangasuk Vice-Chair (Oil & Gas industry) 2023-10-16 2026-06-25 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment Interest owners
Victims Assistance Committee Justice Janine Harvey Member 2023-10-15 2026-10-14 2nd term Minister of Justice
Victims Assistance Committee Justice Dr. Graham Arts Member 2023-10-15 2026-10-14 2nd term Minister of Justice
Apprenticeship, Trade and Occupation Certification Board Education, Culture and Employment Liam Dean Member 2023-10-06 2026-06-07 2nd term Minister of Education, Culture and Employment
Apprenticeship, Trade and Occupation Certification Board Education, Culture and Employment Mitchell Madsen Member 2023-10-06 2026-06-07 2nd term Minister of Education, Culture and Employment
Apprenticeship, Trade and Occupation Certification Board Education, Culture and Employment Kelly McLeod Member 2023-10-06 2026-06-07 2nd term Minister of Education, Culture and Employment
Apprenticeship, Trade and Occupation Certification Board Education, Culture and Employment Sharwyn Bourke-MacPherson Member 2023-10-06 2026-06-07 2nd term Minister of Education, Culture and Employment
Apprenticeship, Trade and Occupation Certification Board Education, Culture and Employment Megan Mindus Chair 2023-10-06 2026-06-07 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Environmental Impact Screening Committee (Inuvialuit Settlement Region) David Livingstone Chair 2023-10-06 2026-10-30 3rd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Members of the Board
Gwich'in Renewable Resources Board Margaret Begg Member (GTC) 2023-09-25 2028-09-24 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Gwich'in Tribal Council
Gwich'in Renewable Resources Board Ashley Ens Alternate (GTC) 2023-09-25 2028-09-24 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Gwich'in Tribal Council
Justices of the Peace Review Council Justice The Honourable Judge Jeannie Scott Member 2023-09-14 2027-09-13 1st term Commissioner in Executive Council
Justices of the Peace Review Council Justice Joan Mercredi Member 2023-09-14 2027-09-13 1st term Commissioner in Executive Council
Justices of the Peace Review Council Justice Vivienne McQueen Member 2023-09-14 2027-09-13 1st term Commissioner in Executive Council
Northwest Territories Judicial Remuneration Commission Justice David Gilday Chair 2023-09-06 2027-09-05 4th term Commissioner in Executive Council Members of the Commisssion
Mental Health Review Board Health and Social Services Billi Wun Member 2023-09-01 2025-08-31 1st term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Paul Parker Member 2023-09-01 2025-08-31 4th term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Tanya Snowshoe Member 2023-09-01 2025-08-31 4th term Minister of Health and Social Services
Northwest Territories Judicial Remuneration Commission Justice Gillian Susan Lee Member 2023-08-22 2027-08-21 2nd term Commissioner in Executive Council Chief Judge
Northwest Territories Judicial Remuneration Commission Justice Peter Vician Member 2023-08-22 2027-08-21 2nd term Commissioner in Executive Council Minister of Justice
Territorial Board of Revision Municipal and Community Affairs Alan Cash Member 2023-08-18 2026-08-17 2nd term Minister of Municipal and Community Affairs
Territorial Board of Revision Municipal and Community Affairs Michael Gagnon Member 2023-08-18 2026-08-17 1st term Minister of Municipal and Community Affairs
Territorial Board of Revision Municipal and Community Affairs David Okoronkwo Member 2023-08-18 2026-08-17 3rd term Minister of Municipal and Community Affairs
Territorial Board of Revision Municipal and Community Affairs Harry Cassie Member 2023-08-18 2026-08-17 6th term Minister of Municipal and Community Affairs
Territorial Board of Revision Municipal and Community Affairs Uche Iwuji Member 2023-08-18 2026-08-17 1st term Minister of Municipal and Community Affairs
Territorial Board of Revision Municipal and Community Affairs Harrinarine Cassie Chair 2023-08-18 2026-08-17 3rd term Minister of Municipal and Community Affairs
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board David Krutko Member (Gwich'in) 2023-08-14 2026-08-13 3rd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Gwich'in Tribal Council
Beaufort Delta Regional Wellness Council Health and Social Services Debbie Ruben Member 2023-08-01 2026-07-31 3rd term Minister of Health and Social Services Resolution Health Support Program
Beaufort Delta Regional Wellness Council Health and Social Services Deborah Raddi Member 2023-08-01 2026-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Hamlet of Tuktoyaktuk
Dehcho Regional Wellness Council Health and Social Services Betty-Ann Minoza Member 2023-08-01 2026-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Village of Fort Simpson
Fort Smith Regional Wellness Council Health and Social Services Lorraine Tordiff Member 2023-08-01 2026-07-31 2nd term Minister of Health and Social Services Salt River First Nation
Fort Smith Regional Wellness Council Health and Social Services Don Webb Member 2023-08-01 2026-07-31 2nd term Minister of Health and Social Services Previous FSHSSA member
Fort Smith Regional Wellness Council Health and Social Services Alan Karasiuk Member 2023-08-01 2026-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Constituent Assistant for MLA Thebacha
Fort Smith Regional Wellness Council Health and Social Services Lynda B. Martin Member 2023-08-01 2026-07-31 2nd term Minister of Health and Social Services Salt River First Nation
Hay River Regional Wellness Council Health and Social Services Joyce Studney Member 2023-08-01 2026-07-31 2nd term Minister of Health and Social Services West Point Dene First Nation
Hay River Regional Wellness Council Health and Social Services Barbara Hart Member 2023-08-01 2026-07-31 2nd term Minister of Health and Social Services Self-nominating/MLA Hay River South
Yellowknife Regional Wellness Council Health and Social Services Nancy Cymbalisty Member 2023-08-01 2026-07-31 2nd term Minister of Health and Social Services Previous YHSSA member
Yellowknife Regional Wellness Council Health and Social Services Lindsay Debassige Member 2023-08-01 2026-07-31 1st term Minister of Health and Social Services MLA Yellowknife South
Yellowknife Regional Wellness Council Health and Social Services Gilbert Langsi Member 2023-08-01 2026-07-31 2nd term Minister of Health and Social Services Previous YHSSA member
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Ayanna Ferdinand-Catlyn Member 2023-08-01 2024-01-31 2nd term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Matthew Bannister Member 2023-08-01 2023-08-02 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Dehcho Regional Wellness Council Health and Social Services Muaz Hassan Chair 2023-08-01 2026-07-31 2nd term Minister of Health and Social Services Dehcho First Nations
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Matthew Bannister Vice-Chair 2023-08-01 2024-01-31 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Marie-Soleil Lacoursiere Member 2023-08-01 2024-01-31 2nd term
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Workers' Safety and Compensation Commission Joseph Ohokannoak Member (Nunavut Public Interest representative) 2023-07-16 2026-07-15 3rd term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Agricultural Products Marketing Council Industry, Tourism and Investment Lillith Brook Member 2023-07-13 2024-07-12 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Agricultural Products Marketing Council Industry, Tourism and Investment Jennifer Dallman-Sanders Member 2023-07-13 2024-07-12 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Agricultural Products Marketing Council Industry, Tourism and Investment Janet Dean Member 2023-07-13 2024-07-12 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Agricultural Products Marketing Council Industry, Tourism and Investment Kris Johnson Member 2023-07-13 2024-07-12 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Mine Occupational Health and Safety Legislation Committee Workers' Safety and Compensation Commission Kenny Ruptash Member (Owner Representative) 2023-07-05 2026-07-04 1st term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Sahtu Land and Water Board Philippe di Pizzo Member (GNWT) 2023-07-04 2026-07-03 4th term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada GNWT
Environmental Studies Management Board Industry, Tourism and Investment Chad Grummett Member (Oil & Gas industry) 2023-06-26 2026-06-25 2nd term Minister of Industry, Tourism and Investment Interest owners
Environmental Studies Management Board Industry, Tourism and Investment Viktor Terlaky Member 2023-06-26 2026-06-25 2nd term Minister of Industry, Tourism and Investment
Sahtu Renewable Resources Board Gordon Hamre Alternate (GNWT) 2023-06-09 2028-06-08 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Government of the Northwest Territories
Medical Registration Committee Health and Social Services Dr. Theresa Farrell Member 2023-06-07 2025-06-06 1st term Minister of Health and Social Services NWT Medical Association
Dental Registration Committee Health and Social Services Gillian Burles Member (Member of the Public) 2023-06-01 2025-05-31 1st term Minister of Health and Social Services
Dental Registration Committee Health and Social Services Dr. Hassan Adam Member 2023-05-26 2025-05-25 16th term Minister of Health and Social Services Northwest Territories/Nunavut Dental Association
Aurora College Board of Governors Education, Culture and Employment Grant Hood Member 2023-05-25 2026-04-24 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Dental Registration Committee Health and Social Services Dr. James Tennant Member 2023-05-20 2025-05-19 12th term Minister of Health and Social Services Northwest Territories/Nunavut Dental Association
Mackenzie Valley Land and Water Board Tanya MacIntosh Chair 2023-05-04 2026-05-03 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Members of the Board
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board JoAnne Deneron Chair 2023-04-03 2026-04-02 4th term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Members of the Board
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Terence Courtoreille Member 2023-04-01 2026-03-31 1st term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Robert Jenkins Member 2023-04-01 2026-03-31 1st term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Workers' Compensation Appeals Tribunal Cayley Thomas Member 2023-04-01 2026-03-31 6th term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Workers' Compensation Appeals Tribunal Colin Baile Chair 2023-04-01 2026-03-31 6th term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
NWT Surface Rights Board Wanda McDonald Member (Gwich'in) 2023-03-30 2028-03-29 1st term Minister of Environment and Climate Change
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Connie Benwell Member 2023-03-27 2027-03-26 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Melanie Gentles Member 2023-03-27 2027-03-26 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Clarence Wood Member 2023-03-27 2027-03-26 3rd term Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Angelina Mackeinzo Member 2023-03-27 2027-03-26 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Matthew Yap Member 2023-03-27 2027-03-26 2nd term Minister of Education, Culture and Employment
Environmental Studies Management Board Industry, Tourism and Investment Chad Grummett Member (Oil & Gas industry) 2023-03-17 2023-06-25 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment Interest owners
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Allison (Sunny) Munroe Member (Canada) 2023-03-08 2026-03-07 4th term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Indigenous and Northern Affairs Canada
Aurora College Board of Governors Education, Culture and Employment Cayla Gillis Member (Student Representative) 2023-03-02 2023-10-05 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Aurora College Board of Governors Education, Culture and Employment Joe Handley Chair 2023-03-02 2026-03-01 1st term The Commissioner in Executive Council (i.e. _ Cabinet)
Aurora College Board of Governors Education, Culture and Employment Wanda Roberts Member (Instructional Staff Member) 2023-03-02 2025-03-01 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Aurora College Board of Governors Education, Culture and Employment Xiaoyi Yan Member (Non-Instructional Staff Member) 2023-03-02 2025-03-01 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Aurora College Board of Governors Education, Culture and Employment Kevin Antoniak Member 2023-03-02 2026-03-01 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Aurora College Board of Governors Education, Culture and Employment Richard Boudreault Member 2023-03-02 2026-03-01 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Aurora College Board of Governors Education, Culture and Employment Tom Colosimo Member 2023-03-02 2026-03-01 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Aurora College Board of Governors Education, Culture and Employment Dave Hurley Member 2023-03-02 2026-03-01 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Aurora College Board of Governors Education, Culture and Employment Stephanie Irlbacher-Fox Member 2023-03-02 2026-03-01 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Aurora College Board of Governors Education, Culture and Employment Lucy Kuptana Member 2023-03-02 2023-05-15 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Aurora College Board of Governors Education, Culture and Employment Rebecca Plotner Member 2023-03-02 2026-03-01 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Aurora College Board of Governors Education, Culture and Employment Jack Rowe Member 2023-03-02 2026-03-01 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Aurora College Board of Governors Education, Culture and Employment Lorraine Tordiff Member 2023-03-02 2026-03-01 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) William Mackay Member 2023-03-01 2024-03-31 3rd term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Steve Loutitt Chair 2023-03-01 2024-03-31 2nd term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Workers' Compensation Appeals Tribunal Michael Chandler Vice-Chair (Iqaluit) 2023-03-01 2026-02-28 5th term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Gwich'in Land Use Planning Board Conrad Baetz Member (Canada) 2023-02-28 2026-02-27 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Indigenous and Northern Affairs Canada
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Workers' Safety and Compensation Commission Cathy Cudmore Member (NWT Employer representative) 2023-02-27 2026-02-26 2nd term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Erik Allain Member (Canada) 2023-02-22 2028-02-21 4th term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada
International Porcupine Caribou Board Dr. Brett Elkin Member (Canada member) 2023-02-20 2028-04-30 2nd term Minister of Environment and Climate Change Canada Government of the Northwest Territories
Sahtu Regional Wellness Council Health and Social Services Angela Bernarde Member 2023-02-15 2025-07-31 1st term Minister of Health and Social Services
Status of Women Council of the Northwest Territories Doris Minoza Member (South Slave region) 2023-02-09 2026-02-09 1st term Minister responsible for the Status of Women Council
Mental Health Review Board Health and Social Services Paul Falvo Chair 2023-02-06 2026-02-05 2nd term Minister of Health and Social Services Mental Health Act
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Jamie Koe Member 2023-01-31 2023-03-20 3rd term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Dental Registration Committee Health and Social Services Dr. Roger Armstrong Member 2023-01-15 2025-01-14 10th term Minister of Health and Social Services Northwest Territories/Nunavut Dental Association
Northwest Territories Egg Producers Board Industry, Tourism and Investment Jeff Bisschop Member 2023-01-13 2024-03-31 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Egg Producers Board Industry, Tourism and Investment Matt Vane Member 2023-01-13 2024-03-31 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Sahtu Regional Wellness Council Health and Social Services Melanie Harding Member 2023-01-06 2025-07-31 1st term Minister of Health and Social Services
Sahtu Regional Wellness Council Health and Social Services Gina Dolphus Chair 2023-01-01 2024-07-31 1st term Minister of Health and Social Services
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Kate Hearn Member (GNWT) 2022-12-19 2025-12-18 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of the Northwest Territories
Sahtu Land Use Planning Board Judi Tutcho Member (SSI) 2022-12-09 2025-12-08 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Sahtu Secretariat Inc.
Northwest Territories Arts Council Education, Culture and Employment Lani Cooke Member (North Slave) 2022-12-05 2024-12-04 1st term Executive Council, on the recommendation of the Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Arts Council Education, Culture and Employment George Mackenzie Member (Tłı̨chǫ) 2022-12-05 2024-12-04 1st term Executive Council, on the recommendation of the Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Arts Council Education, Culture and Employment Shawna McLeod Member (Dehcho) 2022-12-05 2024-12-04 1st term Executive Council, on the recommendation of the Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Arts Council Education, Culture and Employment Elizabeth McKay Chair (South Slave) 2022-12-05 2024-12-04 1st term Executive Council, on the recommendation of the Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Ms. Pamela Strand Member 2022-12-04 2023-12-03 3rd term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Beaufort Delta Regional Wellness Council Health and Social Services Debbie Ruben Chair 2022-12-01 2023-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Inuvialuit Regional Corporation
Dehcho Regional Wellness Council Health and Social Services Muaz Hassan Chair 2022-12-01 2023-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Dehcho First Nations
Gwich'in Land Use Planning Board Ashley Ens Member (GTC) 2022-11-28 2025-11-27 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Gwich'in Tribal Council
Gwich'in Land and Water Board Deanna Smith Member (GTC) 2022-11-28 2025-11-27 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Gwich'in Tribal Council
Judicial Council for Territorial Judges Justice Justice Ritu Khullar Member (Designate of the Chief Judge of the Court of Appeal) 2022-11-28 n/a n/a Ex-Officio
Mackenzie Valley Land and Water Board Cathie Bolstad Member (Akaitcho) 2022-11-28 2025-11-27 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Akaitcho Territory Government
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Mandy Bayha Member (North Slavey) 2022-11-25 2024-11-24 1st term Commissioner in Executive Council Members of the Board
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Debora Heron Member (Cree) 2022-11-25 2024-11-24 1st term Commissioner in Executive Council Northwest Territories Métis Nation
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Renie Koe Member (Gwich'in) 2022-11-25 2024-11-24 2nd term Commissioner in Executive Council Gwich'in Tribal Council
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Emily Kudlak Member (Inuinnaqtun) 2022-11-25 2024-11-24 5th term Commissioner in Executive Council Inuvialuit Cultural Resources Centre Inuvialuit Regional Corporation
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Beverly Amos Member (Inuvialuktun) 2022-11-25 2024-11-24 1st term Commissioner in Executive Council Inuvialuit Cultural Resources Centre Inuvialuit Regional Corporation
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Tammy Steinwand-Deschambeault Member (Tłı̨chǫ) 2022-11-25 2024-11-24 3rd term Commissioner in Executive Council Rae-Edzo Friendship Centre Yellowknives Dene First Nation
Student Financial Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Brenda Gauthier Member 2022-11-25 2026-11-24 3rd term Minister of Education, Culture and Employment
Student Financial Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Cole Caljouw Member 2022-11-25 2026-11-24 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Student Financial Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Arlene DeBastien Member 2022-11-25 2026-11-24 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Student Financial Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Christina Morris Member (Post-Secondary Student) 2022-11-25 2026-11-24 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Student Financial Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Cole Caljouw Chair 2022-11-25 2026-11-24 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Doris Bourke Alternate (Cree) 2022-11-25 2024-11-24 1st term Commissioner in Executive Council Northwest Territories Metis Nation
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Jacey Firth-Hagen Alternate (Gwich'in) 2022-11-25 2024-11-24 2nd term Commissioner in Executive Council Gwich'in Tribal Council
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Joshua Oliktoak Alternate (Inuinnaqtun) 2022-11-25 2024-11-24 5th term Commissioner in Executive Council Inuvialuit Cultural Resources Centre Inuvialuit Regional Corporation
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Susan Peffer Alternate (Inuvialuktun) 2022-11-25 2024-11-24 1st term Commissioner in Executive Council Inuvialuit Cultural Resources Centre Inuvialuit Regional Corporation
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Julia Naedzo Alternate (Tłı̨chǫ) 2022-11-25 2024-11-24 2nd term Commissioner in Executive Council Rae-Edzo Friendship Centre Yellowknives Dene First Nation
Student Financial Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Karalyn Menicoche Member 2022-11-25 2026-11-24 2nd term
Beaufort Delta Regional Wellness Council Health and Social Services Peggy Day Member 2022-11-24 2024-01-17 1st term Minister of Health and Social Services Self-nominated
Hay River Regional Wellness Council Health and Social Services Lenny Fabien Member 2022-11-24 2025-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Soaring Eagle Friendship Centre
Sahtu Regional Wellness Council Health and Social Services Angela Grandjambe Member 2022-11-24 2025-07-31 1st term Minister of Health and Social Services
Sahtu Regional Wellness Council Health and Social Services Alexis Peachey Member 2022-11-24 2025-07-31 1st term Minister of Health and Social Services
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Martin Goldney Vice-Chair 2022-11-24 2023-11-23 4th term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Beverly Amos Member (Inuvialuktun) 2022-11-23 2022-11-24 1st term Commissioner in Executive Council Inuvialuit Cultural Resources Centre Inuvialuit Regional Corporation
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Tammy Steinwand-Deschambeault Member (Tłı̨chǫ) 2022-11-23 2022-11-24 3rd term Commissioner in Executive Council Rae-Edzo Friendship Centre Yellowknives Dene First Nation
Gwich'in Land Use Planning Board Grant Gowans Member (GTC) 2022-11-14 2025-11-13 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Gwich'in Tribal Council
Sahtu Land Use Planning Board Dakota Erutse Member (SSI) 2022-11-14 2025-11-13 3rd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Sahtu Secretariat Inc.
Sahtu Renewable Resources Board Donna Schear Alternate (SSI) 2022-11-04 2027-11-03 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Sahtu Secretariat Inc.
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Dr. Erin Kelly Member 2022-10-19 2023-10-18 2nd term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Northwest Territories Review Board Justice Dr. Gordon Mowat Member (Psychiatrist) 2022-10-19 2027-10-18 5th term Commissioner in Executive Council
Apprenticeship, Trade and Occupation Certification Board Education, Culture and Employment Mr. Max Meinert Member 2022-10-18 2025-10-17 2nd term Minister of Education, Culture and Employment
Environmental Impact Review Board (Inuvialuit Settlement Region) Kate Hearn Member (GNWT) 2022-10-14 2025-10-13 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of the Northwest Territories
Environmental Impact Review Board (Inuvialuit Settlement Region) Cynthia Ene Member (Canada) 2022-10-14 2025-10-13 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Indigenous and Northern Affairs Canada
Beaufort Delta Regional Wellness Council Health and Social Services Sasha Blake Member 2022-10-06 2024-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Hamlet of Ulukhaktok
Beaufort Delta Regional Wellness Council Health and Social Services Ruby McDonald Member 2022-10-06 2024-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Gwich'in Tribal Council
Sahtu Regional Wellness Council Health and Social Services Mandi Lee McDonald Member 2022-10-06 2022-11-14 1st term Minister of Health and Social Services
Medical Registration Committee Health and Social Services Dr. Bing Guthrie Member 2022-10-05 2023-03-23 7th term Minister of Health and Social Services NWT Medical Association
Medical Registration Committee Health and Social Services Patricia Winter Member (Lay Member) 2022-10-05 2023-03-23 11th term Minister of Health and Social Services
Judicial Council for Territorial Judges Justice Justice Shannon M. Smallwood Chair (Senior Judge of the Supreme Court) 2022-09-23 n/a n/a Ex-Officio
Gwich'in Renewable Resources Board Robert Charlie Chair 2022-09-15 2027-09-14 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Members of the Board
Sahtu Renewable Resources Board Judi Tutcho Alternate (SSI) 2022-09-15 2027-09-14 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Sahtu Secretariat Inc.
Judicial Appointments Advisory Committee Justice The Hon. Garth Malakoe Member 2022-09-06 n/a n/a The Chief Judge in consultation with the other territorial judges
Judicial Appointments Advisory Committee Justice The Honourable Judge Jeannie Scott Chair 2022-09-06 n/a n/a Ex-Officio
Liquor Licensing Board Finance Michael Hansen Member 2022-09-05 2025-09-04 1st term Minister of Finance
Liquor Licensing Board Finance Paul Falvo Member 2022-09-05 2025-09-04 1st term Minister of Finance
Judicial Appointments Advisory Committee Justice Lydia Bardak Member 2022-09-01 2025-08-31 1st term Commissioner in Executive Council
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) William Mackay Member 2022-09-01 2023-02-28 2nd term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Mental Health Review Board Health and Social Services Dr. Rajiv Bhatla Member 2022-09-01 2024-08-31 1st term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Sue McKinney Member 2022-09-01 2024-08-31 3rd term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Jacques Roberge Member 2022-09-01 2024-08-31 3rd term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Jane McCrudden Member 2022-09-01 2024-08-31 3rd term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Doug Watson Member 2022-09-01 2024-08-31 3rd term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Lydia Bardak Member 2022-09-01 2024-08-31 3rd term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Shirley Kemeys Jones Member 2022-09-01 2024-01-08 3rd term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Jeannie Marie Jewell Member 2022-09-01 2024-08-31 3rd term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Grant Paziuk Member 2022-09-01 2024-08-31 3rd term Minister of Health and Social Services
Status of Women Council of the Northwest Territories Anna McLeod Pontikis Member (Dehcho region) 2022-08-25 2025-08-24 1st term Minister responsible for the Status of Women Council
Status of Women Council of the Northwest Territories Stephanie Beaverho Member (Tlicho region) 2022-08-25 2025-08-24 1st term Minister responsible for the Status of Women Council
Environmental Impact Screening Committee (Inuvialuit Settlement Region) Todd Slack Member (Canada) 2022-08-23 2025-08-22 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Indigenous and Northern Affairs Canada
NWT Surface Rights Board Mr. Robert Tanche Member (Non-regional) 2022-08-23 2027-08-22 1st term Minister of Environment and Climate Change
Northwest Territories Health and Social Services Leadership Council Health and Social Services Brian Willows Member (Chair of Hay River RWC) 2022-08-12 2024-07-31 2nd term Minister of Health and Social Services
Northwest Territories Health and Social Services Leadership Council Health and Social Services Brenda T'Seleie Member (Chair of Sahtu RWC) 2022-08-12 2025-07-31 1st term Minister of Health and Social Services
Northwest Territories Health and Social Services Leadership Council Health and Social Services Ms. Nancy Trotter Member (Chair of Yellowknife RWC) 2022-08-12 2025-07-31 2nd term Minister of Health and Social Services
Beaufort Delta Regional Wellness Council Health and Social Services Debbie Ruben Member 2022-08-12 2022-12-01 2nd term Minister of Health and Social Services Resolution Health Support Program
Dehcho Regional Wellness Council Health and Social Services Carielyn Jumbo Member 2022-08-12 2025-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Self-nominated
Dehcho Regional Wellness Council Health and Social Services Dawn Bell Isaiah Member 2022-08-12 2025-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Fort Simpson Métis Local
Dehcho Regional Wellness Council Health and Social Services Gabe Hardisty Member 2022-08-12 2025-07-31 1st term Minister of Health and Social Services MLA/Sambaa Ke First Nation
Dehcho Regional Wellness Council Health and Social Services Lorraine Whiteman Member 2022-08-12 2025-07-31 1st term Minister of Health and Social Services MLA
Fort Smith Regional Wellness Council Health and Social Services Dianna Korol Member 2022-08-12 2025-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Fort Smith Metis Council
Fort Smith Regional Wellness Council Health and Social Services Mary Pat Short Member 2022-08-12 2025-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Previous FSHSSA member
Hay River Regional Wellness Council Health and Social Services Georgina Fabien Member 2022-08-12 2025-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Katlodeeche First Nation
Hay River Regional Wellness Council Health and Social Services Kiera Mapes Member 2022-08-12 2022-09-28 1st term Minister of Health and Social Services Soaring Eagle Friendship Centre
Hay River Regional Wellness Council Health and Social Services Joanna McKay Member 2022-08-12 2025-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Hamlet of Enterprise
Sahtu Regional Wellness Council Health and Social Services Catherine Mackeinzo-Taylor Member 2022-08-12 2025-07-31 1st term Minister of Health and Social Services
Sahtu Regional Wellness Council Health and Social Services Loretta Wiley Member 2022-08-12 2025-07-31 1st term Minister of Health and Social Services
Yellowknife Regional Wellness Council Health and Social Services Gloria Enzoe Member 2022-08-12 2025-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Staff at Mildred Hall School
Yellowknife Regional Wellness Council Health and Social Services Brandie Miersch Member 2022-08-12 2025-07-31 3rd term Minister of Health and Social Services Invited by Minister / Hamlet of Fort Resolution
Hay River Regional Wellness Council Health and Social Services Brian Willows Chair 2022-08-12 2024-07-31 3rd term Minister of Health and Social Services HRHSSA Public Administrator
Sahtu Regional Wellness Council Health and Social Services Brenda T'Seleie Chair 2022-08-12 2022-09-28 1st term Minister of Health and Social Services
Yellowknife Regional Wellness Council Health and Social Services Ms. Nancy Trotter Chair 2022-08-12 2025-07-31 3rd term Minister of Health and Social Services MLA Yk North/MLA YK Centre/MLA Tu Nedhe-Wiilideh
Judicial Appointments Advisory Committee Justice The Honourable Judge Jeannie Scott Member 2022-08-11 2022-09-05 n/a The Chief Judge in consultation with the other territorial judges
Environmental Impact Screening Committee (Inuvialuit Settlement Region) Bengt Pettersson Member (Yukon) 2022-08-05 2025-08-04 3rd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of Yukon
Territorial Board of Revision Municipal and Community Affairs Alan Cash Member 2022-08-05 2023-08-04 1st term Minister of Municipal and Community Affairs
Territorial Board of Revision Municipal and Community Affairs David Okoronkwo Member 2022-08-05 2023-08-04 2nd term Minister of Municipal and Community Affairs
Territorial Board of Revision Municipal and Community Affairs Harry Cassie Member 2022-08-05 2023-08-04 5th term Minister of Municipal and Community Affairs
Territorial Board of Revision Municipal and Community Affairs Harrinarine Cassie Chair 2022-08-05 2023-08-04 2nd term Minister of Municipal and Community Affairs
Public Utilities Board Tina Gargan Vice-Chair 2022-08-05 2025-08-04 2nd term Minister Responsible for the Public Utilities Board
Northwest Territories Health and Social Services Leadership Council Health and Social Services Joseph Gerard Cheezie Chair 2022-08-01 2025-07-31 1st term Minister of Health and Social Services
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Jamie Koe Member 2022-07-31 2023-01-30 2nd term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Environmental Impact Review Board (Inuvialuit Settlement Region) Catherine Cockney Chair 2022-07-19 2025-07-18 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Members of the Board
Judicial Appointments Advisory Committee Justice Helena Katz Member 2022-07-14 2025-07-13 1st term Commissioner in Executive Council
Judicial Appointments Advisory Committee Justice AlecSandra MacDonald Member 2022-07-14 2022-08-31 1st term Commissioner in Executive Council
Judicial Appointments Advisory Committee Justice Dr. Raymond Case Member 2022-07-14 2025-07-13 3rd term Commissioner in Executive Council
Judicial Appointments Advisory Committee Justice Rose Lamouelle Member 2022-07-14 2025-07-13 6th term Commissioner in Executive Council
Wek'eezhii Renewable Resources Board Edward Chocolate Member (Tłı̨chǫ) 2022-07-05 2027-06-04 3rd term Tłı̨chǫ Government
Gwich'in Renewable Resources Board Mr. Roger Fraser Member (GNWT) 2022-06-23 2027-06-22 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Government of the Northwest Territories
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Atuat Shouldice Alternate (Canada) 2022-06-17 2025-06-16 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada
Wek'eezhii Renewable Resources Board Travis Washie Member (Tłı̨chǫ) 2022-06-05 2027-06-04 1st term Tłı̨chǫ Government
Wek'eezhii Renewable Resources Board Janelle Nitsiza Member (Tłı̨chǫ) 2022-06-05 2027-06-04 1st term Tłı̨chǫ Government
Inuvialuit Arbitration Board Justice David Merrigan Member (Canada) 2022-06-02 2025-06-01 1st term Governor in Council Indigenous and Northern Affairs Canada
Public Utilities Board Myra Berrub Member 2022-05-30 2025-05-29 2nd term Minister Responsible for the Public Utilities Board
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Martin Goldney Vice-Chair 2022-05-24 2022-11-23 3rd term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Sahtu Renewable Resources Board George Barnaby Member (SSI) 2022-05-18 2027-05-17 2nd term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Sahtu Secretariat Inc.
Gwich'in Renewable Resources Board Tracy Davison Alternate (GNWT) 2022-05-18 2027-05-17 2nd term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Government of the Northwest Territories
Status of Women Council of the Northwest Territories Rita Arey Member (Beaufort Delta region) 2022-05-11 2025-05-10 1st term Minister responsible for the Status of Women Council
Wek'eezhii Renewable Resources Board Isabelle Duclos Member (Canada) 2022-05-10 2024-05-09 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Environment and Climate Change Canada
Northwest Territories Review Board Justice Anne Pleydon Member 2022-05-05 2027-05-04 1st term Commissioner in Executive Council
Northwest Territories Review Board Justice Pauwelina Laureijs Member (Psychiatrist) 2022-05-05 2027-05-04 1st term Commissioner in Executive Council
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Workers' Safety and Compensation Commission Derek Allerton Member (Nunavut Worker representative) 2022-05-01 2025-04-30 1st term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Northwest Territories Review Board Justice Amanda Thibodeau Chair 2022-05-01 2026-04-30 1st term Commissioner in Executive Council
Inuvialuit Arbitration Board Justice Carla Conkin Vice-Chair (Canada) 2022-04-29 2025-04-28 1st term Governor in Council Indigenous and Northern Affairs Canada
Sahtu Renewable Resources Board Camilla Rabisca Alternate (SSI) 2022-04-29 2027-04-28 3rd term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Sahtu Secretariat Inc.
Sahtu Renewable Resources Board Rhea Anne McDonald Member (SSI) 2022-04-18 2027-04-19 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Sahtu Secretariat Inc.
Sahtu Land and Water Board Gina Dolphus Member (SSI) 2022-04-14 2025-04-13 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Sahtu Secretariat Inc.
International Porcupine Caribou Board Joe Titlichi Member (Canada member) 2022-04-14 2026-09-13 4th term Minister of Environment and Climate Change Canada Porcupine Caribou Management Board (PCMB)
Northwest Territories Judicial Remuneration Commission Justice Gillian Susan Lee Member 2022-04-08 2023-08-21 1st term Commissioner in Executive Council Chief Judge
Judicial Appointments Advisory Committee Justice Sarah Arngna'naaq Member (Law Society) 2022-03-28 2024-03-31 1st term Law Society of the Northwest Territories
Judicial Appointments Advisory Committee Justice Leanne Dragon Member (Law Society) 2022-03-28 2024-03-31 2nd term Law Society of the Northwest Territories
Environmental Impact Screening Committee (Inuvialuit Settlement Region) Ron Wallace Member (GNWT) 2022-03-22 2025-03-21 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of the Northwest Territories
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Brenda Gauthier Member (Dehcho) 2022-03-14 2025-03-13 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Dehcho First Nation
Inuvialuit Arbitration Board Justice Ms. Judy White Chair (Canada) 2022-02-25 2023-07-25 1st term Governor in Council Indigenous and Northern Affairs Canada
Northwest Territories Review Board Justice Amanda Thibodeau Member 2022-02-24 2022-05-01 1st term Commissioner in Executive Council
Medical Registration Committee Health and Social Services Dr. Pauweliena Laureijs Member 2022-02-16 2024-02-15 4th term Minister of Health and Social Services NWT Medical Association
Porcupine Caribou Management Board Joe Titlichi Chair 2022-02-14 2027-02-13 6th term Jointly appointed by the Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada and the Minister of Environment Canada. Members of the Board
Status of Women Council of the Northwest Territories Shelley Browne Member (North Slave region) 2022-01-24 2025-01-23 1st term Minister responsible for the Status of Women Council
Northwest Territories Review Board Justice David Bruce Smith Member (Psychologist) 2022-01-13 2027-01-12 3rd term Commissioner in Executive Council
Mackenzie Valley Land and Water Board Debbie Watsyk Member (Dehcho) 2022-01-12 2025-01-11 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Dehcho First Nations
Wek'eezhii Land and Water Board Jocelyn Zoe Member (Tłı̨chǫ) 2021-12-21 2024-12-20 1st term Tłı̨chǫ Government
Wek'eezhii Land and Water Board Alex Nitsiza Member (Tłı̨chǫ) 2021-12-21 2024-12-20 2nd term Tłı̨chǫ Government
Sahtu Land Use Planning Board Jimmy Tutcho Member (SSI) 2021-12-15 2022-12-08 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Sahtu Secretariat Inc.
Wek'eezhii Land and Water Board Mason Mantla Chair 2021-12-15 2024-12-14 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Members of the Board
Inuvialuit Water Board Gerald Inglangasuk Member (GNWT) 2021-12-12 2024-12-11 1st term Minister of Environment and Climate Change
Assessment Appeal Tribunal Municipal and Community Affairs Paul Parker Member 2021-12-12 2024-12-11 1st term Minister of Municipal and Community Affairs
Assessment Appeal Tribunal Municipal and Community Affairs Matthew Yap Member 2021-12-12 2024-12-11 1st term Minister of Municipal and Community Affairs
Dental Registration Committee Health and Social Services Ravan Bedingfield Member (Registrar) 2021-12-11 n/a n/a Minister of Health and Social Services
Medical Registration Committee Health and Social Services Ravan Bedingfield Member (Registrar) 2021-12-11 n/a n/a Minister of Health and Social Services
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Ms. Pamela Strand Member 2021-12-04 2022-12-03 2nd term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Sahtu Land Use Planning Board Michael Mifflin Member (Canada) 2021-12-02 2024-12-01 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Indigenous and Northern Affairs Canada
Tłı̨chǫ Community Services Agency Rosa Mantla Member 2021-12-01 2025-11-30 1st term Community Government of Behchoko
Legal Aid Commission of the Northwest Territories Justice Paul Parker Member (Law Society representative) 2021-11-23 2024-11-21 1st term Minister of Justice Law Society of the Northwest Territories
Waste Reduction and Recovery Advisory Committee Rex Fearn Member 2021-10-28 2023-09-30 2nd term Minister of Environment and Climate Change
Waste Reduction and Recovery Advisory Committee Dawn Tremblay Member 2021-10-28 2025-09-30 3rd term Minister of Environment and Climate Change
Waste Reduction and Recovery Advisory Committee Sara Brown Member 2021-10-28 2025-09-30 3rd term Minister of Environment and Climate Change
Waste Reduction and Recovery Advisory Committee Bob Ferguson Member 2021-10-28 2025-09-30 1st term Minister of Environment and Climate Change
Waste Reduction and Recovery Advisory Committee Peter Houweling Chair 2021-10-28 2025-09-30 3rd term Minister of Environment and Climate Change
Environmental Impact Review Board (Inuvialuit Settlement Region) Ethel-Jean Gruben Member (IGC) 2021-10-01 2024-09-30 3rd term Inuvialuit Game Council
Environmental Impact Screening Committee (Inuvialuit Settlement Region) Darin Nasogaluak Member (IGC) 2021-10-01 2024-09-30 1st term Inuvialuit Game Council
Liquor Licensing Board Finance Louis Sebert Member 2021-09-14 2024-08-17 1st term Minister of Finance
Northwest Territories Arts Council Education, Culture and Employment Bambi Duncan Member (Sahtu) 2021-09-09 2023-09-08 1st term Executive Council, on the recommendation of the Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Arts Council Education, Culture and Employment Jerome Gordon Member (Beaufort Delta) 2021-09-09 2023-09-08 1st term Executive Council, on the recommendation of the Minister of Education, Culture and Employment
Tłı̨chǫ Community Services Agency Mary Adele Football Member 2021-09-02 2025-09-01 3rd term Community Government of Wekweeti
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) William Mackay Member 2021-09-01 2022-08-31 1st term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Mental Health Review Board Health and Social Services Susan Ashton Member 2021-09-01 2023-08-31 3rd term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Laura Faryna Member 2021-09-01 2023-08-31 3rd term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Paul Parker Member 2021-09-01 2023-08-31 3rd term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Dan Marion Member 2021-09-01 2022-05-16 3rd term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Tanya Snowshoe Member 2021-09-01 2023-08-31 3rd term Minister of Health and Social Services
Wek'eezhii Renewable Resources Board Stu Niven Member (Canada) 2021-08-29 2024-08-28 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Fisheries and Oceans Canada
Tłı̨chǫ Community Services Agency Irene Mantla-Blackduck Member 2021-08-23 2025-08-22 1st term Community Government of Gameti
Liquor Licensing Board Finance Louis Sebert Chair 2021-08-18 2024-08-17 1st term Minister of Finance
Judicial Council for Territorial Judges Justice Sheldon Toner Alternate (Law Society) 2021-08-10 2024-03-31 1st term Law Society of the Northwest Territories
Inuvialuit Arbitration Board Justice Greta Sittichinli Member (GNWT) 2021-08-04 2024-08-03 1st term Governor in Council Government of the Northwest Territories
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Mr. Harvey Pierrot Member (GNWT) 2021-08-04 2024-08-03 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of the Northwest Territories
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Mary Rose Sundberg Member (Chipewyan) 2021-08-01 2023-07-31 1st term Commissioner in Executive Council Akaitcho Territory Government
Northwest Territories Health and Social Services Leadership Council Health and Social Services Ethel-Jean Gruben Member (Chair of Beaufort Delta RWC) 2021-08-01 2022-07-31 3rd term Minister of Health and Social Services
Northwest Territories Health and Social Services Leadership Council Health and Social Services Ruby Simba Member (Chair of Dehcho RWC) 2021-08-01 2022-07-31 3rd term Minister of Health and Social Services
Northwest Territories Health and Social Services Leadership Council Health and Social Services Phyllis Mawdsley Member (Chair of Fort Smith RWC) 2021-08-01 2024-07-31 1st term Minister of Health and Social Services
Dehcho Regional Wellness Council Health and Social Services Marlene Matou Member 2021-08-01 2024-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Self-nominated
Fort Smith Regional Wellness Council Health and Social Services Don Webb Member 2021-08-01 2023-07-23 1st term Minister of Health and Social Services Previous FSHSSA member
Fort Smith Regional Wellness Council Health and Social Services Lynda B. Martin Member 2021-08-01 2023-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Salt River First Nation
Sahtu Regional Wellness Council Health and Social Services Irene Kodakin Member 2021-08-01 2022-07-31 3rd term Minister of Health and Social Services
Yellowknife Regional Wellness Council Health and Social Services Ms. Elizabeth J. Liske Member 2021-08-01 2024-07-31 2nd term Minister of Health and Social Services Previous YHSSA member
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Onosen Adebo Member 2021-08-01 2023-07-31 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Lloyd Jones Member 2021-08-01 2024-07-31 3rd term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Ayanna Ferdinand-Catlyn Member 2021-08-01 2023-07-31 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Matthew Bannister Member 2021-08-01 2023-07-31 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Fort Smith Regional Wellness Council Health and Social Services Phyllis Mawdsley Chair 2021-08-01 2024-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Previous FSHSSA member
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Marie-Soleil Lacoursiere Member 2021-08-01 2023-07-31 1st term
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Jamie Koe Member 2021-07-31 2022-07-30 1st term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Assessment Appeal Tribunal Municipal and Community Affairs Nick Leeson Member 2021-07-28 2024-07-27 2nd term Minister of Municipal and Community Affairs
Assessment Appeal Tribunal Municipal and Community Affairs John Williston Member 2021-07-28 2024-07-27 2nd term Minister of Municipal and Community Affairs
Assessment Appeal Tribunal Municipal and Community Affairs Colin Baile Member 2021-07-28 2024-07-27 1st term Minister of Municipal and Community Affairs
Assessment Appeal Tribunal Municipal and Community Affairs Billi Wun Member 2021-07-28 2024-07-27 1st term Minister of Municipal and Community Affairs
Assessment Appeal Tribunal Municipal and Community Affairs Colin Baile Chair 2021-07-28 2024-07-27 2nd term Minister of Municipal and Community Affairs
Judicial Appointments Advisory Committee Justice The Hon. Garth Malakoe Member 2021-07-24 2022-08-10 n/a The Chief Judge in consultation with the other territorial judges
Judicial Council for Territorial Judges Justice Colin Baile Member 2021-07-08 2025-07-07 1st term Commissioner in Executive Council
Judicial Council for Territorial Judges Justice Michelle Lewis Member 2021-07-08 2025-07-07 1st term Commissioner in Executive Council
NWT Surface Rights Board Tyson Pertschy Member (Inuvik or the NWT portion of the ISR) 2021-07-08 2026-07-07 1st term Minister of Environment and Climate Change
Judicial Council for Territorial Judges Justice Patrick Scott Alternate 2021-07-08 2025-07-07 1st term Commissioner in Executive Council
Tłı̨chǫ Community Services Agency Alex Nitsiza Member 2021-06-28 2025-06-27 2nd term Community Government of Whati
Environmental Studies Management Board Industry, Tourism and Investment Richard Binder Member (GNWT ITI) 2021-06-26 2023-06-25 2nd term Minister of Industry, Tourism and Investment
Environmental Studies Management Board Industry, Tourism and Investment Dr. Raymond Case Member (General Public) 2021-06-26 2025-06-25 3rd term Minister of Industry, Tourism and Investment
Environmental Studies Management Board Industry, Tourism and Investment Heather Macpherson Member (Oil & Gas industry) 2021-06-26 2023-03-14 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment Interest owners
Environmental Studies Management Board Industry, Tourism and Investment Andrew Applejohn Chair (GNWT ENR) 2021-06-26 2025-06-25 4th term Minister of Industry, Tourism and Investment
Environmental Studies Management Board Industry, Tourism and Investment Ken Hansen Vice-Chair (Oil & Gas industry) 2021-06-26 2023-06-25 3rd term Minister of Industry, Tourism and Investment Interest owners
Environmental Studies Management Board Industry, Tourism and Investment Andrew Applejohn Member 2021-06-26 2025-06-25 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Environmental Studies Management Board Industry, Tourism and Investment Viktor Terlaky Member 2021-06-26 2023-06-25 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Gwich'in Land and Water Board Mr. Roger Fraser Member (GTC) 2021-06-17 2024-06-16 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Gwich'in Tribal Council
Wek'eezhii Land and Water Board Rachel Crapeau Member (Canada) 2021-06-17 2024-06-16 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada
Wek'eezhii Renewable Resources Board Steven Matthews Member (GNWT) 2021-06-11 2027-01-10 3rd term Minister of Environment and Climate Change
Medical Registration Committee Health and Social Services Dr. Theresa Farrell Chair 2021-06-07 2023-06-06 3rd term Minister of Health and Social Services NWT Medical Association
Medical Registration Committee Health and Social Services Dr. Don Giovanetto Alternate 2021-06-07 2023-06-06 8th term Minister of Health and Social Services NWT Medical Association
Status of Women Council of the Northwest Territories Delphine Pierrot Member (Sahtu region) 2021-06-04 2024-06-03 1st term Minister responsible for the Status of Women Council
Inuvialuit Arbitration Board Justice Julie Jai Member (Yukon) 2021-06-01 2024-05-31 1st term Governor in Council Government of Yukon
Sahtu Land and Water Board Tanya MacIntosh Chair 2021-06-01 2023-07-25 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Board members
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Sylvia Haener Member 2021-05-24 2021-07-23 2nd term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Mr. Sandy Kalgutkar Member 2021-05-24 2021-08-23 2nd term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Martin Goldney Vice-Chair 2021-05-24 2022-05-23 2nd term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Territorial Board of Revision Municipal and Community Affairs John Soderberg Member 2021-05-18 2022-05-17 11th term Minister of Municipal and Community Affairs
Territorial Board of Revision Municipal and Community Affairs Linda Cockney Member 2021-05-18 2022-05-17 15th term Minister of Municipal and Community Affairs
Territorial Board of Revision Municipal and Community Affairs David Okoronkwo Member 2021-05-18 2022-05-17 1st term Minister of Municipal and Community Affairs
Territorial Board of Revision Municipal and Community Affairs Harry Cassie Member 2021-05-18 2022-05-17 4th term Minister of Municipal and Community Affairs
Territorial Board of Revision Municipal and Community Affairs Harrinarine Cassie Chair 2021-05-18 2022-05-07 1st term Minister of Municipal and Community Affairs
Victims Assistance Committee Justice Gladys MacPherson Member 2021-05-08 2024-05-07 4th term Minister of Justice
Victims Assistance Committee Justice Gladys MacPherson Chair 2021-05-08 2024-05-07 1st term Minister of Justice
Dental Registration Committee Health and Social Services Dr. Hassan Adam Chair 2021-05-06 2023-05-24 15th term Minister of Health and Social Services Northwest Territories/Nunavut Dental Association
Gwich'in Land and Water Board Gerald Kisoun Member (Canada) 2021-04-22 2024-04-21 5th term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Indigenous and Northern Affairs Canada
International Porcupine Caribou Board Marc Cattet Member (Canada member) 2021-04-01 2026-03-31 1st term Minister of Environment and Climate Change Canada Government of Yukon
Northwest Territories Egg Producers Board Industry, Tourism and Investment John Penner Member 2021-04-01 2024-03-31 7th term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Egg Producers Board Industry, Tourism and Investment Bruce Ramage Member 2021-04-01 2024-03-31 9th term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Egg Producers Board Industry, Tourism and Investment Glen Wallington Member 2021-04-01 2023-01-12 7th term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Egg Producers Board Industry, Tourism and Investment Michael Wallington Member 2021-04-01 2024-03-31 2nd term Minister of Industry, Tourism and Investment
Workers' Compensation Appeals Tribunal Cynthia Levy Member 2021-04-01 2024-03-31 2nd term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Workers' Safety and Compensation Commission Robert Wilkins Member (Employer representative) 2021-04-01 2024-03-31 1st term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
International Porcupine Caribou Board Craig Machtans Chair (Canada member) 2021-04-01 2026-03-31 1st term Minister of Environment and Climate Change Canada Environment and Climate Change Canada
Northwest Territories Egg Producers Board Industry, Tourism and Investment Michael Wallington Chair 2021-04-01 2024-03-31 6th term Minister of Industry, Tourism and Investment
Public Utilities Board Gordon Van Tighem Chair 2021-04-01 2024-03-31 3rd term Minister Responsible for the Public Utilities Board
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Workers' Safety and Compensation Commission Jenni Bruce Chair 2021-04-01 2024-03-31 1st term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission, following consultation with the Government of Nunavut Minister
Dental Registration Committee Health and Social Services Dr. James Tennant Member 2021-03-30 2023-03-29 11th term Minister of Health and Social Services Northwest Territories/Nunavut Dental Association
Public Utilities Board Danny Yakelaya Member 2021-03-27 2024-03-26 3rd term Minister Responsible for the Public Utilities Board
Sahtu Land and Water Board Violet Doolittle Member (Canada) 2021-03-22 2024-03-21 8th term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Indigenous and Northern Affairs Canada
Gwich'in Land and Water Board Elizabeth Wright Chair 2021-03-12 2024-03-11 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Members of the Board
Public Utilities Board Joseph Auge Member 2021-03-11 2024-03-10 1st term Minister Responsible for the Public Utilities Board
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Patrick Mazerolle Member 2021-03-01 2023-03-26 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Steve Loutitt Chair 2021-03-01 2023-02-28 1st term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Matthew Yap Member 2021-03-01 2023-03-26 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Agricultural Products Marketing Council Industry, Tourism and Investment Brittany Scott Member 2021-02-28 2023-02-27 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Agricultural Products Marketing Council Industry, Tourism and Investment Brittany Scott Chair 2021-02-28 2023-02-27 2nd term Minister of Industry, Tourism and Investment
Sahtu Renewable Resources Board Faye d’Eon-Eggertson Member (Canada) 2021-02-26 2026-02-25 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Fisheries and Oceans Canada
Sahtu Renewable Resources Board Samuel Hache Member (Canada) 2021-02-26 2026-02-25 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Environment and Climate Change Canada
Status of Women Council of the Northwest Territories Priscilla Lepine Member (South Slave region) 2021-02-26 2022-11-06 1st term Minister responsible for the Status of Women Council
Wek'eezhii Land and Water Board Mike Nitsiza Member (GNWT) 2021-02-26 2024-02-25 3rd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of the Northwest Territories
Northwest Territories Arts Council Education, Culture and Employment Azure Degrow Member (North Slave) 2021-02-25 2022-08-25 2nd term Executive Council, on the recommendation of the Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Arts Council Education, Culture and Employment Deborah Stipdonk Member (Dehcho) 2021-02-25 2022-08-25 2nd term Executive Council, on the recommendation of the Minister of Education, Culture and Employment
Agricultural Products Marketing Council Industry, Tourism and Investment Lloyd Jones Member 2021-02-24 2022-01-07 2nd term Minister of Industry, Tourism and Investment
Mackenzie Valley Land and Water Board Lesley Allen Member (Canada) 2021-02-22 2024-02-21 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Indigenous and Northern Affairs Canada
Mine Occupational Health and Safety Legislation Committee Workers' Safety and Compensation Commission Lex Lovatt Member (Worker Representative) 2021-02-18 2023-05-09 1st term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Mine Occupational Health and Safety Legislation Committee Workers' Safety and Compensation Commission Phillip Lewis Member (Worker Representative) 2021-02-18 2024-02-17 1st term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Safety Advisory Committee Workers' Safety and Compensation Commission Gary McBride Member (Worker Representative) 2021-02-18 2024-02-17 1st term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Safety Advisory Committee Workers' Safety and Compensation Commission John Vander Velde Member (Worker Representative) 2021-02-18 2024-02-17 1st term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Safety Advisory Committee Workers' Safety and Compensation Commission Robynn Pavia Member (Employer Representative) 2021-02-18 2024-02-17 1st term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Safety Advisory Committee Workers' Safety and Compensation Commission Cary Ingram Chair (Chief Safety Officer) 2021-02-18 n/a n/a
Mine Occupational Health and Safety Legislation Committee Workers' Safety and Compensation Commission Norman Ladouceur Member (Other) 2021-02-18 2024-02-17 2nd term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Mine Occupational Health and Safety Legislation Committee Workers' Safety and Compensation Commission Timothy Sewell Member (Other) 2021-02-18 2024-02-17 1st term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Safety Advisory Committee Workers' Safety and Compensation Commission Georges Cornelissen Member (Other) 2021-02-18 2024-02-17 1st term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Safety Advisory Committee Workers' Safety and Compensation Commission Louis Sebert Member (Other) 2021-02-18 2024-02-17 1st term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Safety Advisory Committee Workers' Safety and Compensation Commission Corey Kinsey Member (Other) 2021-02-18 2024-02-17 1st term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Workers' Safety and Compensation Commission Peter Mackey Member (NWT Public Interest representative) 2021-02-14 2024-02-13 1st term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Inuvialuit Water Board Richard Binder Chair 2021-02-09 2024-01-08 1st term Minister of Environment and Climate Change Members of the Board
Environmental Impact Review Board (Inuvialuit Settlement Region) Bruce McLean Member (Yukon) 2021-02-08 2024-02-07 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of Yukon
Inuvialuit Water Board Richard Binder Member (IRC) 2021-01-31 2024-01-30 3rd term Minister of Environment and Climate Change Inuvialuit Regional Corporation
Agricultural Products Marketing Council Industry, Tourism and Investment Norah Golubevaite Member 2021-01-24 2023-01-23 2nd term Minister of Industry, Tourism and Investment
Status of Women Council of the Northwest Territories Dorathy Alberta Member (Sahtu region) 2021-01-22 2021-06-03 1st term Minister responsible for the Status of Women Council
Official Languages Board Education, Culture and Employment Andy Norwegian Member (South Slavey) 2021-01-19 2023-01-18 1st term Commissioner in Executive Council Dehcho First Nation
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Andy Norwegian Member (South Slavey) 2021-01-19 2023-01-18 1st term Commissioner in Executive Council Dehcho First Nations
Official Languages Board Education, Culture and Employment Violet Jumbo Alternate (South Slavey) 2021-01-19 2023-01-18 1st term Commissioner in Executive Council Dehcho First Nation
Official Languages Board Education, Culture and Employment Linda Bussey Alternate (French) 2021-01-19 2023-01-18 2nd term Commissioner in Executive Council Fédération franco-ténoise
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Violet Jumbo Alternate (South Slavey) 2021-01-19 2023-01-18 1st term Commissioner in Executive Council Dehcho First Nations
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Erik Allain Member (Canada) 2021-01-17 2023-01-16 3rd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada
International Porcupine Caribou Board Sara Taylor Chair (USA member*) 2021-01-15 2021-12-31 1st term US Secretary of State U.S. Fish and Wildlife Service
Public Utilities Board Danny Yakelaya Member 2020-11-26 2021-03-26 2nd term Minister Responsible for the Public Utilities Board
Porcupine Caribou Management Board Ian McDonald Alternate (Canada) 2020-11-25 2023-04-24 1st term Government of Canada
Legal Aid Commission of the Northwest Territories Justice Brad Patzer Member (Public Service representative) 2020-11-07 2023-11-06 1st term Minister of Justice
Legal Aid Commission of the Northwest Territories Justice Alana Mero Member (Beaufort Delta representative) 2020-11-07 2023-11-06 4th term Minister of Justice
Legal Aid Commission of the Northwest Territories Justice Bronwyn Watters Member (North Slave representative) 2020-11-07 2023-11-06 1st term Minister of Justice
Legal Aid Commission of the Northwest Territories Justice Joan Mercredi Member (South Slave representative) 2020-11-07 2023-11-06 1st term Minister of Justice
Sahtu Land Use Planning Board Edna Tobac Member (GNWT) 2020-11-06 2023-11-05 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of the Northwest Territories
Environmental Studies Management Board Industry, Tourism and Investment Richard Binder Member (General Public) 2020-10-30 2021-06-25 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Inuvialuit Water Board Herbert Felix Member (IRC) 2020-10-30 2024-02-08 1st term Minister of Environment and Climate Change Inuvialuit Regional Corporation
Dehcho Regional Wellness Council Health and Social Services Muaz Hassan Member 2020-10-20 2022-12-01 2nd term Minister of Health and Social Services Village of Fort Simpson
Hay River Regional Wellness Council Health and Social Services Daniel Slade Member 2020-10-20 2022-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Soaring Eagle Friendship Centre
Yellowknife Regional Wellness Council Health and Social Services Marie Speakman Member 2020-10-20 2023-07-31 1st term Minister of Health and Social Services MLA Yellowknife South
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Dr. Erin Kelly Member 2020-10-19 2022-10-18 1st term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Sylvia Haener Chair 2020-10-19 2021-02-27 1st term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Victims Assistance Committee Justice Janine Harvey Member 2020-10-15 2023-10-14 1st term Minister of Justice
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Denny Rodgers Chair 2020-10-15 2022-10-14 3rd term Minister of Industry, Tourism and Investment
Victims Assistance Committee Justice Dr. Graham Arts Member 2020-10-15 2023-10-14 1st term Minister of Justice
Medical Registration Committee Health and Social Services Dr. Pauweliena Laureijs Member 2020-10-10 2022-02-15 3rd term Minister of Health and Social Services NWT Medical Association
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Mr. Charles Furlong Member 2020-10-10 2022-10-09 2nd term Minister of Industry, Tourism and Investment
Hay River Regional Wellness Council Health and Social Services Joyce Studney Member 2020-10-06 2023-07-31 1st term Minister of Health and Social Services West Point Dene First Nation
Dental Registration Committee Health and Social Services Dr. Roger Armstrong Member 2020-10-05 2022-10-04 9th term Minister of Health and Social Services Northwest Territories/Nunavut Dental Association
Medical Registration Committee Health and Social Services Dr. Bing Guthrie Member 2020-10-05 2022-10-04 6th term Minister of Health and Social Services NWT Medical Association
Medical Registration Committee Health and Social Services Patricia Winter Member (Lay Member) 2020-10-05 2022-10-04 10th term Minister of Health and Social Services
Environmental Impact Review Board (Inuvialuit Settlement Region) Debbie Gully Member (IGC) 2020-10-01 2023-09-30 1st term Inuvialuit Game Council
Porcupine Caribou Management Board Shannon Stotyn Member (Canada) 2020-10-01 2025-09-30 1st term Government of Canada
Gwich'in Land Use Planning Board Gerald Kisoun Member (GNWT) 2020-09-29 2023-09-28 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of the Northwest Territories
Gwich'in Land and Water Board William Koe Member (GNWT) 2020-09-29 2023-09-28 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of the Northwest Territories
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Workers' Safety and Compensation Commission Janet Brewster Member (Nunavut Worker representative) 2020-09-29 2021-10-26 3rd term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Mental Health Review Board Health and Social Services Sue McKinney Member 2020-09-17 2022-08-31 2nd term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Jacques Roberge Member 2020-09-17 2022-08-31 2nd term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Jane McCrudden Member 2020-09-17 2022-08-31 2nd term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Doug Watson Member 2020-09-17 2022-08-31 2nd term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Peter Davis Member 2020-09-17 2022-05-06 2nd term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Lydia Bardak Member 2020-09-17 2022-08-31 2nd term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Shirley Kemeys Jones Member 2020-09-17 2022-08-31 2nd term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Jeannie Marie Jewell Member 2020-09-17 2022-08-31 2nd term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Grant Paziuk Member 2020-09-17 2022-08-31 2nd term Minister of Health and Social Services
Status of Women Council of the Northwest Territories Denise McDonald Member (Beaufort Delta region) 2020-09-14 2022-04-15 1st term Minister responsible for the Status of Women Council
Northwest Territories Arts Council Education, Culture and Employment Peggy Chubb Member (Sahtu) 2020-09-08 2021-02-15 1st term Executive Council, on the recommendation of the Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Arts Council Education, Culture and Employment Chris Dewolf Chair (South Slave) 2020-09-08 2022-09-07 1st term Executive Council, on the recommendation of the Minister of Education, Culture and Employment
Mackenzie Valley Land and Water Board Camilia Zoe-Chocolate Member (GNWT) 2020-08-28 2023-08-27 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of the Northwest Territories
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Donne Lee Demarcke Member 2020-08-28 2020-12-01 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Andy Wong Vice-Chair 2020-08-28 2021-06-18 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Workers' Safety and Compensation Commission Rachel Mokohoniuk Member (NWT Worker representative) 2020-08-24 2023-08-23 3rd term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Official Languages Board Education, Culture and Employment Betty Elias Member (Inuvialuktun) 2020-08-10 2022-08-09 1st term The Commissioner in Executive Council
Official Languages Board Education, Culture and Employment Vance Sanderson Member (Cree) 2020-08-10 2022-08-09 2nd term Commissioner in Executive Council Northwest Territory Métis Nation
Official Languages Board Education, Culture and Employment Renie Koe Member (Gwich'in) 2020-08-10 2022-08-09 1st term Commissioner in Executive Council Gwich’in Tribal Council
Official Languages Board Education, Culture and Employment Emily Kudlak Member (Inuinnaqtun) 2020-08-10 2022-08-09 4th term Commissioner in Executive Council Inuvialuit Culture Resource Centre, Inuvialuit Regional Corporation
Official Languages Board Education, Culture and Employment Cathy Mackeinzo Member (North Slavey) 2020-08-10 2022-08-09 1st term Commissioner in Executive Council Sahtu Secretariat Incorporated
Official Languages Board Education, Culture and Employment Tammy Steinwand-Deschambeault Member (Tłı̨chǫ) 2020-08-10 2022-08-09 3rd term Commissioner in Executive Council Rae-Edzo Friendship Centre, Yellowknives Dene First Nation
Official Languages Board Education, Culture and Employment Alice Chambers Member (Inuktitut) 2020-08-10 2022-08-09 1st term Commissioner in Executive Council Inuktitut Advisory Committee
Official Languages Board Education, Culture and Employment Richard Létourneau Member (French) 2020-08-10 2022-08-09 3rd term Commissioner in Executive Council Fédération franco-ténoise
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Cathy Mackeinzo Member (North Slavey) 2020-08-10 2022-08-09 1st term Commissioner in Executive Council Members of the Board
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Vance Sanderson Member (Cree) 2020-08-10 2022-08-09 2nd term Commissioner in Executive Council Northwest Territories Métis Nation
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Renie Koe Member (Gwich'in) 2020-08-10 2022-08-09 1st term Commissioner in Executive Council Gwich'in Tribal Council
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Emily Kudlak Member (Inuinnaqtun) 2020-08-10 2022-08-09 4th term Commissioner in Executive Council Inuvialuit Cultural Resources Centre Inuvialuit Regional Corporation
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Deanna Marie Jacobson Member (Inuvialuktun) 2020-08-10 2022-08-09 1st term Commissioner in Executive Council Inuvialuit Cultural Resources Centre Inuvialuit Regional Corporation
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Alice Chambers Member (Inuktitut) 2020-08-10 2022-08-09 1st term Commissioner in Executive Council Inuktitut Advisory Committee
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Tammy Steinwand-Deschambeault Member (Tłı̨chǫ) 2020-08-10 2022-08-09 2nd term Commissioner in Executive Council Rae-Edzo Friendship Centre Yellowknives Dene First Nation
Official Languages Board Education, Culture and Employment Mary Cardinal Alternate (Cree) 2020-08-10 2022-08-09 3rd term Commissioner in Executive Council Northwest Territory Métis Nation
Official Languages Board Education, Culture and Employment Jacey Firth-Hagen Alternate (Gwich'in) 2020-08-10 2022-08-09 1st term Commissioner in Executive Council Gwich’in Tribal Council
Official Languages Board Education, Culture and Employment Joshua Oliktoak Alternate (Inuinnaqtun) 2020-08-10 2022-08-09 4th term Commissioner in Executive Council Inuvialuit Culture Resource Centre, Inuvialuit Regional Corporation
Official Languages Board Education, Culture and Employment Holly Carpenter Alternate (Inuvialuktun) 2020-08-10 2022-08-09 1st term Commissioner in Executive Council Inuvialuit Culture Resource Centre, Inuvialuit Regional Corporation
Official Languages Board Education, Culture and Employment Betty Grandjambe Alternate (North Slavey) 2020-08-10 2022-08-09 1st term Commissioner in Executive Council Sahtu Secretariat Incorporated
Official Languages Board Education, Culture and Employment Julia Naedzo Alternate (Tłı̨chǫ) 2020-08-10 2022-08-09 1st term Commissioner in Executive Council Rae-Edzo Friendship Centre, Yellowknives Dene First Nation
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Mary Cardinal Alternate (Cree) 2020-08-10 2022-08-09 2nd term Commissioner in Executive Council Northwest Territories Metis Nation
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Jacey Firth-Hagen Alternate (Gwich'in) 2020-08-10 2022-08-09 1st term Commissioner in Executive Council Gwich'in Tribal Council
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Joshua Oliktoak Alternate (Inuinnaqtun) 2020-08-10 2022-08-09 4th term Commissioner in Executive Council Inuvialuit Cultural Resources Centre Inuvialuit Regional Corporation
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Holly Carpenter Alternate (Inuvialuktun) 2020-08-10 2022-08-09 1st term Commissioner in Executive Council Inuvialuit Cultural Resources Centre Inuvialuit Regional Corporation
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Betty Grandjambe Alternate (North Slavey) 2020-08-10 2022-08-09 1st term Commissioner in Executive Council Sahtu Secretariat Incorporated
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Julia Naedzo Alternate (Tłı̨chǫ) 2020-08-10 2022-08-09 1st term Commissioner in Executive Council Rae-Edzo Friendship Centre Yellowknives Dene First Nation
Beaufort Delta Regional Wellness Council Health and Social Services Denise McDonald Member 2020-08-06 2022-07-31 3rd term Minister of Health and Social Services Self-nominated
Fort Smith Regional Wellness Council Health and Social Services Lorraine Tordiff Member 2020-08-06 2023-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Salt River First Nation
Fort Smith Regional Wellness Council Health and Social Services Lloyd Jones Member 2020-08-06 2022-11-10 1st term Minister of Health and Social Services Constituent Assistant for MLA Thebacha
Hay River Regional Wellness Council Health and Social Services Julie Trennert Member 2020-08-06 2022-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Katlodeeche First Nation
Hay River Regional Wellness Council Health and Social Services Barbara Hart Member 2020-08-06 2023-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Self-nominating/MLA Hay River South
Sahtu Regional Wellness Council Health and Social Services Dorathy Alberta Member 2020-08-06 2022-07-15 1st term Minister of Health and Social Services
Yellowknife Regional Wellness Council Health and Social Services Nancy Cymbalisty Member 2020-08-06 2023-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Previous YHSSA member
Yellowknife Regional Wellness Council Health and Social Services Gilbert Langsi Member 2020-08-06 2023-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Previous YHSSA member
Sahtu Regional Wellness Council Health and Social Services Dorathy Alberta Member 2020-08-04 2020-08-05 1st term Minister of Health and Social Services
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Workers' Safety and Compensation Commission Joseph Ohokannoak Member (Nunavut Public Interest representative) 2020-07-16 2023-07-15 2nd term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Kenny Ruptash Member 2020-07-01 2024-07-31 2nd term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Lloyd Jones Member 2020-07-01 2021-07-31 2nd term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment David Connelly Member 2020-07-01 2021-06-30 2nd term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Janet Toner Member 2020-07-01 2021-06-30 2nd term Minister of Industry, Tourism and Investment
Environmental Studies Management Board Industry, Tourism and Investment Andrew Applejohn Chair (GNWT ENR) 2020-06-24 2021-06-25 3rd term Minister of Industry, Tourism and Investment
Status of Women Council of the Northwest Territories Maureen Van Overliw Member (North Slave region) 2020-06-19 2021-06-26 1st term Minister responsible for the Status of Women Council
Apprenticeship, Trade and Occupation Certification Board Education, Culture and Employment Liam Dean Member 2020-06-08 2023-06-07 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Apprenticeship, Trade and Occupation Certification Board Education, Culture and Employment Mitchell Madsen Member 2020-06-08 2023-06-07 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Apprenticeship, Trade and Occupation Certification Board Education, Culture and Employment Megan Mindus Member 2020-06-08 2023-06-07 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Apprenticeship, Trade and Occupation Certification Board Education, Culture and Employment Kelly McLeod Member 2020-06-08 2023-06-07 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Apprenticeship, Trade and Occupation Certification Board Education, Culture and Employment Sharwyn Bourke-MacPherson Member 2020-06-08 2023-06-07 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Apprenticeship, Trade and Occupation Certification Board Education, Culture and Employment Dale Johnson Chair 2020-06-07 2023-09-29 2nd term Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Courtney Chetwynd Member 2020-05-20 2023-03-26 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Mackenzie Valley Land and Water Board Mavis Cli-Michaud Chair 2020-05-04 2023-05-03 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Members of the Board
Sahtu Land and Water Board Philippe di Pizzo Member (GNWT) 2020-04-24 2023-04-23 3rd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada GNWT
Justices of the Peace Review Council Justice Mark Wharton Member (Justice of the Peace) 2020-04-24 2024-04-23 1st term Commissioner in Executive Council
Judicial Appointments Advisory Committee Justice Charles Davison Member (Law Society) 2020-04-23 2022-03-27 1st term Law Society of the Northwest Territories
Judicial Appointments Advisory Committee Justice Leanne Dragon Member (Law Society) 2020-04-23 2022-03-27 1st term Law Society of the Northwest Territories
Northwest Territories Egg Producers Board Industry, Tourism and Investment John Penner Member 2020-04-22 2021-03-31 6th term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Egg Producers Board Industry, Tourism and Investment Bruce Ramage Member 2020-04-22 2021-03-31 8th term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Egg Producers Board Industry, Tourism and Investment Glen Wallington Member 2020-04-22 2021-03-31 6th term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Egg Producers Board Industry, Tourism and Investment Michael Wallington Member 2020-04-22 2021-03-31 n/a Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Egg Producers Board Industry, Tourism and Investment Michael Wallington Chair 2020-04-22 2021-03-31 5th term Minister of Industry, Tourism and Investment
Judicial Council for Territorial Judges Justice Karen Lajoie Alternate (Law Society) 2020-04-19 2021-08-09 1st term Law Society of the Northwest Territories
Status of Women Council of the Northwest Territories Martina Norwegian Member (Dehcho region) 2020-04-13 2022-04-12 3rd term Minister responsible for the Status of Women Council
Status of Women Council of the Northwest Territories Violet Camsell-Blondin Member (Tlicho region) 2020-04-13 2022-04-12 3rd term Minister responsible for the Status of Women Council
Judicial Council for Territorial Judges Justice Larry Innes Member (Law Society) 2020-04-01 2024-03-31 1st term Law Society of the Northwest Territories
NWT Surface Rights Board Mike Vaydik Member (Non-regional) 2020-04-01 2025-03-31 2nd term Minister of Environment and Climate Change
NWT Surface Rights Board Danny Bayha Member (Sahtu) 2020-04-01 2025-03-31 2nd term Minister of Environment and Climate Change
Workers' Compensation Appeals Tribunal Cayley Thomas Member 2020-04-01 2023-03-31 5th term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
NWT Surface Rights Board Louie Azzolini Chair (Mowhi) 2020-04-01 2025-03-31 2nd term Minister of Environment and Climate Change
Workers' Compensation Appeals Tribunal Colin Baile Chair 2020-04-01 2023-03-31 5th term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
NWT Surface Rights Board Ian McCrae Alternate (Mowhi) 2020-04-01 2025-03-31 2nd term Minister of Environment and Climate Change
NWT Surface Rights Board Mr. Robert Tanche Alternate (Non-Regional) 2020-04-01 2022-08-23 1st term Minister of Environment and Climate Change
NWT Surface Rights Board Mr. Harvey Pierrot Alternate (Sahtu) 2020-04-01 2025-03-31 1st term Minister of Environment and Climate Change
Northwest Territories Review Board Justice Susan Ashton Member 2020-03-06 2025-03-05 4th term Commissioner in Executive Council
Northwest Territories Review Board Justice Cayley Thomas Member 2020-03-06 2025-03-05 2nd term Commissioner in Executive Council
Northwest Territories Review Board Justice Glenn Tait Chair 2020-03-06 2022-04-30 2nd term Commissioner in Executive Council
Legal Aid Commission of the Northwest Territories Justice Alana Mero Member (Beaufort Delta representative) 2020-03-02 2020-09-01 3rd term Minister of Justice
Sahtu Land and Water Board George Barnaby Member (SSI) 2020-02-20 2023-02-19 3rd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Sahtu Secretariat Inc.
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Allison (Sunny) Munroe Member (Canada) 2020-02-20 2023-02-19 3rd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Indigenous and Northern Affairs Canada
Legal Aid Commission of the Northwest Territories Justice Giselle Marion Member (North Slave representative) 2020-02-09 2020-08-08 4th term Minister of Justice
Legal Aid Commission of the Northwest Territories Justice Roberta (Bobbi) Hamilton Member (South Slave representative) 2020-02-09 2020-08-08 4th term Minister of Justice
Mental Health Review Board Health and Social Services Paul Falvo Chair 2020-02-06 2023-02-05 1st term Minister of Health and Social Services Mental Health Act
Mental Health Review Board Health and Social Services Joan Mercredi Member 2020-02-06 2021-03-05 1st term Minister of Health and Social Services
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Jane Weyallon Member (Tłı̨chǫ) 2020-01-31 2023-01-30 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Tlicho Government
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Workers' Safety and Compensation Commission Cathy Cudmore Member (NWT Employer representative) 2020-01-27 2023-01-26 1st term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Victims Assistance Committee Justice Margaret Mercredi Member 2020-01-23 2020-07-22 2nd term Minister of Justice
Workers' Compensation Appeals Tribunal Michael Chandler Vice-Chair (Iqaluit) 2020-01-01 2022-12-31 4th term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Rita Mueller Member 2019-12-04 2021-07-31 n/a Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Ms. Pamela Strand Member 2019-12-04 2021-12-03 1st term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Martin Goldney Vice-Chair 2019-12-04 2021-05-23 1st term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Dr. Joe Dragon Chair 2019-11-08 2020-10-18 1st term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Denny Rodgers Chair 2019-10-15 2020-10-14 2nd term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Charlie Furlong Member 2019-10-10 2020-06-30 5th term Minister of Industry, Tourism and Investment
Judicial Appointments Advisory Committee Justice The Honourable Christine Gagnon Member 2019-10-03 2021-07-23 n/a The Chief Judge in consultation with the other territorial judges
Judicial Appointments Advisory Committee Justice The Hon. Chief Judge Robert Gorin Chair 2019-10-02 2022-09-05 n/a Ex-Officio
Environmental Impact Review Board (Inuvialuit Settlement Region) Robert Kuptana Member (IGC) 2019-10-01 2022-09-30 1st term Inuvialuit Game Council
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Dennis Arey Member (Inuvialuit) 2019-10-01 2021-09-30 1st term Inuvialuit Game Council
Waste Reduction and Recovery Advisory Committee Olivia Lee Member 2019-09-30 2023-08-30 2nd term Minister of Environment and Climate Change
Judicial Council for Territorial Judges Justice The Hon. Chief Judge Robert Gorin Member (Chief Judge) 2019-09-19 n/a n/a Ex-Officio
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Mr. Sandy Kalgutkar Member 2019-09-19 2021-05-23 1st term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Northwest Territories Judicial Remuneration Commission Justice David Gilday Chair 2019-09-13 2023-09-05 3rd term Commissioner in Executive Council Members of the Commisssion
Waste Reduction and Recovery Advisory Committee Rex Fearn Member 2019-09-03 2021-09-04 1st term Minister of Environment and Climate Change
Waste Reduction and Recovery Advisory Committee Mike King Member 2019-09-03 2023-08-04 1st term Minister of Environment and Climate Change
Waste Reduction and Recovery Advisory Committee Chris Vaughn Member 2019-09-03 2023-08-04 1st term Minister of Environment and Climate Change
Mental Health Review Board Health and Social Services Susan Ashton Member 2019-09-01 2021-08-31 2nd term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Laura Faryna Member 2019-09-01 2021-08-31 2nd term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Paul Parker Member 2019-09-01 2021-08-31 2nd term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Dan Marion Member 2019-09-01 2021-08-31 2nd term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Tanya Snowshoe Member 2019-09-01 2021-08-31 2nd term Minister of Health and Social Services
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Donna Jungkind Vice-Chair 2019-08-28 2020-08-27 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Gwich'in Renewable Resources Board William Koe Member (GTC) 2019-08-27 2024-08-26 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Gwich'in Tribal Council
Gwich'in Renewable Resources Board Kenneth (Burt) Hunt Member (Canada) 2019-08-27 2024-08-26 2nd term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Fisheries and Oceans Canada
Gwich'in Renewable Resources Board Doug Doan Member (Canada) 2019-08-27 2024-08-26 2nd term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Environment and Climate Change Canada
Gwich'in Renewable Resources Board Ronald Allen Alternate (Canada) 2019-08-27 2024-08-26 2nd term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Fisheries and Oceans Canada
Gwich'in Renewable Resources Board Myra Robertson Alternate (Canada) 2019-08-27 2024-08-26 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Environment and Climate Change Canada
Sahtu Renewable Resources Board Faye d’Eon-Eggertson Alternate (Canada) 2019-08-27 2021-02-25 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Fisheries and Oceans Canada
Sahtu Renewable Resources Board Samuel Hache Alternate (Canada) 2019-08-27 2021-02-25 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Environment and Climate Change Canada
Sahtu Renewable Resources Board Jennie Vandermeer Alternate (SSI) 2019-08-27 2020-12-31 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Sahtu Secretariat Inc.
Environmental Impact Screening Committee (Inuvialuit Settlement Region) Todd Slack Member (Canada) 2019-08-23 2022-08-22 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Indigenous and Northern Affairs Canada
Apprenticeship, Trade and Occupation Certification Board Education, Culture and Employment Mr. Max Meinert Member 2019-08-22 2022-08-22 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Judicial Remuneration Commission Justice Gerald K. Avery Member 2019-08-22 2021-12-14 3rd term Commissioner in Executive Council Chief Judge
Northwest Territories Judicial Remuneration Commission Justice Peter Vician Member 2019-08-22 2023-08-21 1st term Commissioner in Executive Council Minister of Justice
Liquor Licensing Board Finance June Tobin Member 2019-08-06 2022-08-05 1st term Minister of Finance
Public Utilities Board Tina Gargan Vice-Chair 2019-08-05 2022-08-04 1st term Minister Responsible for the Public Utilities Board
Northwest Territories Health and Social Services Leadership Council Health and Social Services Brian Willows Member (Chair of Hay River RWC) 2019-08-01 2022-07-31 1st term Minister of Health and Social Services
Northwest Territories Health and Social Services Leadership Council Health and Social Services Gina Dolphus Member (Chair of Sahtu RWC) 2019-08-01 2022-07-31 2nd term Minister of Health and Social Services
Northwest Territories Health and Social Services Leadership Council Health and Social Services Ms. Nancy Trotter Member (Chair of Yellowknife RWC) 2019-08-01 2022-07-31 1st term Minister of Health and Social Services
Beaufort Delta Regional Wellness Council Health and Social Services Debbie Ruben Member 2019-08-01 2022-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Resolution Health Support Program
Beaufort Delta Regional Wellness Council Health and Social Services Donna Keogak Member 2019-08-01 2022-07-31 2nd term Minister of Health and Social Services Inuvialuit Regional Corporation
Beaufort Delta Regional Wellness Council Health and Social Services Debbie Greenland Member 2019-08-01 2022-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Gwich'in Tribal Council
Dehcho Regional Wellness Council Health and Social Services Brenda Jumbo Member 2019-08-01 2022-07-31 2nd term Minister of Health and Social Services MLA/Sambaa Ke First Nation
Dehcho Regional Wellness Council Health and Social Services Janna Deneron Member 2019-08-01 2022-07-31 2nd term Minister of Health and Social Services MLA
Sahtu Regional Wellness Council Health and Social Services Alphonsine McNeely Member 2019-08-01 2020-07-01 2nd term Minister of Health and Social Services
Sahtu Regional Wellness Council Health and Social Services Andrea Modeste Member 2019-08-01 2022-07-31 2nd term Minister of Health and Social Services
Yellowknife Regional Wellness Council Health and Social Services Katey Simmons Member 2019-08-01 2022-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Staff at Mildred Hall School
Yellowknife Regional Wellness Council Health and Social Services Brandie Miersch Member 2019-08-01 2022-07-31 2nd term Minister of Health and Social Services Invited by Minister / Hamlet of Fort Resolution
Northwest Territories Health and Social Services Leadership Council Health and Social Services James Antoine Chair 2019-08-01 2022-07-31 2nd term Minister of Health and Social Services
Hay River Regional Wellness Council Health and Social Services Brian Willows Chair 2019-08-01 2022-07-31 2nd term Minister of Health and Social Services HRHSSA Public Administrator
Sahtu Regional Wellness Council Health and Social Services Gina Dolphus Chair 2019-08-01 2022-07-31 2nd term Minister of Health and Social Services
Yellowknife Regional Wellness Council Health and Social Services Ms. Nancy Trotter Chair 2019-08-01 2022-07-31 2nd term Minister of Health and Social Services MLA Yk North/MLA YK Centre/MLA Tu Nedhe-Wiilideh
Northwest Territories Health and Social Services Leadership Council Health and Social Services Ted Blondin Member (Chair of Tłı̨chǫ Community Services Agency) 2019-07-23 2022-07-22 2nd term Minister of Health and Social Services
Tłı̨chǫ Community Services Agency Ted Blondin Chair 2019-07-23 2022-07-22 4th term Minister of Executive and Indigenous Affairs
Territorial Board of Revision Municipal and Community Affairs John Soderberg Member 2019-07-08 2020-07-07 10th term Minister of Municipal and Community Affairs
Territorial Board of Revision Municipal and Community Affairs Linda Cockney Member 2019-07-08 2020-07-07 14th term Minister of Municipal and Community Affairs
Territorial Board of Revision Municipal and Community Affairs Harry Cassie Member 2019-07-08 2020-07-07 3rd term Minister of Municipal and Community Affairs
Territorial Board of Revision Municipal and Community Affairs Harry Cassie Chair 2019-07-08 2020-07-07 2nd term Minister of Municipal and Community Affairs
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Lloyd Jones Member 2019-07-01 2020-06-30 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment David Connelly Member 2019-07-01 2020-06-30 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Janet Toner Member 2019-07-01 2020-06-30 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Denny Rodgers Chair 2019-07-01 2019-10-14 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Gwich'in Renewable Resources Board Mr. Roger Fraser Alternate (GTC) 2019-06-19 2022-06-22 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Gwich'in Tribal Council
Judicial Appointments Advisory Committee Justice Dr. Hassan Adam Member 2019-06-09 2022-06-08 2nd term Commissioner in Executive Council
Judicial Appointments Advisory Committee Justice Paul Andrew Member 2019-06-09 2022-06-08 3rd term Commissioner in Executive Council
Judicial Appointments Advisory Committee Justice Dr. Raymond Case Member 2019-06-09 2022-06-08 2nd term Commissioner in Executive Council
Judicial Appointments Advisory Committee Justice Rose Lamouelle Member 2019-06-09 2022-06-08 5th term Commissioner in Executive Council
Medical Registration Committee Health and Social Services Dr. Theresa Farrell Chair 2019-06-07 2021-06-06 2nd term Minister of Health and Social Services NWT Medical Association
Medical Registration Committee Health and Social Services Dr. Don Giovanetto Alternate 2019-06-07 2021-06-06 7th term Minister of Health and Social Services NWT Medical Association
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Ron Wallace Member (GNWT) 2019-06-02 2022-06-01 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of the Northwest Territories
Status of Women Council of the Northwest Territories Martina Norwegian Member (Dehcho region) 2019-06-01 2020-04-10 2nd term Minister responsible for the Status of Women Council
Status of Women Council of the Northwest Territories Violet Camsell-Blondin Member (Tlicho region) 2019-06-01 2020-03-30 2nd term Minister responsible for the Status of Women Council
Public Utilities Board Myra Berrub Member 2019-05-30 2022-05-29 1st term Minister Responsible for the Public Utilities Board
Inuvialuit Arbitration Board Justice Ms. Judy White Member (Canada) 2019-05-21 2022-05-20 1st term Governor in Council Indigenous and Northern Affairs Canada
Gwich'in Land Use Planning Board Fanny Greenland Member (GNWT) 2019-05-10 2019-10-29 5th term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of the Northwest Territories
Wek'eezhii Renewable Resources Board Isabelle Duclos Member (Canada) 2019-05-10 2022-05-09 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Environment and Climate Change Canada
Gwich'in Arbitration Panel Justice Daryl Dolynny Member (Canada) 2019-05-10 2024-05-09 1st term Indigenous and Northern Affairs Canada
Hay River Regional Wellness Council Health and Social Services Sandra Lester Member 2019-04-18 2024-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Katlodeeche First Nation
Gwich'in Land and Water Board Deanna Smith Member (GTC) 2019-04-17 2022-04-16 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Gwich'in Tribal Council
Northwest Territories Egg Producers Board Industry, Tourism and Investment John Penner Member 2019-04-01 2020-03-31 5th term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Egg Producers Board Industry, Tourism and Investment Bruce Ramage Member 2019-04-01 2020-03-31 7th term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Egg Producers Board Industry, Tourism and Investment Glen Wallington Member 2019-04-01 2020-03-31 5th term Minister of Industry, Tourism and Investment
Workers' Compensation Appeals Tribunal Cynthia Levy Member 2019-04-01 2021-03-31 1st term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Workers' Safety and Compensation Commission John (Jack) Rowe Member (NWT Employer representative) 2019-04-01 2020-01-26 3rd term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Darrell Beaulieu Chair 2019-04-01 2019-06-30 8th term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Egg Producers Board Industry, Tourism and Investment Michael Wallington Chair 2019-04-01 2020-03-31 4th term Minister of Industry, Tourism and Investment
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Workers' Safety and Compensation Commission David Tucker Chair 2019-04-01 2021-03-31 3rd term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission, following consultation with the Government of Nunavut Minister
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Denise Yuhas Vice-Chair 2019-04-01 2019-06-30 8th term Minister of Industry, Tourism and Investment
Dental Registration Committee Health and Social Services Dr. James Tennant Member 2019-03-30 2021-03-29 10th term Minister of Health and Social Services Northwest Territories/Nunavut Dental Association
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Ms. Soraya ELLERT Member 2019-03-27 2020-01-30 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Loretta Landry Member 2019-03-27 2020-01-20 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Clarence Wood Member 2019-03-27 2023-03-26 2nd term Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Arlene Hache Member 2019-03-27 2023-03-26 2nd term Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Grant Paziuk Member 2019-03-27 2023-03-26 8th term
Environmental Impact Screening Committee (Inuvialuit Settlement Region) Ron Wallace Member (GNWT) 2019-03-22 2022-03-21 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of the Northwest Territories
International Porcupine Caribou Board Charlene Stern Member (USA member*) 2019-03-09 2021-12-31 1st term US Secretary of State Venetie Tribal Government and Venetie Village Council - G’wichin Representative
Inuvialuit Water Board Elizabeth Arey Member (GNWT) 2019-02-22 2022-02-21 2nd term Minister of Environment and Climate Change
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Workers' Safety and Compensation Commission Eberhard (Abe) Theil Member (NWT Public Interest representative) 2019-02-14 2021-02-13 3rd term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Justices of the Peace Review Council Justice The Hon. Garth Malakoe Member 2019-02-07 2023-02-07 1st term Commissioner in Executive Council
Justices of the Peace Review Council Justice Shirley Lamalice Member 2019-02-07 2023-02-07 4th term Commissioner in Executive Council
Justices of the Peace Review Council Justice Danny Yakelaya Member 2019-02-07 2023-02-07 4th term Commissioner in Executive Council
Inuvialuit Water Board Elizabeth Arey Member (GNWT) 2019-01-13 2019-01-14 1st term Minister of Environment and Climate Change
Wek'eezhii Land and Water Board Alex Nitsiza Member (Tłı̨chǫ) 2019-01-11 2021-12-20 1st term Tłı̨chǫ Government
Wek'eezhii Renewable Resources Board Joseph Judas Chair 2018-12-14 2024-01-06 1st term Appointed jointly by the Tłı̨chǫ Government, the Government of the Northwest Territories and Indigenous and Northern Affairs Canada Members of the Board
NWT Surface Rights Board Edwin Amos Member (Inuvik or the NWT portion of the ISR) 2018-12-13 2020-02-25 1st term Minister of Environment and Climate Change
Student Financial Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Brenda Gauthier Member 2018-12-01 2022-11-24 2nd term Minister of Education, Culture and Employment
Student Financial Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Clarence Wood Member 2018-12-01 2022-11-24 3rd term Minister of Education, Culture and Employment
Student Financial Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Darren Moorman Member 2018-12-01 2022-11-24 3rd term Minister of Education, Culture and Employment
Student Financial Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Courtney Chetwynd Member (Post-Secondary Student) 2018-12-01 2022-11-24 2nd term Minister of Education, Culture and Employment
Student Financial Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Clarence Wood Chair 2018-12-01 2022-11-24 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Student Financial Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Karalyn Menicoche Member 2018-12-01 2022-11-24 1st term
Yellowknife Regional Wellness Council Health and Social Services Ms. Nancy Trotter Chair 2018-11-28 2019-07-31 1st term Minister of Health and Social Services MLA Yk North/MLA YK Centre/MLA Tu Nedhe-Wiilideh
Legal Aid Commission of the Northwest Territories Justice Paul Falvo Member (Law Society representative) 2018-11-23 2021-11-22 1st term Minister of Justice Law Society of the Northwest Territories
Sahtu Renewable Resources Board Camilla Tutcho Member (SSI) 2018-11-21 2023-11-20 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Sahtu Secretariat Inc.
Gwich'in Renewable Resources Board Jozef Carnogursky Chair 2018-11-07 2021-11-12 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Members of the Board
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Denny Rodgers Member 2018-10-15 2019-06-30 4th term Minister of Industry, Tourism and Investment
Official Languages Board Education, Culture and Employment Linda Bussey Alternate (French) 2018-10-11 2020-10-11 1st term Commissioner in Executive Council Fédération franco-ténoise
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Charlie Furlong Member 2018-10-10 2019-10-09 4th term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Mr. Charles Furlong Member 2018-10-10 2019-10-09 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Hay River Regional Wellness Council Health and Social Services Brian Willows Chair 2018-10-05 2019-07-01 1st term Minister of Health and Social Services HRHSSA Public Administrator
Dental Registration Committee Health and Social Services Dr. Roger Armstrong Member 2018-10-03 2020-10-02 8th term Minister of Health and Social Services Northwest Territories/Nunavut Dental Association
Liquor Licensing Board Finance Linda Martin Member 2018-10-02 2021-10-01 2nd term Minister of Finance
Environmental Impact Review Board (Inuvialuit Settlement Region) Ethel-Jean Gruben Member (IGC) 2018-10-01 2021-09-30 2nd term Inuvialuit Game Council
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Bradley Carpenter Member (Inuvialuit) 2018-10-01 2021-09-30 2nd term Inuvialuit Game Council
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Jimmy Kalinek Member (Inuvialuit) 2018-10-01 2020-09-30 1st term Inuvialuit Game Council
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Dang Dang Gruben Alternate (Inuvialuit) 2018-10-01 2020-09-30 1st term Inuvialuit Game Council
Liquor Licensing Board Finance Wayne Smith Member 2018-09-28 2021-09-27 6th term Minister of Finance
Mine Occupational Health and Safety Legislation Committee Workers' Safety and Compensation Commission Delbert Hausauer Member (Chief Inspector) 2018-09-25 n/a n/a Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Liquor Licensing Board Finance Heather Bourassa Member 2018-09-14 2021-09-13 2nd term Minister of Finance
Beaufort Delta Regional Wellness Council Health and Social Services Ms. Diane Gordon Member 2018-09-07 2019-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Gwich'in Tribal Council
Yellowknife Regional Wellness Council Health and Social Services Ms. Elizabeth J. Liske Member 2018-09-07 2021-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Previous YHSSA member
Mental Health Review Board Health and Social Services Glen Rutland Chair 2018-09-01 2019-05-06 1st term Minister of Health and Social Services Mental Health Act
Mental Health Review Board Health and Social Services Susan Ashton Member 2018-09-01 2019-08-31 1st term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Paul Falvo Member 2018-09-01 2020-02-05 1st term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Laura Faryna Member 2018-09-01 2019-08-31 1st term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Sue McKinney Member 2018-09-01 2020-08-31 1st term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Paul Parker Member 2018-09-01 2019-08-31 1st term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Jacques Roberge Member 2018-09-01 2020-08-31 1st term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Jane McCrudden Member 2018-09-01 2020-08-31 1st term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Doug Watson Member 2018-09-01 2020-08-31 1st term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Peter Davis Member 2018-09-01 2020-08-31 1st term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Lydia Bardak Member 2018-09-01 2020-08-31 1st term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Shirley Kemeys Jones Member 2018-09-01 2020-08-31 1st term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Jeannie Marie Jewell Member 2018-09-01 2020-08-31 1st term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Dan Marion Member 2018-09-01 2019-08-31 1st term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Grant Paziuk Member 2018-09-01 2020-08-31 1st term Minister of Health and Social Services
Mental Health Review Board Health and Social Services Tanya Snowshoe Member 2018-09-01 2019-08-31 1st term Minister of Health and Social Services
Medical Registration Committee Health and Social Services Dr. Bing Guthrie Member 2018-08-30 2020-08-29 5th term Minister of Health and Social Services NWT Medical Association
Northwest Territories Health and Social Services Leadership Council Health and Social Services Ethel-Jean Gruben Member (Chair of Beaufort Delta RWC) 2018-08-01 2021-07-31 2nd term Minister of Health and Social Services
Northwest Territories Health and Social Services Leadership Council Health and Social Services Ruby Simba Member (Chair of Dehcho RWC) 2018-08-01 2021-07-31 2nd term Minister of Health and Social Services
Northwest Territories Health and Social Services Leadership Council Health and Social Services Patricia Schaefer Member (Chair of Fort Smith RWC) 2018-08-01 2021-07-31 2nd term Minister of Health and Social Services
Dehcho Regional Wellness Council Health and Social Services Raymond Michaud Member 2018-08-01 2021-08-01 2nd term Minister of Health and Social Services Self-nominated
Dehcho Regional Wellness Council Health and Social Services Hilda Sabourin Member 2018-08-01 2021-08-01 2nd term Minister of Health and Social Services Fort Simpson Métis Local
Hay River Regional Wellness Council Health and Social Services Jeanna Graham Member 2018-08-01 2022-07-31 2nd term Minister of Health and Social Services Hamlet of Enterprise
Sahtu Regional Wellness Council Health and Social Services Irene Kodakin Member 2018-08-01 2021-07-31 2nd term Minister of Health and Social Services
Sahtu Regional Wellness Council Health and Social Services Brenda T'Seleie Member 2018-08-01 2022-07-31 3rd term Minister of Health and Social Services
Apprenticeship, Trade and Occupation Certification Board Education, Culture and Employment Dale Johnson Member 2018-07-16 2020-06-07 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Apprenticeship, Trade and Occupation Certification Board Education, Culture and Employment Carol Nychka Member 2018-07-16 2019-10-31 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Apprenticeship, Trade and Occupation Certification Board Education, Culture and Employment Brian Wood Member 2018-07-16 2019-10-31 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Liquor Licensing Board Finance Adelle Guigon Member 2018-07-09 2021-07-08 2nd term Minister of Finance
Assessment Appeal Tribunal Municipal and Community Affairs Nick Leeson Member 2018-06-28 2021-06-27 1st term Minister of Municipal and Community Affairs
Assessment Appeal Tribunal Municipal and Community Affairs John Williston Member 2018-06-28 2021-06-27 1st term Minister of Municipal and Community Affairs
Assessment Appeal Tribunal Municipal and Community Affairs Colin Baile Chair 2018-06-28 2021-06-24 1st term Minister of Municipal and Community Affairs
Inuvialuit Arbitration Board Justice Ms. Jessica Thompson Member (Yukon) 2018-06-25 2021-05-31 1st term Governor in Council Government of Yukon
Environmental Studies Management Board Industry, Tourism and Investment Menzie McEachern Member (GNWT ITI) 2018-06-25 2020-06-24 2nd term Minister of Industry, Tourism and Investment
Environmental Studies Management Board Industry, Tourism and Investment Dr. Raymond Case Member (General Public) 2018-06-25 2020-06-24 2nd term Minister of Industry, Tourism and Investment
Environmental Studies Management Board Industry, Tourism and Investment Scott Gedak Member (Oil & Gas industry) 2018-06-25 2020-06-24 2nd term Minister of Industry, Tourism and Investment Interest owners
Environmental Studies Management Board Industry, Tourism and Investment Andrew Applejohn Chair (GNWT ENR) 2018-06-25 2020-06-23 2nd term Minister of Industry, Tourism and Investment
Inuvialuit Arbitration Board Justice Serge Lamarche Vice-Chair (Canada) 2018-06-25 2021-06-24 1st term Governor in Council Indigenous and Northern Affairs Canada
Environmental Studies Management Board Industry, Tourism and Investment Ken Hansen Vice-Chair (Oil & Gas industry) 2018-06-25 2020-06-24 2nd term Minister of Industry, Tourism and Investment Interest owners
International Porcupine Caribou Board Edward Rexford Member (USA member*) 2018-06-21 2021-12-31 1st term US Secretary of State Native Village of Kaktovik- Inupiat Representative
Inuvialuit Water Board Mark Cleveland Member (GNWT) 2018-06-20 2021-06-19 2nd term Minister of Environment and Climate Change
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Andy Wong Member 2018-06-19 2020-08-27 4th term Minister of Industry, Tourism and Investment
Medical Registration Committee Health and Social Services Patricia Winter Member (Lay Member) 2018-06-11 2020-06-10 9th term Minister of Health and Social Services
Sahtu Land and Water Board Larry Wallace Chair 2018-06-01 2021-05-31 7th term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Board members
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Bertha Norwegian Member (Dehcho) 2018-05-24 2021-05-23 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Dehcho First Nation
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Mike Aumond Member 2018-05-24 2019-11-05 2nd term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Martin Goldney Member 2018-05-24 2021-05-23 2nd term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Sylvia Haener Member 2018-05-24 2020-10-17 2nd term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Willard Hagen Member 2018-05-24 2019-09-18 2nd term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Wek'eezhii Land and Water Board Rachel Crapeau Member (Canada) 2018-05-24 2021-05-23 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) David Stewart Member 2018-05-24 2019-11-07 2nd term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Paul Guy Chair 2018-05-24 2019-11-07 2nd term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Mike Aumond Vice-Chair 2018-05-24 2019-11-05 n/a Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Judicial Appointments Advisory Committee Justice The Hon. Chief Judge Robert Gorin Member 2018-05-08 2019-10-02 n/a The Chief Judge in consultation with the other territorial judges
Victims Assistance Committee Justice Gladys MacPherson Member 2018-05-08 2021-05-07 3rd term Minister of Justice
Legal Aid Commission of the Northwest Territories Justice Caroline Wawzonek Member (Law Society representative) 2018-04-15 2018-11-22 2nd term Minister of Justice Law Society of the Northwest Territories
Wek'eezhii Renewable Resources Board Edward Erasmus Member (Tłı̨chǫ) 2018-04-13 2023-04-12 1st term Tłı̨chǫ Government
Wek'eezhii Renewable Resources Board Christopher Football Member (Tłı̨chǫ) 2018-04-13 2022-06-04 1st term Tłı̨chǫ Government
Northwest Territories Arts Council Education, Culture and Employment Deborah Stipdonk Member (Dehcho) 2018-04-05 2020-04-04 1st term Executive Council, on the recommendation of the Minister of Education, Culture and Employment
Judicial Appointments Advisory Committee Justice Karen Lajoie Member (Law Society) 2018-04-01 2020-04-22 1st term Law Society of the Northwest Territories
Judicial Appointments Advisory Committee Justice Jill Andrews Member (Law Society) 2018-04-01 2020-04-22 1st term Law Society of the Northwest Territories
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment JoAnne Deneron Member 2018-04-01 2019-03-31 4th term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Egg Producers Board Industry, Tourism and Investment John Penner Member 2018-04-01 2019-03-31 4th term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Egg Producers Board Industry, Tourism and Investment Glen Wallington Member 2018-04-01 2019-03-31 4th term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Egg Producers Board Industry, Tourism and Investment Bruce Ramage Member 2018-04-01 2019-03-31 7th term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Darrell Beaulieu Chair 2018-04-01 2019-03-31 7th term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Egg Producers Board Industry, Tourism and Investment Michael Wallington Chair 2018-04-01 2019-03-31 3rd term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Denise Yuhas Vice-Chair 2018-04-01 2019-03-31 7th term Minister of Industry, Tourism and Investment
Safety Advisory Committee Workers' Safety and Compensation Commission Clarence Synard Member (Employer Representative) 2018-03-28 2021-03-27 3rd term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Safety Advisory Committee Workers' Safety and Compensation Commission Deborah O'Connell Member (Employer Representative) 2018-03-28 2021-03-27 2nd term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Gwich'in Land Use Planning Board Bob Simpson Chair 2018-03-28 2024-04-05 8th term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Members of the Board
Gwich'in Land Use Planning Board Grant Gowans Member (GTC) 2018-03-19 2021-03-18 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Gwich'in Tribal Council
Official Languages Board Education, Culture and Employment Deanna Marie Jacobson Member (Inuvialuktun) 2018-03-15 2020-03-14 1st term The Commissioner in Executive Council
Official Languages Board Education, Culture and Employment Leonard Kenny Member (North Slavey) 2018-03-15 2020-03-14 1st term Commissioner in Executive Council Sahtu Secretariat Incorporated
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Leonard Kenny Member (North Slavey) 2018-03-15 2020-03-14 1st term Commissioner in Executive Council Members of the Board
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Beverly Amos Member (Inuvialuktun) 2018-03-15 2020-03-14 1st term Commissioner in Executive Council Inuvialuit Cultural Resources Centre Inuvialuit Regional Corporation
Official Languages Board Education, Culture and Employment Joshua Oliktoak Alternate (Inuinnaqtun) 2018-03-15 2020-03-14 3rd term Commissioner in Executive Council Inuvialuit Culture Resource Centre, Inuvialuit Regional Corporation
Official Languages Board Education, Culture and Employment Betty Elias Alternate (Inuvialuktun) 2018-03-15 2020-03-14 1st term Commissioner in Executive Council Inuvialuit Culture Resource Centre, Inuvialuit Regional Corporation
Official Languages Board Education, Culture and Employment Bella T'Seleie Alternate (North Slavey) 2018-03-15 2020-03-14 1st term Commissioner in Executive Council Sahtu Secretariat Incorporated
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Joshua Oliktoak Alternate (Inuinnaqtun) 2018-03-15 2020-03-14 3rd term Commissioner in Executive Council Inuvialuit Cultural Resources Centre Inuvialuit Regional Corporation
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Betty Elias Alternate (Inuvialuktun) 2018-03-15 2020-03-14 1st term Commissioner in Executive Council Inuvialuit Cultural Resources Centre Inuvialuit Regional Corporation
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Bella T'Seleie Alternate (North Slavey) 2018-03-15 2020-03-14 1st term Commissioner in Executive Council Sahtu Secretariat Incorporated
Gwich'in Land and Water Board Elizabeth Wright Chair 2018-03-12 2021-03-11 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Members of the Board
Medical Registration Committee Health and Social Services Dr. Theresa Farrell Chair 2018-03-08 2019-06-06 1st term Minister of Health and Social Services NWT Medical Association
Gwich'in Land and Water Board Gerald Kisoun Member (Canada) 2018-03-02 2021-03-01 4th term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Indigenous and Northern Affairs Canada
Gwich'in Land and Water Board Nigit'stil Norbert Member (GTC) 2018-03-02 2021-03-01 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Gwich'in Tribal Council
Mackenzie Valley Land and Water Board Florence Catholique Member (Akaitcho) 2018-03-02 2021-03-01 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Akaitcho Territory Government
Environmental Impact Review Board (Inuvialuit Settlement Region) Jim Umpherson Member (Canada) 2018-03-02 2021-03-01 3rd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Indigenous and Northern Affairs Canada
Sahtu Land Use Planning Board Bob Overvold Member (Canada) 2018-03-02 2021-03-01 4th term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Indigenous and Northern Affairs Canada
Agricultural Products Marketing Council Industry, Tourism and Investment John Colford Member 2018-02-28 2021-02-27 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Safety Advisory Committee Workers' Safety and Compensation Commission Elijah Kaernerk Member (Worker Representative) 2018-02-28 2021-02-17 2nd term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Agricultural Products Marketing Council Industry, Tourism and Investment Brittany Scott Chair 2018-02-28 2021-02-27 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
International Porcupine Caribou Board Dr. Brett Elkin Member (Canada member) 2018-02-20 2023-02-19 1st term Minister of Environment and Climate Change Canada Government of the Northwest Territories
International Porcupine Caribou Board Bruce MacDonald Chair (Canada member) 2018-02-20 2021-03-31 1st term Minister of Environment and Climate Change Canada Environment and Climate Change Canada
International Porcupine Caribou Board Douglas Vincent-Lang Member (USA member*) 2018-02-16 2021-12-31 1st term US Secretary of State State of Alaska Department of Fish and Game
Medical Registration Committee Health and Social Services Dr. Pauweliena Laureijs Member 2018-02-16 2020-02-15 2nd term Minister of Health and Social Services NWT Medical Association
Sahtu Land Use Planning Board Heather Bourassa Chair 2018-02-16 2024-02-23 4th term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Board members
Porcupine Caribou Management Board Karen Clyde Member (Yukon Gov) 2018-02-12 2023-02-11 1st term Government of Yukon
Porcupine Caribou Management Board Ryan Peterson Alternate (Tr'ondek Hwech'in) 2018-02-12 2023-02-11 1st term Government of Yukon
Environmental Impact Review Board (Inuvialuit Settlement Region) Ian Robertson Member (Yukon) 2018-02-08 2021-02-07 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of Yukon
Gwich'in Renewable Resources Board Sam Bullock Member (GTC) 2018-02-06 2023-02-05 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Gwich'in Tribal Council
Gwich'in Renewable Resources Board Charlie Snowshoe Alternate (GTC) 2018-02-06 2023-02-05 2nd term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Gwich'in Tribal Council
Inuvialuit Water Board Richard Binder Member (IRC) 2018-01-31 2021-01-30 2nd term Minister of Environment and Climate Change Inuvialuit Regional Corporation
Public Utilities Board Charlie Furlong Member 2018-01-31 2021-03-10 3rd term Minister Responsible for the Public Utilities Board
Fort Smith Regional Wellness Council Health and Social Services Kevin Campbell Member 2018-01-26 2020-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Previous FSHSSA member
Fort Smith Regional Wellness Council Health and Social Services Lloyd Jones Member 2018-01-26 2020-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Constituent Assistant for MLA Thebacha
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Erik Allain Member (Canada) 2018-01-17 2021-01-16 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada
Environmental Impact Review Board (Inuvialuit Settlement Region) John Donihee Chair 2018-01-17 2021-01-16 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Members of the Board
International Porcupine Caribou Board Joe Titlichi Member (Canada member) 2018-01-15 2021-09-29 3rd term Minister of Environment and Climate Change Canada Porcupine Caribou Management Board (PCMB)
Wek'eezhii Land and Water Board Joseph Mackenzie Chair 2018-01-12 2021-09-05 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Members of the Board
Wek'eezhii Land and Water Board Joseph Mackenzie Member (Tłı̨chǫ) 2018-01-03 2018-09-01 3rd term Tłı̨chǫ Government
Inuvialuit Arbitration Board Justice Stindar Lal Chair (Canada) 2017-12-20 2020-12-19 6th term Governor in Council Indigenous and Northern Affairs Canada
Wek'eezhii Renewable Resources Board Suzanne Carriere Member (GNWT) 2017-12-19 2022-12-18 2nd term Minister of Environment and Climate Change
Waste Reduction and Recovery Advisory Committee Dawn Tremblay Member 2017-12-18 2021-09-30 2nd term Minister of Environment and Climate Change
Waste Reduction and Recovery Advisory Committee Michael Auge Member 2017-12-18 2021-09-30 2nd term Minister of Environment and Climate Change
Waste Reduction and Recovery Advisory Committee Henry Kruse Member 2017-12-18 2021-09-30 1st term Minister of Environment and Climate Change
Waste Reduction and Recovery Advisory Committee Peter Houweling Chair 2017-12-18 2021-09-30 2nd term Minister of Environment and Climate Change
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Jim Edmondson Member (Canada) 2017-12-15 2024-01-05 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Indigenous and Northern Affairs Canada
Liquor Licensing Board Finance Sandra Aitken Chair 2017-12-15 2020-12-14 1st term Minister of Finance
Official Languages Board Education, Culture and Employment Vance Sanderson Member (Cree) 2017-12-14 2019-12-13 1st term Commissioner in Executive Council Northwest Territory Métis Nation
Official Languages Board Education, Culture and Employment Angie Lantz Member (Chipewyan) 2017-12-14 2019-12-13 1st term Commissioner in Executive Council Akaitcho Territory Government, Yellowknives Dene First Nation
Official Languages Board Education, Culture and Employment Eleanor Mitchell-Firth Member (Gwich'in) 2017-12-14 2019-12-13 1st term Commissioner in Executive Council Gwich’in Tribal Council
Official Languages Board Education, Culture and Employment Emily Kudlak Member (Inuinnaqtun) 2017-12-14 2019-12-13 3rd term Commissioner in Executive Council Inuvialuit Culture Resource Centre, Inuvialuit Regional Corporation
Official Languages Board Education, Culture and Employment Tammy Steinwand-Deschambeault Member (Tłı̨chǫ) 2017-12-14 2019-12-13 2nd term Commissioner in Executive Council Rae-Edzo Friendship Centre, Yellowknives Dene First Nation
Official Languages Board Education, Culture and Employment Jonas Landry Member (South Slavey) 2017-12-14 2019-12-13 2nd term Commissioner in Executive Council Dehcho First Nation
Official Languages Board Education, Culture and Employment Richard Létourneau Member (French) 2017-12-14 2019-12-13 2nd term Commissioner in Executive Council Fédération franco-ténoise
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Angie Lantz Member (Chipewyan) 2017-12-14 2019-12-13 1st term Commissioner in Executive Council Akaitcho Territory Government
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Vance Sanderson Member (Cree) 2017-12-14 2019-12-13 1st term Commissioner in Executive Council Northwest Territories Métis Nation
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Eleanor Mitchell-Firth Member (Gwich'in) 2017-12-14 2019-12-13 1st term Commissioner in Executive Council Gwich'in Tribal Council
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Emily Kudlak Member (Inuinnaqtun) 2017-12-14 2019-12-13 3rd term Commissioner in Executive Council Inuvialuit Cultural Resources Centre Inuvialuit Regional Corporation
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Jonas Landry Member (South Slavey) 2017-12-14 2019-12-13 2nd term Commissioner in Executive Council Dehcho First Nations
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Wendy Mantla Member (Tłı̨chǫ) 2017-12-14 2019-12-13 1st term Commissioner in Executive Council Rae-Edzo Friendship Centre Yellowknives Dene First Nation
Public Utilities Board Danny Yakelaya Member 2017-12-14 2020-11-25 1st term Minister Responsible for the Public Utilities Board
Official Languages Board Education, Culture and Employment Mary Cardinal Alternate (Cree) 2017-12-14 2019-12-13 2nd term Commissioner in Executive Council Northwest Territory Métis Nation
Official Languages Board Education, Culture and Employment Mary Rose Sundberg Alternate (Chipewyan) 2017-12-14 2019-12-13 1st term Commissioner in Executive Council Akaitcho Territory Government, Yellowknives Dene First Nation
Official Languages Board Education, Culture and Employment Karen Mitchell Alternate (Gwich'in) 2017-12-14 2019-12-13 1st term Commissioner in Executive Council Gwich’in Tribal Council
Official Languages Board Education, Culture and Employment Sarah Gargan Alternate (South Slavey) 2017-12-14 2019-12-13 1st term Commissioner in Executive Council Dehcho First Nation
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Mary Rose Sundberg Alternate (Chipewyan) 2017-12-14 2019-12-13 1st term Commissioner in Executive Council Akaitcho Territory Government
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Mary Cardinal Alternate (Cree) 2017-12-14 2019-12-13 1st term Commissioner in Executive Council Northwest Territories Metis Nation
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Karen Mitchell Alternate (Gwich'in) 2017-12-14 2019-12-13 1st term Commissioner in Executive Council Gwich'in Tribal Council
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Sarah Gargan Alternate (South Slavey) 2017-12-14 2019-12-13 1st term Commissioner in Executive Council Dehcho First Nations
Legal Aid Commission of the Northwest Territories Justice Mark Aitken Member (Public Service representative) 2017-12-13 2020-11-06 3rd term Minister of Justice
Status of Women Council of the Northwest Territories Andrea Steed Member (South Slave region) 2017-12-06 2020-12-05 1st term Minister responsible for the Status of Women Council
Status of Women Council of the Northwest Territories Catherine Mackeinzo-Taylor Member (Sahtu region) 2017-12-06 2020-12-05 1st term Minister responsible for the Status of Women Council
Mackenzie Valley Land and Water Board Sam Gargan Member (Dehcho) 2017-11-30 2020-11-29 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Dehcho First Nations
Porcupine Caribou Management Board Sarah Jerome Alternate (Gwich'in) 2017-11-28 2022-11-17 1st term Gwich'in Tribal Council
Inuvialuit Arbitration Board Justice Marjorie Hansen Member (IRC) 2017-11-22 2020-12-31 1st term Inuvialuit Regional Corporation
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Kirby Marshall Member (GNWT) 2017-11-21 2020-11-20 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of the Northwest Territories
Gwich'in Arbitration Panel Justice Stephanie Irlbacher-Fox Member (Canada) 2017-11-06 2022-11-05 1st term Indigenous and Northern Affairs Canada
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Stanley Adjuk Member (Nunavut) 2017-11-02 2022-11-01 1st term Nunavut
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Ernie Bussidor Alternate (Manitoba) 2017-11-02 2022-11-01 1st term Manitoba
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Rob Harmer Alternate (Nunavut) 2017-11-01 2022-10-31 1st term Government of Nunavut
Porcupine Caribou Management Board Kirby Meister Alternate (Yukon Gov) 2017-11-01 2022-10-31 2nd term Government of Yukon
Tłı̨chǫ Community Services Agency Noella Kodzin Member 2017-10-30 2021-09-01 1st term Community Government of Wekweeti
Beaufort Delta Regional Wellness Council Health and Social Services Vince Teddy Member 2017-10-20 2020-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Hamlet of Tuktoyaktuk
Dehcho Regional Wellness Council Health and Social Services Trish Landry Member 2017-10-20 2020-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Self-nominated
Dehcho Regional Wellness Council Health and Social Services Muaz Hassan Member 2017-10-20 2020-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Village of Fort Simpson
Fort Smith Regional Wellness Council Health and Social Services Janelle Minute Member 2017-10-20 2020-07-31 2nd term Minister of Health and Social Services Salt River First Nation
Hay River Regional Wellness Council Health and Social Services Violet Fabian Member 2017-10-20 2020-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Katlodeeche First Nation
Hay River Regional Wellness Council Health and Social Services Tracey Hoff Member 2017-10-20 2020-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Self-nominating/MLA Hay River South
Sahtu Regional Wellness Council Health and Social Services Theresa Etchinelle Member 2017-10-20 2020-07-01 2nd term Minister of Health and Social Services
Yellowknife Regional Wellness Council Health and Social Services Marie Speakman Member 2017-10-20 2020-07-31 1st term Minister of Health and Social Services MLA Yellowknife South
Northwest Territories Review Board Justice Dr. Gordon Mowat Member (Psychiatrist) 2017-10-19 2022-10-18 4th term Commissioner in Executive Council
Inuvialuit Water Board Roger Connelly Chair 2017-10-18 2020-10-17 2nd term Minister of Environment and Climate Change Members of the Board
Tłı̨chǫ Community Services Agency Janita Etsemba Member 2017-10-11 2021-10-10 1st term Community Government of Behchoko
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Paul Voudrach Alternate (Inuvialuit) 2017-10-01 2020-09-30 2nd term Inuvialuit Game Council
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Workers' Safety and Compensation Commission Janet Brewster Member (Nunavut Worker representative) 2017-09-27 2020-09-26 2nd term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Environmental Impact Review Board (Inuvialuit Settlement Region) Roland Kikoak Member (IGC) 2017-09-22 2020-09-30 1st term Inuvialuit Game Council
Porcupine Caribou Management Board William (Billy) Storr Member (Inuvialuit) 2017-09-22 2020-09-30 3rd term Inuvialuit Game Council
Porcupine Caribou Management Board Charles Pokiak Alternate (Inuvialuit) 2017-09-22 2020-09-30 2nd term Inuvialuit Game Council
Agricultural Products Marketing Council Industry, Tourism and Investment Norah Golubevaite Member 2017-09-01 2020-08-31 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Agricultural Products Marketing Council Industry, Tourism and Investment Lloyd Jones Member 2017-09-01 2020-08-31 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Willard Hagen Member 2017-09-01 2018-05-23 1st term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Agricultural Products Marketing Council Industry, Tourism and Investment Alyssa Holland Chair 2017-09-01 2018-02-27 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Workers' Safety and Compensation Commission Rachel Mokohoniuk Member (NWT Worker representative) 2017-08-24 2020-08-23 2nd term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Sahtu Land and Water Board Violet Doolittle Member (Canada) 2017-08-23 2020-08-22 7th term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Indigenous and Northern Affairs Canada
Status of Women Council of the Northwest Territories Rita Arey Member (Beaufort Delta region) 2017-08-19 2020-08-18 1st term Minister responsible for the Status of Women Council
Gwich'in Land Use Planning Board Arthur Boutilier Member (Canada) 2017-08-15 2020-08-14 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Indigenous and Northern Affairs Canada
Mackenzie Valley Land and Water Board Kimberly Fairman Member (Canada) 2017-08-14 2020-08-13 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Indigenous and Northern Affairs Canada
Sahtu Land Use Planning Board Edna Tobac Member (GNWT) 2017-08-14 2020-08-13 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of the Northwest Territories
Territorial Board of Revision Municipal and Community Affairs John Soderberg Member 2017-08-14 2018-08-13 8th term Minister of Municipal and Community Affairs
Territorial Board of Revision Municipal and Community Affairs Linda Cockney Member 2017-08-14 2018-08-13 12th term Minister of Municipal and Community Affairs
Tłı̨chǫ Community Services Agency Alex Nitsiza Member 2017-08-14 2021-06-27 1st term Community Government of Whati
Territorial Board of Revision Municipal and Community Affairs Harry Cassie Member 2017-08-14 2018-08-13 1st term Minister of Municipal and Community Affairs
Environmental Impact Screening Committee (Inuvialuit Settlement Region) David Livingstone Chair 2017-08-14 2023-10-05 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Members of the Board
Territorial Board of Revision Municipal and Community Affairs Tom Forbes Chair 2017-08-14 2018-08-13 2nd term Minister of Municipal and Community Affairs
Beaufort Delta Regional Wellness Council Health and Social Services Denise McDonald Member 2017-08-04 2020-08-03 2nd term Minister of Health and Social Services Self-nominated
Hay River Regional Wellness Council Health and Social Services Julie Trennert Member 2017-08-04 2020-08-03 2nd term Minister of Health and Social Services Soaring Eagle Friendship Centre
Sahtu Regional Wellness Council Health and Social Services Sandy J. Whiteman Member 2017-08-04 2020-08-03 2nd term Minister of Health and Social Services
Yellowknife Regional Wellness Council Health and Social Services Emily Saunders Member 2017-08-04 2020-08-03 2nd term Minister of Health and Social Services Previous YHSSA member
Yellowknife Regional Wellness Council Health and Social Services Karen Hamre Member 2017-08-04 2020-08-03 2nd term Minister of Health and Social Services Previous YHSSA member
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Norman Snowshoe Alternate (GNWT) 2017-08-03 n/a n/a Minister of Environment and Climate Change
Victims Assistance Committee Justice Bridget Larocque Member 2017-08-03 2020-08-02 4th term Minister of Justice
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Workers' Safety and Compensation Commission Joseph Ohokannoak Member (Nunavut Public Interest representative) 2017-07-17 2020-07-15 1st term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Wek'eezhii Renewable Resources Board Edward Chocolate Member (Tłı̨chǫ) 2017-07-05 2022-07-04 2nd term Tłı̨chǫ Government
Judicial Council for Territorial Judges Justice Danny Yakelaya Member 2017-06-29 2021-06-28 5th term Commissioner in Executive Council
Judicial Council for Territorial Judges Justice Shirley Lamalice Member 2017-06-29 2021-06-28 5th term Commissioner in Executive Council
Judicial Council for Territorial Judges Justice Anthony (Tony) Whitford Alternate 2017-06-29 2021-06-28 2nd term Commissioner in Executive Council
Wek'eezhii Land and Water Board Mason Mantla Member (Tłı̨chǫ) 2017-06-16 2020-06-15 3rd term Tłı̨chǫ Government
Medical Registration Committee Health and Social Services Dr. Don Giovanetto Alternate 2017-06-07 2019-06-06 6th term Minister of Health and Social Services NWT Medical Association
Aurora College Board of Governors Education, Culture and Employment Denny Rodgers Public Administrator 2017-06-05 n/a n/a Minister of Education, Culture and Employment
Dental Registration Committee Health and Social Services Dr. Hassan Adam Chair 2017-05-26 2019-05-25 14th term Minister of Health and Social Services Northwest Territories/Nunavut Dental Association
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Mike Aumond Vice-Chair 2017-05-24 2018-05-23 1st term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Northwest Territories Arts Council Education, Culture and Employment Mr. Dana Cross Chair (South Slave) 2017-05-18 2019-05-17 1st term Executive Council, on the recommendation of the Minister of Education, Culture and Employment
Mackenzie River Basin Board Corrine Porter Member (Aboriginal Member - YT) 2017-05-12 n/a n/a Government of Yukon
Gwich'in Arbitration Panel Justice Grant Gowans Member (GTC) 2017-05-12 2022-05-11 1st term Gwich'in Tribal Council
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Yvonne Doolittle Member (Sahtu) 2017-05-08 2023-11-23 3rd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Sahtu Secretariat Inc.
Porcupine Caribou Management Board Norman Snowshoe Alternate (GNWT) 2017-05-07 2022-05-06 1st term Government of the Northwest Territories
Inuvialuit Water Board Louis Covello Alternate (Canada) 2017-05-07 2020-05-06 1st term Minister of Environment and Climate Change Indigenous and Northern Affairs Canada
Northwest Territories Arts Council Education, Culture and Employment Peggy Jay Member (Beaufort Delta) 2017-05-02 2019-05-02 2nd term Executive Council, on the recommendation of the Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Arts Council Education, Culture and Employment Azure Degrow Member (North Slave) 2017-04-13 2019-04-12 1st term Executive Council, on the recommendation of the Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Arts Council Education, Culture and Employment Mason Mantla Member (Tłı̨chǫ) 2017-04-13 2019-04-12 1st term Executive Council, on the recommendation of the Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Arts Council Education, Culture and Employment Viviane Edgi-Manuel Member (Sahtu) 2017-04-13 2019-04-12 3rd term Executive Council, on the recommendation of the Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Arts Council Education, Culture and Employment Patti-Kay Hamilton Chair (South Slave) 2017-04-13 2017-04-19 1st term Executive Council, on the recommendation of the Minister of Education, Culture and Employment
Gwich'in Renewable Resources Board Margaret Begg Member (GTC) 2017-04-12 2022-04-11 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Gwich'in Tribal Council
Sahtu Renewable Resources Board Jimmy Dillon Alternate (SSI) 2017-04-12 2018-04-11 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Sahtu Secretariat Inc.
Workers' Compensation Appeals Tribunal Cayley Thomas Member 2017-04-01 2020-03-31 4th term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Workers' Compensation Appeals Tribunal Douglas G. McNiven Member 2017-04-01 2019-03-31 1st term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Public Utilities Board Gordon Van Tighem Chair 2017-04-01 2021-03-31 2nd term Minister Responsible for the Public Utilities Board
Workers' Compensation Appeals Tribunal Colin Baile Chair 2017-04-01 2020-03-31 4th term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Public Utilities Board Sandra Jaque Vice-Chair 2017-04-01 2019-03-31 4th term Minister Responsible for the Public Utilities Board
Dental Registration Committee Health and Social Services Dr. James Tennant Member 2017-03-30 2019-03-29 9th term Minister of Health and Social Services Northwest Territories/Nunavut Dental Association
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board JoAnne Deneron Chair 2017-03-29 2023-04-02 3rd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Members of the Board
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Arlene Hache Member 2017-03-27 2019-03-26 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Nick Leeson Member 2017-03-27 2019-03-26 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Clarence Wood Member 2017-03-27 2019-03-26 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Georgina Jacobson-Masuzumi Member 2017-03-27 2019-03-26 2nd term Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Grant Paziuk Member 2017-03-27 2019-03-26 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Mackenzie Valley Land and Water Board Mavis Cli-Michaud Chair 2017-03-24 2020-03-23 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Members of the Board
Mackenzie Valley Land and Water Board Camilia Zoe-Chocolate Member (GNWT) 2017-03-22 2020-03-21 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of the Northwest Territories
Legal Aid Commission of the Northwest Territories Justice Alana Mero Member (Beaufort Delta representative) 2017-03-02 2020-03-01 2nd term Minister of Justice
Porcupine Caribou Management Board Phillip Kaye Member (Gwich'in) 2017-03-01 2021-03-01 1st term Gwich'in Tribal Council
Status of Women Council of the Northwest Territories Arlene Hache Member (North Slave region) 2017-02-22 2020-02-21 1st term Minister responsible for the Status of Women Council
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board David Krutko Member (Gwich'in) 2017-02-16 2023-07-12 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Gwich'in Tribal Council
Legal Aid Commission of the Northwest Territories Justice Giselle Marion Member (North Slave representative) 2017-02-09 2020-02-08 3rd term Minister of Justice
Legal Aid Commission of the Northwest Territories Justice Roberta (Bobbi) Hamilton Member (South Slave representative) 2017-02-09 2020-02-08 3rd term Minister of Justice
Mackenzie River Basin Board Celine Davis Alternate (BC) 2017-01-30 n/a n/a Government of British Columbia
Gwich'in Arbitration Panel Justice Arlene DeBastien Member (GTC) 2017-01-25 2022-01-24 1st term Gwich'in Tribal Council
Victims Assistance Committee Justice Margaret Mercredi Member 2017-01-19 2020-01-18 1st term Minister of Justice
Northwest Territories Egg Producers Board Industry, Tourism and Investment Roy Fabian Member 2017-01-16 2019-01-15 5th term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Review Board Justice David Bruce Smith Member (Psychologist) 2017-01-13 2022-01-12 2nd term Commissioner in Executive Council
Gwich'in Land Use Planning Board Ian McLeod Member (GTC) 2017-01-12 2020-01-11 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Gwich'in Tribal Council
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Allison (Sunny) Munroe Member (Canada) 2017-01-11 2020-01-10 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Indigenous and Northern Affairs Canada
Wek'eezhii Land and Water Board Mike Nitsiza Member (GNWT) 2017-01-11 2020-01-10 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of the Northwest Territories
Mackenzie Valley Land and Water Board Violet Camsell-Blondin Chair 2016-12-13 2017-03-23 n/a Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Members of the Board
Porcupine Caribou Management Board Jacqueline Clarke Alternate (NaCho Nyak DÜn First Nation) 2016-12-08 2021-12-08 1st term Council of Yukon First Nations
Aurora College Board of Governors Education, Culture and Employment William Koe Member (Elder Representative and Member at Large) 2016-12-01 2017-06-05 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Student Financial Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Moses Hernandez Member (Post-Secondary Student) 2016-12-01 2017-08-01 2nd term Minister of Education, Culture and Employment
Yellowknife Regional Wellness Council Health and Social Services Elizabeth Biscaye Chair 2016-12-01 2018-11-27 1st term Minister of Health and Social Services MLA Yk North/MLA YK Centre/MLA Tu Nedhe-Wiilideh
Student Financial Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Nick Leeson Chair 2016-12-01 2018-11-30 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Wek'eezhii Renewable Resources Board Charlie Jeremick'ca Member (Tłı̨chǫ) 2016-11-26 2021-11-25 3rd term Tłı̨chǫ Government
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Workers' Safety and Compensation Commission Arlene Hansen Member (Employer representative) 2016-11-08 2019-11-07 2nd term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Gwich'in Land and Water Board Margaret Nazon Member (GNWT) 2016-10-31 2019-10-30 5th term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of the Northwest Territories
Environmental Impact Review Board (Inuvialuit Settlement Region) Catherine Cockney Member (GNWT) 2016-10-31 2022-07-18 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of the Northwest Territories
Wek'eezhii Renewable Resources Board Bruce MacDonald Member (Canada) 2016-10-31 2017-10-30 4th term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Environment and Climate Change Canada
Gwich'in Renewable Resources Board Jozef Carnogursky Member (GNWT) 2016-10-05 2021-10-04 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Government of the Northwest Territories
Gwich'in Renewable Resources Board Tracy Davison Alternate (GNWT) 2016-10-05 2021-10-04 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Government of the Northwest Territories
Environmental Impact Review Board (Inuvialuit Settlement Region) Crystal Lennie Member (IGC) 2016-10-01 2019-09-30 2nd term Inuvialuit Game Council
Environmental Impact Screening Committee (Inuvialuit Settlement Region) Ray Ruben Member (IGC) 2016-10-01 2022-09-30 2nd term Inuvialuit Game Council
Environmental Impact Screening Committee (Inuvialuit Settlement Region) Shannon O'Hara Member (IGC) 2016-10-01 2022-09-30 2nd term Inuvialuit Game Council
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Bradley Carpenter Member (Inuvialuit) 2016-10-01 2018-09-30 1st term Inuvialuit Game Council
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Charles Gruben Member (Inuvialuit) 2016-10-01 2018-09-30 1st term Inuvialuit Game Council
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Charles Pokiak Member (Inuvialuit) 2016-10-01 2019-09-30 2nd term Inuvialuit Game Council
Workers' Compensation Appeals Tribunal Michael Chandler Vice-Chair (Iqaluit) 2016-10-01 2019-09-30 3rd term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Jody Illasiak Alternate (Inuvialuit) 2016-10-01 2018-09-30 1st term Inuvialuit Game Council
Wildlife Management Advisory Council (NWT) John Lucas, Jr. Alternate (Inuvialuit) 2016-10-01 2018-09-30 2nd term Inuvialuit Game Council
Apprenticeship, Trade and Occupation Certification Board Education, Culture and Employment Mike Nolting Member 2016-09-30 2019-09-29 2nd term Minister of Education, Culture and Employment
Apprenticeship, Trade and Occupation Certification Board Education, Culture and Employment Senad Mujcin Member 2016-09-30 2019-09-29 2nd term Minister of Education, Culture and Employment
Apprenticeship, Trade and Occupation Certification Board Education, Culture and Employment Heidi Kane Member 2016-09-30 2017-09-29 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Apprenticeship, Trade and Occupation Certification Board Education, Culture and Employment Niels Konge Chair 2016-09-30 2019-09-29 2nd term Minister of Education, Culture and Employment
Porcupine Caribou Management Board Joe Titlichi Chair 2016-09-30 2021-09-29 5th term Jointly appointed by the Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada and the Minister of Environment Canada. Members of the Board
Sahtu Land Use Planning Board Dakota Erutse Member (SSI) 2016-09-28 2022-09-27 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Sahtu Secretariat Inc.
Sahtu Renewable Resources Board Keith Hickling Alternate (GNWT) 2016-09-09 2021-09-08 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Government of the Northwest Territories
Porcupine Caribou Management Board Alice McCulley Member (Tr'ondek Hwech'in) 2016-08-30 2021-08-29 1st term Government of Yukon
Aurora College Board of Governors Education, Culture and Employment William Kellet Member (Yellowknife) 2016-08-29 2017-06-05 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Larry Carpenter Chair (GNWT) 2016-08-23 2021-08-22 5th term Minister of Environment and Climate Change, with the consent of the Inuvialuit and Canada.
Public Utilities Board Tina Gargan Member 2016-08-06 2019-08-05 1st term Minister Responsible for the Public Utilities Board
Environmental Impact Screening Committee (Inuvialuit Settlement Region) Bengt Pettersson Member (Yukon) 2016-08-05 2022-08-04 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of Yukon
Sahtu Land and Water Board Philippe di Pizzo Member (GNWT) 2016-08-04 2019-08-03 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada GNWT
Mackenzie River Basin Board Carmen de la Chevrotière Alternate (Alberta) 2016-08-03 n/a n/a Government of Alberta
Northwest Territories Health and Social Services Leadership Council Health and Social Services Michael Maher Member (Chair of Hay River RWC) 2016-08-01 2019-07-31 1st term Minister of Health and Social Services
Northwest Territories Health and Social Services Leadership Council Health and Social Services Gina Dolphus Member (Chair of Sahtu RWC) 2016-08-01 2019-07-31 1st term Minister of Health and Social Services
Northwest Territories Health and Social Services Leadership Council Health and Social Services Elizabeth Biscaye Member (Chair of Yellowknife RWC) 2016-08-01 2019-07-31 1st term Minister of Health and Social Services
Beaufort Delta Regional Wellness Council Health and Social Services Annie Goose Member 2016-08-01 2022-07-31 3rd term Minister of Health and Social Services Hamlet of Ulukhaktok
Beaufort Delta Regional Wellness Council Health and Social Services Ellen Smith Member 2016-08-01 2019-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Resolution Health Support Program
Beaufort Delta Regional Wellness Council Health and Social Services Donna Keogak Member 2016-08-01 2019-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Inuvialuit Regional Corporation
Beaufort Delta Regional Wellness Council Health and Social Services Donald F. Gillis Member 2016-08-01 2017-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Hamlet of Tuktoyaktuk
Beaufort Delta Regional Wellness Council Health and Social Services Eileen M. Koe Member 2016-08-01 2018-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Gwich'in Tribal Council
Dehcho Regional Wellness Council Health and Social Services Hilda Sabourin Member 2016-08-01 2018-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Self-nominated
Dehcho Regional Wellness Council Health and Social Services Raymond Michaud Member 2016-08-01 2018-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Fort Simpson Métis Local
Dehcho Regional Wellness Council Health and Social Services Hilda Tsetso Member 2016-08-01 2017-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Self-nominated
Dehcho Regional Wellness Council Health and Social Services Brenda Jumbo Member 2016-08-01 2019-07-31 1st term Minister of Health and Social Services MLA/Sambaa Ke First Nation
Dehcho Regional Wellness Council Health and Social Services Janna Deneron Member 2016-08-01 2019-07-31 1st term Minister of Health and Social Services MLA
Dehcho Regional Wellness Council Health and Social Services Margaret Thom Member 2016-08-01 2017-06-22 1st term Minister of Health and Social Services Village of Fort Simpson
Fort Smith Regional Wellness Council Health and Social Services Alie (Al) Dumont Member 2016-08-01 2017-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Previous FSHSSA member
Fort Smith Regional Wellness Council Health and Social Services Debbie Hansen Member 2016-08-01 2017-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Constituent Assistant for MLA Thebacha
Fort Smith Regional Wellness Council Health and Social Services Linda Mabbitt Member 2016-08-01 2022-07-31 2nd term Minister of Health and Social Services Fort Smith Metis Council
Fort Smith Regional Wellness Council Health and Social Services Gloria Villebrun Member 2016-08-01 2022-07-31 3rd term Minister of Health and Social Services Previous FSHSSA member
Fort Smith Regional Wellness Council Health and Social Services Peter Daniels Member 2016-08-01 2019-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Salt River First Nation
Hay River Regional Wellness Council Health and Social Services Jane Groenewegen Member 2016-08-01 2017-04-06 1st term Minister of Health and Social Services Katlodeeche First Nation
Hay River Regional Wellness Council Health and Social Services Wendy Ross Member 2016-08-01 2019-07-31 1st term Minister of Health and Social Services West Point Dene First Nation
Hay River Regional Wellness Council Health and Social Services Dinah Carnogursky Member 2016-08-01 2018-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Hamlet of Enterprise
Hay River Regional Wellness Council Health and Social Services Jeanna Graham Member 2016-08-01 2018-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Katlodeeche First Nation
Hay River Regional Wellness Council Health and Social Services Pat Martel Member 2016-08-01 2016-11-18 1st term Minister of Health and Social Services Self-nominating/MLA Hay River South
Sahtu Regional Wellness Council Health and Social Services Brenda T'Seleie Member 2016-08-01 2018-07-31 1st term Minister of Health and Social Services
Sahtu Regional Wellness Council Health and Social Services Irene Kodakin Member 2016-08-01 2018-07-31 1st term Minister of Health and Social Services
Sahtu Regional Wellness Council Health and Social Services Alphonsine McNeely Member 2016-08-01 2019-07-31 1st term Minister of Health and Social Services
Sahtu Regional Wellness Council Health and Social Services Andrea Modeste Member 2016-08-01 2019-07-31 1st term Minister of Health and Social Services
Yellowknife Regional Wellness Council Health and Social Services Gregory Littlefair Member 2016-08-01 2017-07-31 1st term Minister of Health and Social Services MLA Yellowknife South
Yellowknife Regional Wellness Council Health and Social Services Carole Robinson Member 2016-08-01 2018-01-31 1st term Minister of Health and Social Services Staff at Mildred Hall School
Yellowknife Regional Wellness Council Health and Social Services Shirley Tsetta Member 2016-08-01 2018-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Previous YHSSA member
Yellowknife Regional Wellness Council Health and Social Services Brandie Miersch Member 2016-08-01 2019-07-31 1st term Minister of Health and Social Services Invited by Minister / Hamlet of Fort Resolution
International Porcupine Caribou Board Christine Cleghorn Member (Canada member) 2016-08-01 2021-03-31 1st term Minister of Environment and Climate Change Canada Government of Yukon
Status of Women Council of the Northwest Territories Jan Fullerton Member (North Slave region) 2016-08-01 2016-12-12 1st term Minister responsible for the Status of Women Council
Northwest Territories Health and Social Services Leadership Council Health and Social Services James Antoine Chair 2016-08-01 2019-07-31 1st term Minister of Health and Social Services
Beaufort Delta Regional Wellness Council Health and Social Services Ethel-Jean Gruben Chair 2016-08-01 2022-07-31 3rd term Minister of Health and Social Services Inuvialuit Regional Corporation
Dehcho Regional Wellness Council Health and Social Services Ruby Simba Chair 2016-08-01 2022-07-31 3rd term Minister of Health and Social Services Dehcho First Nations
Fort Smith Regional Wellness Council Health and Social Services Patricia Schaefer Chair 2016-08-01 2021-07-31 2nd term Minister of Health and Social Services Previous FSHSSA member
Sahtu Regional Wellness Council Health and Social Services Gina Dolphus Chair 2016-08-01 2019-07-31 1st term Minister of Health and Social Services
Mackenzie River Basin Board Teressa Laforest Member (Canada) 2016-07-01 n/a n/a Health Canada
Mackenzie River Basin Board Susan Ross Alternate (Saskatchewan) 2016-07-01 n/a n/a Government of Saskatchewan
Sahtu Land Use Planning Board Richard Hardy Member (SSI) 2016-06-16 2019-06-15 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Sahtu Secretariat Inc.
Judicial Appointments Advisory Committee Justice Dr. Hassan Adam Member 2016-06-09 2019-06-08 1st term Commissioner in Executive Council
Judicial Appointments Advisory Committee Justice Paul Andrew Member 2016-06-09 2019-06-08 2nd term Commissioner in Executive Council
Judicial Appointments Advisory Committee Justice Dr. Raymond Case Member 2016-06-09 2019-06-08 1st term Commissioner in Executive Council
Judicial Appointments Advisory Committee Justice Rose Lamouelle Member 2016-06-09 2019-06-08 4th term Commissioner in Executive Council
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Joe Handley Member (GNWT) 2016-06-02 2019-06-01 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of the Northwest Territories
Porcupine Caribou Management Board Steven Buyck Member (NaCho Nyak DÜn First Nation) 2016-06-01 2021-04-30 3rd term Council of Yukon First Nations
Status of Women Council of the Northwest Territories Martina Norwegian Member (Dehcho region) 2016-06-01 2019-05-31 1st term Minister responsible for the Status of Women Council
Tłı̨chǫ Community Services Agency Ted Blondin Chair 2016-06-01 2018-05-31 3rd term Minister of Executive and Indigenous Affairs
Status of Women Council of the Northwest Territories Violet Camsell-Blondin Member (Tlicho region) 2016-06-01 2019-05-31 1st term Minister responsible for the Status of Women Council
Aurora College Board of Governors Education, Culture and Employment Bambi Amos Member (Staff Representative) 2016-05-29 2017-06-05 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Aurora College Board of Governors Education, Culture and Employment Shania Clark Member (Student Representative) 2016-05-26 2017-05-25 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Martin Goldney Member 2016-05-24 2018-05-23 1st term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Sylvia Haener Member 2016-05-24 2018-05-23 1st term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Russ Neudorf Member 2016-05-24 2018-05-23 1st term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) David Stewart Member 2016-05-24 2018-05-23 1st term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Paul Guy Chair 2016-05-24 2018-05-23 1st term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Aurora College Board of Governors Education, Culture and Employment Celine Zoe Member (North Slave) 2016-05-19 2017-06-05 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Aurora College Board of Governors Education, Culture and Employment Delphine Pierrot Member (Sahtu) 2016-05-19 2016-06-28 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Allicia Kelly Member (NWT) 2016-05-19 2021-05-18 2nd term Minister of Environment and Climate Change
Natural Resources Conservation Trust Fund Board of Trustees Lawrence Lewis Member 2016-05-13 2018-05-12 1st term Minister of Environment and Climate Change
Natural Resources Conservation Trust Fund Board of Trustees Roger Wah-Shee Member 2016-05-13 2018-05-12 1st term Minister of Environment and Climate Change
Natural Resources Conservation Trust Fund Board of Trustees Stephen Charlie Member 2016-05-13 2018-05-12 2nd term Minister of Environment and Climate Change
Natural Resources Conservation Trust Fund Board of Trustees Fred Mandeville Chair 2016-05-13 2018-05-12 1st term Minister of Environment and Climate Change
Northwest Territories Health and Social Services Leadership Council Health and Social Services Ted Blondin Member (Chair of Tłı̨chǫ Community Services Agency) 2016-04-19 2018-07-31 1st term Minister of Health and Social Services
Judicial Council for Territorial Judges Justice Andrew Fox Member (Law Society) 2016-04-19 2020-03-31 2nd term Law Society of the Northwest Territories
Porcupine Caribou Management Board Hal Frost Member (Vuntut Gwitchin First Nation) 2016-04-14 2021-04-14 1st term Council of Yukon First Nations
Justices of the Peace Review Council Justice Stephen Lacey Member (Justice of the Peace) 2016-04-01 2020-03-31 1st term Commissioner in Executive Council
Porcupine Caribou Management Board Nicole McCutchen Member (Yukon Gov) 2016-04-01 2018-02-11 2nd term Government of Yukon
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Workers' Safety and Compensation Commission John (Jack) Rowe Member (NWT Employer representative) 2016-04-01 2019-03-31 2nd term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
International Porcupine Caribou Board Mitch Ellis Chair (USA member*) 2016-04-01 2021-01-14 1st term US Secretary of State U.S. Fish and Wildlife Service
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Workers' Safety and Compensation Commission David Tucker Chair 2016-04-01 2019-03-31 2nd term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission, following consultation with the Government of Nunavut Minister
Environmental Impact Screening Committee (Inuvialuit Settlement Region) Albert Ruben, Sr. Member (GNWT) 2016-03-22 2019-03-21 4th term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of the Northwest Territories
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Ron Fatt Member (NWT) 2016-02-18 2021-03-17 1st term Minister of Environment and Climate Change Lutsel K'e Dene First Nation
Sahtu Arbitration Panel Justice Jennifer Duncan Member 2016-02-18 2021-02-17 1st term Appointed jointly by Indigenous and Northern Affairs Canada, Government of the Northwest Territories and the Sahtu Secretariat Incorporated.
Wek'eezhii Renewable Resources Board Grant Pryznyk Chair 2016-02-18 2018-12-13 1st term Appointed jointly by the Tłı̨chǫ Government, the Government of the Northwest Territories and Indigenous and Northern Affairs Canada Members of the Board
Sahtu Land and Water Board George Barnaby Member (SSI) 2016-02-17 2019-02-16 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Sahtu Secretariat Inc.
Wek'eezhii Land and Water Board Violet Camsell-Blondin Chair 2016-02-15 2018-01-11 3rd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Members of the Board
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Workers' Safety and Compensation Commission Eberhard (Abe) Theil Member (NWT Public Interest representative) 2016-02-14 2019-02-13 2nd term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Tłı̨chǫ Community Services Agency Mary Adele Football Member 2016-02-05 2017-10-29 2nd term Community Government of Wekweeti
Northwest Territories Arts Council Education, Culture and Employment D'Arcy Moses Member (Dehcho) 2016-02-01 2018-01-31 2nd term Executive Council, on the recommendation of the Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) David Tucker Chair 2016-02-01 2016-05-23 2nd term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Louise Dundas Mathews Member 2016-01-15 2016-05-23 2nd term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Inuvialuit Water Board Elizabeth Arey Member (GNWT) 2016-01-13 2019-01-12 1st term Minister of Environment and Climate Change
Wek'eezhii Renewable Resources Board Steven Matthews Member (GNWT) 2016-01-11 2021-01-10 2nd term Minister of Environment and Climate Change
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Jack VanCamp Vice-Chair 2015-11-22 2016-05-23 2nd term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Safety Advisory Committee Workers' Safety and Compensation Commission Bert Hausauer Chair (Chief Safety Officer) 2015-11-02 2021-02-17 n/a
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Richard Aksawnee Alternate (Nunavut) 2015-11-01 2020-10-31 1st term Nunavut
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Denny Rodgers Member 2015-10-15 2019-06-30 4th term Minister of Industry, Tourism and Investment
Inuvialuit Arbitration Board Justice Serge Lamarche Member (Yukon) 2015-10-01 2018-06-24 3rd term Governor in Council Government of Yukon
Environmental Impact Review Board (Inuvialuit Settlement Region) Ethel-Jean Gruben Member (IGC) 2015-10-01 2018-09-30 1st term Inuvialuit Game Council
Environmental Impact Screening Committee (Inuvialuit Settlement Region) Gerald Inglangasuk Member (IGC) 2015-10-01 2021-09-30 2nd term Inuvialuit Game Council
Judicial Appointments Advisory Committee Justice The Hon. Christine Gagnon Chair 2015-10-01 2019-10-01 n/a Ex-Officio
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Paul Voudrach Alternate (Inuvialuit) 2015-10-01 2017-09-30 1st term Inuvialuit Game Council
Waste Reduction and Recovery Advisory Committee Andrew Robinson Member 2015-09-30 2019-09-02 1st term Minister of Environment and Climate Change
Waste Reduction and Recovery Advisory Committee Olivia Lee Member 2015-09-30 2019-09-29 1st term Minister of Environment and Climate Change
Waste Reduction and Recovery Advisory Committee Sara Brown Member 2015-09-30 2019-09-02 2nd term Minister of Environment and Climate Change
Waste Reduction and Recovery Advisory Committee Shelagh Kerr Member 2015-09-30 2019-09-02 2nd term Minister of Environment and Climate Change
Liquor Licensing Board Finance Michael Hansen Member 2015-09-15 2018-09-14 1st term Minister of Finance
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Eric Menicoche Member 2015-09-08 2016-05-23 5th term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Eric Reed Member (Canada) 2015-09-01 n/a n/a Minister of Environment and Climate Change Canada
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Gwen Robak Member 2015-08-25 2018-08-24 3rd term Minister of Industry, Tourism and Investment
Official Languages Board Education, Culture and Employment Beverly Amos Member (Inuvialuktun) 2015-08-21 2017-08-20 2nd term The Commissioner in Executive Council
Official Languages Board Education, Culture and Employment Kyle Napier Member (Cree) 2015-08-21 2017-08-20 1st term Commissioner in Executive Council Northwest Territory Métis Nation
Official Languages Board Education, Culture and Employment Mary Ross Member (Gwich'in) 2015-08-21 2017-08-20 1st term Commissioner in Executive Council Gwich’in Tribal Council
Official Languages Board Education, Culture and Employment Theresa Etchinelle Member (North Slavey) 2015-08-21 2017-08-20 2nd term Commissioner in Executive Council Sahtu Secretariat Incorporated
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Dora Grandjambe Member (North Slavey) 2015-08-21 2017-08-20 2nd term Commissioner in Executive Council Members of the Board
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Kyle Napier Member (Cree) 2015-08-21 2017-08-20 1st term Commissioner in Executive Council Northwest Territories Métis Nation
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Lillian Greenland Member (Gwich'in) 2015-08-21 2017-08-20 1st term Commissioner in Executive Council Gwich'in Tribal Council
Aurora College Board of Governors Education, Culture and Employment Lynn Buckley Member (South Slave) 2015-08-21 2017-02-22 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Official Languages Board Education, Culture and Employment Sarah Jerome Alternate (Gwich'in) 2015-08-21 2017-08-20 1st term Commissioner in Executive Council Gwich’in Tribal Council
Official Languages Board Education, Culture and Employment Albert Elias Alternate (Inuvialuktun) 2015-08-21 2017-08-20 1st term Commissioner in Executive Council Inuvialuit Culture Resource Centre, Inuvialuit Regional Corporation
Official Languages Board Education, Culture and Employment Jane Modeste Alternate (North Slavey) 2015-08-21 2017-08-20 1st term Commissioner in Executive Council Sahtu Secretariat Incorporated
Official Languages Board Education, Culture and Employment Lucy Lafferty Alternate (Tłı̨chǫ) 2015-08-21 2017-08-20 1st term Commissioner in Executive Council Rae-Edzo Friendship Centre, Yellowknives Dene First Nation
Official Languages Board Education, Culture and Employment Emma Amundson Alternate (South Slavey) 2015-08-21 2017-08-20 1st term Commissioner in Executive Council Dehcho First Nation
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Sarah Jerome Alternate (Gwich'in) 2015-08-21 2017-08-20 1st term Commissioner in Executive Council Gwich'in Tribal Council
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Albert Elias Alternate (Inuvialuktun) 2015-08-21 2017-08-20 1st term Commissioner in Executive Council Inuvialuit Cultural Resources Centre Inuvialuit Regional Corporation
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Anne Orlias Alternate (North Slavey) 2015-08-21 2017-08-20 2nd term Commissioner in Executive Council Sahtu Secretariat Incorporated
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Emma Amundson Alternate (South Slavey) 2015-08-21 2017-08-20 1st term Commissioner in Executive Council Dehcho First Nations
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Nora Wedzin Alternate (Tłı̨chǫ) 2015-08-21 2017-08-20 1st term Commissioner in Executive Council Rae-Edzo Friendship Centre Yellowknives Dene First Nation
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board John Curran Member (Canada) 2015-07-23 2016-03-01 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Indigenous and Northern Affairs Canada
Agricultural Products Marketing Council Industry, Tourism and Investment Kevin Todd Member 2015-07-03 2017-08-31 2nd term Minister of Industry, Tourism and Investment
Agricultural Products Marketing Council Industry, Tourism and Investment Sonya Saunders Member 2015-07-03 2017-08-31 3rd term Minister of Industry, Tourism and Investment
Agricultural Products Marketing Council Industry, Tourism and Investment Tom Colosimo Member 2015-07-03 2017-08-31 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Agricultural Products Marketing Council Industry, Tourism and Investment Kelly Kaylo Chair 2015-07-03 2017-08-31 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Mackenzie River Basin Board Dr. Erin Kelly Member (NWT) 2015-07-01 n/a n/a Environment and Climate Change
Mackenzie River Basin Board Leon Andrew Member (Aboriginal Member - NT) 2015-07-01 n/a n/a Environment and Climate Change
Mackenzie River Basin Board Mohan Denetto Member (Canada) 2015-07-01 n/a n/a Indigenous and Northern Affairs Canada
Mackenzie River Basin Board Cheryl Baraniecki Chair (Canada) 2015-07-01 n/a n/a Environment and Climate Change Canada
Northwest Territories Egg Producers Board Industry, Tourism and Investment Michael Wallington Chair 2015-07-01 2018-03-31 2nd term Minister of Industry, Tourism and Investment
Mackenzie River Basin Board Jennifer O'Neill Alternate (Canada) 2015-07-01 n/a n/a Indigenous and Northern Affairs Canada
Porcupine Caribou Management Board Eddie Taylor Alternate (Tr'ondek Hwech'in) 2015-06-29 2018-02-11 1st term Government of Yukon
Assessment Appeal Tribunal Municipal and Community Affairs Jeremy Walsh Member 2015-06-25 2018-06-24 1st term Minister of Municipal and Community Affairs
Assessment Appeal Tribunal Municipal and Community Affairs Lloyd Henderson Member 2015-06-25 2018-06-24 5th term Minister of Municipal and Community Affairs
Territorial Board of Revision Municipal and Community Affairs Tom Forbes Member 2015-06-25 2016-05-02 12th term Minister of Municipal and Community Affairs
Inuvialuit Water Board Mark Cleveland Member (GNWT) 2015-06-20 2018-06-19 1st term Minister of Environment and Climate Change
Sahtu Renewable Resources Board Jeff Walker Member (GNWT) 2015-06-18 2019-07-25 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Government of the Northwest Territories
Sahtu Renewable Resources Board Leonard Kenny Member 2015-06-18 2017-04-20 4th term Minister of Health and Social Services
Sahtu Renewable Resources Board Michael Neyelle Chair 2015-06-18 2019-10-22 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Members of the Board
Porcupine Caribou Management Board Michael Svoboda Alternate (Canada) 2015-06-18 2020-06-18 1st term Government of Canada
Mine Occupational Health and Safety Legislation Committee Workers' Safety and Compensation Commission Fred Bailey Member (Chief Inspector) 2015-06-15 2018-09-24 n/a Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Mining Industry Advisory Board Industry, Tourism and Investment Darrell Beaulieu Member 2015-05-29 2016-05-28 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Mining Industry Advisory Board Industry, Tourism and Investment Don Bubar Member 2015-05-29 2016-05-28 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Mining Industry Advisory Board Industry, Tourism and Investment John Kearney Member 2015-05-29 2016-05-28 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Mining Industry Advisory Board Industry, Tourism and Investment Leni Keough Member 2015-05-29 2016-05-28 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Mining Industry Advisory Board Industry, Tourism and Investment Rod Brown Member 2015-05-29 2016-05-28 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Mining Industry Advisory Board Industry, Tourism and Investment Brendan Bell Chair 2015-05-29 2016-05-28 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Inuvialuit Arbitration Board Justice Neil Gower Member (Canada) 2015-05-28 2018-05-27 3rd term Governor in Council Indigenous and Northern Affairs Canada
Victims Assistance Committee Justice Gladys MacPherson Member 2015-05-08 2018-05-07 2nd term Minister of Justice
Porcupine Caribou Management Board Ian McDonald Member (Canada) 2015-05-04 2020-05-04 1st term Government of Canada
Judicial Council for Territorial Judges Justice The Hon. Justice L.A. Charbonneau Chair (Senior Judge of the Supreme Court) 2015-05-01 2022-09-22 n/a Ex-Officio
Sahtu Renewable Resources Board Camilla Rabisca Alternate (SSI) 2015-04-30 2020-04-29 2nd term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Sahtu Secretariat Inc.
Inuvialuit Arbitration Board Justice Lena Selamio Member (IRC) 2015-04-22 2018-04-22 2nd term Inuvialuit Regional Corporation
Safety Advisory Committee Workers' Safety and Compensation Commission Richard Morland Member (Employer Representative) 2015-04-20 2016-07-14 1st term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Judicial Appointments Advisory Committee Justice Michael Hansen Member (Law Society) 2015-04-01 2018-03-31 2nd term Law Society of the Northwest Territories
Northwest Territories Egg Producers Board Industry, Tourism and Investment Glen Wallington Member 2015-04-01 2018-03-31 3rd term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Egg Producers Board Industry, Tourism and Investment Bruce Ramage Member 2015-04-01 2018-03-31 6th term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Egg Producers Board Industry, Tourism and Investment John Penner Member 2015-04-01 2018-03-31 3rd term Minister of Industry, Tourism and Investment
Northwest Territories Egg Producers Board Industry, Tourism and Investment Kevin Wallington Member 2015-04-01 2018-03-31 1st term Minister of Industry, Tourism and Investment
Public Utilities Board Lorraine Tremblay Member 2015-04-01 2016-09-30 1st term Minister Responsible for the Public Utilities Board
NWT Surface Rights Board Elizabeth Wright Member (Gwich'in) 2015-04-01 2020-03-31 1st term Minister of Environment and Climate Change
NWT Surface Rights Board Mike Vaydik Member (Non-regional) 2015-04-01 2020-03-31 1st term Minister of Environment and Climate Change
NWT Surface Rights Board Danny Bayha Member (Sahtu) 2015-04-01 2020-03-31 1st term Minister of Environment and Climate Change
NWT Surface Rights Board Louie Azzolini Chair (Mowhi) 2015-04-01 2020-03-31 1st term Minister of Environment and Climate Change
Judicial Council for Territorial Judges Justice Margot Engley Alternate (Law Society) 2015-04-01 2019-03-31 1st term Law Society of the Northwest Territories
NWT Surface Rights Board Ian McCrae Alternate (Mowhi) 2015-04-01 2020-03-31 1st term Minister of Environment and Climate Change
NWT Surface Rights Board Vern Christensen Alternate (Non-Regional) 2015-04-01 2020-03-31 1st term Minister of Environment and Climate Change
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Paul Parker Member 2015-03-27 2017-03-26 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Gregory Kelly Member 2015-03-27 2017-03-26 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Ron Schaefer Member 2015-03-27 2017-03-26 4th term Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Richard Daitch Member 2015-03-27 2017-03-26 2nd term Minister of Education, Culture and Employment
Judicial Appointments Advisory Committee Justice Emerald Murphy Member (Law Society) 2015-03-23 2018-03-31 1st term Law Society of the Northwest Territories
Northwest Territories Review Board Justice Susan Ashton Member (Registered Nurse) 2015-02-25 2020-02-24 3rd term Commissioner in Executive Council
Sahtu Renewable Resources Board George Barnaby Member (SSI) 2015-02-05 2020-02-04 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Sahtu Secretariat Inc.
Gwich'in Renewable Resources Board Sarah Jerome Alternate (GTC) 2015-02-05 2020-02-04 2nd term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Gwich'in Tribal Council
Northwest Territories Arts Council Education, Culture and Employment Ben Nind Member (North Slave) 2015-02-01 2017-01-31 2nd term Executive Council, on the recommendation of the Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Arts Council Education, Culture and Employment James Wedzin Member (Tłı̨chǫ) 2015-02-01 2017-01-31 2nd term Executive Council, on the recommendation of the Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Arts Council Education, Culture and Employment Winnie Cadieux Chair (South Slave) 2015-02-01 2017-01-31 3rd term Executive Council, on the recommendation of the Minister of Education, Culture and Employment
Northwest Territories Judicial Remuneration Commission Justice David Gilday Chair 2015-02-01 2019-01-31 2nd term Commissioner in Executive Council Members of the Commisssion
Aurora College Board of Governors Education, Culture and Employment Mary Beckett Member (Beaufort Delta) 2015-01-23 2017-06-05 1st term Minister of Education, Culture and Employment
Wek'eezhii Land and Water Board Rita Mueller Member (Canada) 2015-01-11 2018-01-10 3rd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada
Gwich'in Land and Water Board Paul Sullivan Chair 2015-01-11 2018-01-10 3rd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Members of the Board
Northwest Territories Review Board Justice Cayley Thomas Member 2015-01-05 2020-01-04 1st term Commissioner in Executive Council
Northwest Territories Review Board Justice Glenn Tait Chair 2015-01-05 2020-01-04 1st term Commissioner in Executive Council
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Ron Robillard Member (Saskatchewan) 2015-01-01 2020-01-01 1st term Saskatchewan
Mackenzie River Basin Board Robert Jenkins Alternate (NWT) 2015-01-01 n/a n/a Environment and Climate Change
Wek'eezhii Renewable Resources Board Archie Wetrade Member (Tłı̨chǫ) 2014-12-24 2017-12-23 2nd term Tłı̨chǫ Government
Wek'eezhii Renewable Resources Board Jonas Lafferty Member (Tłı̨chǫ) 2014-12-24 2017-12-23 2nd term Tłı̨chǫ Government
Environmental Impact Review Board (Inuvialuit Settlement Region) Bruce Chambers Member (Yukon) 2014-12-22 2017-12-21 3rd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of Yukon
Status of Women Council of the Northwest Territories Doris Camsell Member (South Slave region) 2014-12-06 2017-12-05 2nd term Minister responsible for the Status of Women Council
Status of Women Council of the Northwest Territories Paulina Roche Member (Sahtu region) 2014-12-06 2017-12-05 2nd term Minister responsible for the Status of Women Council
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Bertha Norwegian Member (Dehcho) 2014-10-28 2017-10-27 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Dehcho First Nation
Environmental Impact Review Board (Inuvialuit Settlement Region) Herbert Felix Member (IGC) 2014-10-01 2017-09-21 3rd term Inuvialuit Game Council
Judicial Council for Territorial Judges Justice The Hon. Chief Judge Christine Gagnon Member (Chief Judge) 2014-09-18 2019-09-18 n/a Ex-Officio
Justices of the Peace Review Council Justice The Hon. Chief Judge Christine Gagnon Chair (Chief Judge) 2014-09-18 n/a n/a Ex-Officio
Student Financial Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Paul Parker Member 2014-09-15 2016-09-14 2nd term Minister of Education, Culture and Employment
Student Financial Assistance Appeal Board Education, Culture and Employment Gregory Kelly Chair 2014-09-15 2016-09-14 2nd term Minister of Education, Culture and Employment
Mine Occupational Health and Safety Legislation Committee Workers' Safety and Compensation Commission Floyd Collins Member (Worker Representative) 2014-09-01 2018-08-31 3rd term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Mine Occupational Health and Safety Legislation Committee Workers' Safety and Compensation Commission Ryan Barber Member (Worker Representative) 2014-09-01 2018-08-31 3rd term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Mine Occupational Health and Safety Legislation Committee Workers' Safety and Compensation Commission Mike Lowing Member (Owner Representative) 2014-09-01 2018-08-31 1st term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Mine Occupational Health and Safety Legislation Committee Workers' Safety and Compensation Commission Dave Power Member (Owner Representative) 2014-09-01 2018-08-31 3rd term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Mine Occupational Health and Safety Legislation Committee Workers' Safety and Compensation Commission Norman Ladouceur Member (Owner Representative) 2014-09-01 2018-08-31 1st term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Mine Occupational Health and Safety Legislation Committee Workers' Safety and Compensation Commission Patrick Tymchatyin Chair (Worker representative) 2014-09-01 2018-08-31 3rd term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Northwest Territories Judicial Remuneration Commission Justice Gerald K. Avery Member 2014-08-24 2018-08-15 2nd term Commissioner in Executive Council Chief Judge
Northwest Territories Judicial Remuneration Commission Justice Margaret Melhorn Member 2014-08-24 2018-08-15 2nd term Commissioner in Executive Council Minister of Justice
Status of Women Council of the Northwest Territories Georgina Jacobson-Masuzumi Member (Beaufort Delta region) 2014-08-19 2017-08-18 2nd term Minister responsible for the Status of Women Council
Mackenzie River Basin Board Sharon Peter Member (Aboriginal Member - YT) 2014-08-18 2017-05-11 n/a Government of Yukon
Sahtu Land Use Planning Board Danny Bayha Member (GNWT) 2014-07-29 2017-07-28 3rd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of the Northwest Territories
Gwich'in Land and Water Board William Koe Member (GTC) 2014-06-25 2017-06-24 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Gwich'in Tribal Council
Gwich'in Renewable Resources Board Doug Doan Member (Canada) 2014-06-13 2019-06-12 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Environment and Climate Change Canada
Inuvialuit Arbitration Board Justice Jack R. Williams Member (GNWT) 2014-06-13 2017-06-12 3rd term Governor in Council Government of the Northwest Territories
Inuvialuit Arbitration Board Justice Gloria Iatridis Vice-Chair (Canada) 2014-06-13 2017-06-12 3rd term Governor in Council Indigenous and Northern Affairs Canada
Liquor Licensing Board Finance Colin Baile Chair 2014-06-07 2017-06-06 2nd term Minister of Finance
Aurora College Board of Governors Education, Culture and Employment Kathy Tsetso Chair 2014-05-29 2017-05-28 1st term The Commissioner in Executive Council (i.e. _ Cabinet)
Sahtu Land and Water Board Judi Tutcho Member (SSI) 2014-05-28 2017-05-27 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Sahtu Secretariat Inc.
Sahtu Arbitration Panel Justice Richard M. Hill Chair 2014-05-26 2016-07-21 2nd term Appointed jointly by Indigenous and Northern Affairs Canada, Government of the Northwest Territories and the Sahtu Secretariat Incorporated.
Tłı̨chǫ Community Services Agency Henry Gon Member 2014-05-14 2018-05-13 1st term Community Government of Gameti
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Workers' Safety and Compensation Commission Robert Gabuna Member (Nunavut Public Interest representative) 2014-05-14 2017-05-13 1st term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Gwich'in Renewable Resources Board Kenneth (Burt) Hunt Member (Canada) 2014-05-09 2019-05-08 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Fisheries and Oceans Canada
Mackenzie Valley Land and Water Board Mavis Cli-Michaud Member (Dehcho) 2014-05-08 2017-03-24 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Dehcho First Nations
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Alain Grenier Alternate (Canada) 2014-05-08 2017-05-07 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada
Tłı̨chǫ Community Services Agency George Mackenzie Member 2014-04-17 2017-10-10 1st term Community Government of Behchoko
Sahtu Renewable Resources Board Lesley Allen Member (Canada) 2014-04-10 2016-05-01 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Fisheries and Oceans Canada
Gwich'in Renewable Resources Board Ronald Allen Alternate (Canada) 2014-04-10 2019-04-09 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Fisheries and Oceans Canada
Sahtu Renewable Resources Board Patrick Bobinski Alternate (Canada) 2014-04-10 2017-08-01 2nd term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Fisheries and Oceans Canada
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Joseph Mackenzie Member 2014-04-01 2016-05-23 2nd term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Workers' Compensation Appeals Tribunal Grant Paziuk Member 2014-04-01 2017-03-31 1st term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Mackenzie Valley Land and Water Board Frank McKay Member (GNWT) 2014-03-21 2017-03-20 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of the Northwest Territories
Environmental Impact Screening Committee (Inuvialuit Settlement Region) Rudy Cockney Member (Canada) 2014-03-17 2017-03-16 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Indigenous and Northern Affairs Canada
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Geoff Bussidor Member (Manitoba) 2014-03-02 n/a 1st term Manitoba
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Daryll Hedman Vice-Chair (Manitoba) 2014-03-02 2019-05-01 3rd term Government of Manitoba
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Adam Nalge Alternate (Manitoba) 2014-03-02 2019-03-01 1st term Manitoba
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Vicki Trim Alternate (Manitoba) 2014-03-02 2019-03-01 1st term Government of Manitoba
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Napoleon Denechezhe Member (Manitoba) 2014-01-01 2019-05-01 1st term Manitoba
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Joe Martin Alternate (Saskatchewan) 2014-01-01 2019-01-01 1st term Saskatchewan
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Louis Josie Alternate (Saskatchewan) 2014-01-01 2019-01-01 1st term Saskatchewan
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Chuck Lees Alternate (Saskatchewan) 2014-01-01 2019-01-01 1st term Saskatchewan
Mackenzie Valley Land and Water Board Floyd Adlem Member (Canada) 2013-12-13 2016-12-12 3rd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Indigenous and Northern Affairs Canada
Mackenzie Valley Land and Water Board Willard Hagen Chair 2013-11-30 2015-10-01 5th term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Members of the Board
Gwich'in Renewable Resources Board Bobbie Jo Greenland Member (GTC) 2013-11-07 2016-09-13 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Gwich'in Tribal Council
Gwich'in Renewable Resources Board Eugene Pascal Chair 2013-11-07 2018-11-06 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Members of the Board
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Industry, Tourism and Investment Ruby Simba Member 2013-11-05 2016-11-04 2nd term Minister of Industry, Tourism and Investment
Tłı̨chǫ Community Services Agency Ted Nitsiza Member 2013-10-28 2017-08-13 2nd term Community Government of Whati
Environmental Impact Screening Committee (Inuvialuit Settlement Region) John Ondrack Chair 2013-10-19 2016-10-18 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Members of the Board
Environmental Impact Review Board (Inuvialuit Settlement Region) Jon Pierce Chair 2013-10-11 2016-10-10 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Members of the Board
Official Languages Board Education, Culture and Employment Jaysi (J.C.) Catholique Member (Chipewyan) 2013-10-03 2015-10-02 1st term Commissioner in Executive Council Akaitcho Territory Government, Yellowknives Dene First Nation
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Jaysi (J.C.) Catholique Member (Chipewyan) 2013-10-03 2015-10-02 1st term Commissioner in Executive Council Akaitcho Territory Government
Official Languages Board Education, Culture and Employment Bertha Catholique Alternate (Chipewyan) 2013-10-03 2015-10-02 1st term Commissioner in Executive Council Akaitcho Territory Government, Yellowknives Dene First Nation
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Bertha Catholique Alternate (Chipewyan) 2013-10-03 2015-10-02 1st term Commissioner in Executive Council Akaitcho Territory Government
Environmental Impact Screening Committee (Inuvialuit Settlement Region) Calvin Pokiak Member (IGC) 2013-10-01 2016-09-30 1st term Inuvialuit Game Council
Environmental Impact Screening Committee (Inuvialuit Settlement Region) Evelyn Storr Member (IGC) 2013-10-01 2016-09-30 2nd term Inuvialuit Game Council
Porcupine Caribou Management Board David Frost Member (Vuntut Gwitchin First Nation) 2013-09-17 2016-04-01 2nd term Council of Yukon First Nations
Porcupine Caribou Management Board William Josie Alternate (Vuntut Gwitchin First Nation) 2013-09-17 2018-09-17 1st term Council of Yukon First Nations
Gwich'in Land Use Planning Board Eliza Greenland Member (GTC) 2013-09-13 2016-09-12 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Gwich'in Tribal Council
Sahtu Arbitration Panel Justice James Davis Member 2013-09-13 2018-09-12 4th term Appointed jointly by Indigenous and Northern Affairs Canada, Government of the Northwest Territories and the Sahtu Secretariat Incorporated.
Sahtu Arbitration Panel Justice Karen Snowshoe Member 2013-09-13 2018-09-12 4th term Appointed jointly by Indigenous and Northern Affairs Canada, Government of the Northwest Territories and the Sahtu Secretariat Incorporated.
Porcupine Caribou Management Board Marsha Branigan Member (GNWT) 2013-09-12 2018-09-12 2nd term Government of the Northwest Territories
International Porcupine Caribou Board Dan Lindsey Member (Canada member) 2013-08-29 2016-07-31 1st term Minister of Environment and Climate Change Canada Government of Yukon
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Bruno Croft Alternate (NWT) 2013-08-22 2018-08-21 1st term Minister of Environment and Climate Change
Porcupine Caribou Management Board Art Christiansen Member (Tr'ondek Hwech'in) 2013-07-22 2016-03-31 1st term Government of Yukon
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Michael McLeod Member (GNWT) 2013-07-19 2015-10-20 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of the Northwest Territories
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) James McDonald Member 2013-06-01 2016-05-23 1st term Minister Responsible for the Northwest Territories Power Corporation
Sahtu Land Use Planning Board Collin Bayha Member (SSI) 2013-05-13 2016-05-12 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Sahtu Secretariat Inc.
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Joanna Wilson Alternate (GNWT) 2013-04-23 n/a n/a Minister of Environment and Climate Change
Inuvialuit Water Board Louis Covello Member (Canada) 2013-04-08 2016-04-07 1st term Minister of Environment and Climate Change Indigenous and Northern Affairs Canada
Victims Assistance Committee Justice Florence Barnaby Member 2013-04-01 2016-03-31 2nd term Minister of Justice
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Earl Evans Chair (NWT) 2013-03-14 2018-03-13 3rd term Minister of Environment and Climate Change Métis Nation of the Northwest Territories
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Ken Hudson Alternate (NWT) 2013-03-14 2018-03-13 2nd term Minister of Environment and Climate Change Metis Nation of the Northwest Territories
Aboriginal Languages Revitalization Board Education, Culture and Employment Vance Sanderson Alternate (Cree) 2013-01-22 2014-12-12 n/a Commissioner in Executive Council Northwest Territories Metis Nation
International Porcupine Caribou Board Lynda Yonge Member (Canada member) 2013-01-16 2017-02-01 1st term Minister of Environment and Climate Change Canada Government of the Northwest Territories
International Porcupine Caribou Board Barry Smith Chair (Canada member) 2013-01-16 2018-01-15 1st term Minister of Environment and Climate Change Canada Environment and Climate Change Canada
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Alex Ishalook Member (Nunavut) 2013-01-01 2017-11-01 1st term Nunavut
Status of Women Council of the Northwest Territories Tina Gargan Member (Beaufort Delta region) 2012-12-07 2014-08-18 2nd term Minister responsible for the Status of Women Council
Environmental Impact Screening Committee (Inuvialuit Settlement Region) John Ryder Member (Yukon) 2012-11-06 2015-11-05 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of Yukon
Gwich'in Arbitration Panel Justice Cayley Thomas Member (Canada) 2012-10-17 2015-04-01 1st term Indigenous and Northern Affairs Canada
Wek'eezhii Renewable Resources Board Grant Pryznyk Member (Canada) 2012-10-03 2015-10-02 3rd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Fisheries and Oceans Canada
Northwest Territories Review Board Justice Grant Paziuk Member 2012-08-24 2017-08-23 1st term Commissioner in Executive Council
Gwich'in Arbitration Panel Justice George Hungerford Chair (GTC) 2012-03-28 2017-05-27 1st term Gwich'in Tribal Council
Mackenzie Valley Land and Water Board Elizabeth Biscaye Member (Akaitcho) 2012-03-27 2015-03-26 4th term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Akaitcho Territory Government
Gwich'in Arbitration Panel Justice David Krutko Member (GTC) 2012-03-13 2017-01-24 1st term Gwich'in Tribal Council
Gwich'in Arbitration Panel Justice Lois Edge Member (GTC) 2012-03-13 2017-03-12 1st term Gwich'in Tribal Council
Gwich'in Arbitration Panel Justice Grant Paziuk Vice-Chair (GTC) 2012-03-13 2017-03-12 1st term Gwich'in Tribal Council
Porcupine Caribou Management Board Wilbert Firth Member (Gwich'in) 2012-02-22 2017-02-21 1st term Gwich'in Tribal Council
Porcupine Caribou Management Board Darby Blake Alternate (Gwich'in) 2012-02-22 2017-02-21 2nd term Gwich'in Tribal Council
Inuvialuit Arbitration Board Justice Joshua Oliktoak Member (IRC) 2012-01-01 2015-12-31 1st term Inuvialuit Regional Corporation
Safety Advisory Committee Workers' Safety and Compensation Commission Sonja Boucher Member (Worker Representative) 2012-01-01 2015-12-31 2nd term Minister Responsible for the Workers’ Safety and Compensation Commission
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Vanessa Charlwood Alternate (Canada) 2012-01-01 n/a n/a Minister of Environment and Climate Change Canada
Sahtu Renewable Resources Board Michael Neyelle Alternate (SSI) 2011-12-15 2015-06-18 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Sahtu Secretariat Inc.
Gwich'in Renewable Resources Board Jozef Carnogursky Alternate (GNWT) 2011-12-14 2016-10-04 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Government of the Northwest Territories
Gwich'in Renewable Resources Board Johnnie Charlie Member (GTC) 2011-10-20 2016-10-19 2nd term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Gwich'in Tribal Council
Gwich'in Renewable Resources Board Cindy Allen Alternate (GTC) 2011-10-20 2016-10-19 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Gwich'in Tribal Council
Sahtu Renewable Resources Board Paul Latour Alternate (Canada) 2011-10-20 2016-10-19 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Environment and Climate Change Canada
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Richard Edjericon Chair 2011-03-29 2014-03-28 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Members of the Board
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Percy Hardisty Member (Dehcho) 2011-03-25 2014-03-24 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Dehcho First Nation
Gwich'in Arbitration Panel Justice Deborah Hanly Member (GNWT) 2011-03-24 2016-03-23 1st term Government of the Northwest Territories
Environmental Impact Screening Committee (Inuvialuit Settlement Region) Johnnie Lennie Member (Canada) 2011-03-17 2014-03-16 4th term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Indigenous and Northern Affairs Canada
Gwich'in Arbitration Panel Justice David McCann Member (GNWT) 2011-02-24 2016-02-23 1st term Government of the Northwest Territories
Sahtu Renewable Resources Board Laurel McDonald Member (SSI) 2010-12-09 2014-04-01 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Sahtu Secretariat Inc.
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Stephen Charlie Alternate (GNWT) 2010-12-01 2017-08-02 n/a Minister of Environment and Climate Change
Environmental Impact Review Board (Inuvialuit Settlement Region) Elizabeth Snider Chair 2010-10-09 2013-10-10 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Members of the Board
Gwich'in Arbitration Panel Justice Anton Melnyk Member (Canada) 2010-10-07 2015-10-06 2nd term Indigenous and Northern Affairs Canada
Environmental Impact Review Board (Inuvialuit Settlement Region) Lawrence Amos Member (IGC) 2010-10-01 2013-09-30 1st term Inuvialuit Game Council
Sahtu Land and Water Board Walter Bayha Member (SSI) 2010-09-13 2013-09-12 3rd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Sahtu Secretariat Inc.
Dental Registration Committee Health and Social Services Samantha VanGenne Member (Registrar) 2010-08-20 2021-12-10 n/a Minister of Health and Social Services
Medical Registration Committee Health and Social Services Samantha VanGenne Member (Registrar) 2010-08-20 2021-12-10 n/a Minister of Health and Social Services
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Rachel Crapeau Member (GNWT) 2010-07-20 2013-07-19 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Government of the Northwest Territories
Porcupine Caribou Management Board Stephen Charlie Alternate (GNWT) 2010-07-13 2015-07-12 1st term Government of the Northwest Territories
Sahtu Renewable Resources Board Keith Hickling Member (GNWT) 2010-05-14 2015-05-13 3rd term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Government of the Northwest Territories
Sahtu Renewable Resources Board Jeff Walker Alternate (GNWT) 2010-05-14 2015-05-13 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Government of the Northwest Territories
Sahtu Renewable Resources Board Walter Bayha Chair 2010-04-22 2013-09-11 2nd term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Members of the Board
Northwest Territories Review Board Justice Katherine Peterson Chair 2010-01-05 2015-01-04 4th term Commissioner in Executive Council
Gwich'in Renewable Resources Board Eugene Pascal Alternate (GTC) 2010-01-01 2013-11-06 2nd term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Gwich'in Tribal Council
Sahtu Land and Water Board Philippe di Pizzo Member (GNWT) 2009-11-25 2012-11-24 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada GNWT
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Danny Bayha Member (Sahtu) 2009-11-10 2012-11-09 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Sahtu Secretariat Inc.
Judicial Council for Territorial Judges Justice The Hon. Chief Justice Catherine Fraser Member (Designate of the Chief Judge of the Court of Appeal) 2009-01-01 2022-11-27 n/a Ex-Officio
Gwich'in Renewable Resources Board Joel Ingram Alternate (Canada) 2008-11-19 2013-11-18 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Environment and Climate Change Canada
Environmental Impact Review Board (Inuvialuit Settlement Region) Roland Kikoak Member (IGC) 2008-10-01 2015-09-30 2nd term Inuvialuit Game Council
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Robert Gau Member (GNWT) 2008-09-01 n/a n/a Minister of Environment and Climate Change
Sahtu Renewable Resources Board Patrick Bobinski Member (Canada) 2008-04-11 2013-04-10 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Fisheries and Oceans Canada
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Fred Koe Member (Gwich'in) 2008-03-17 2011-03-16 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Gwich'in Tribal Council
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Marsha Branigan Member (GNWT) 2008-03-01 n/a n/a Minister of Environment and Climate Change
Gwich'in Renewable Resources Board Daniel Topolinski Member (Canada) 2008-01-29 2013-01-28 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Fisheries and Oceans Canada
Gwich'in Renewable Resources Board George Low Alternate (Canada) 2008-01-29 2013-01-28 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Fisheries and Oceans Canada
Sahtu Renewable Resources Board Gordon Zealand Alternate (Canada) 2008-01-29 2013-01-28 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Fisheries and Oceans Canada
Environmental Impact Review Board (Inuvialuit Settlement Region) Tom Butters Member (Canada) 2008-01-02 2011-01-01 6th term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Indigenous and Northern Affairs Canada
Sahtu Land Use Planning Board Judith Wright-Bird Chair 2008-01-02 2011-01-01 2nd term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Board members
Environmental Impact Screening Committee (Inuvialuit Settlement Region) Fred McFarland Chair 2007-03-21 2010-03-20 1st term Minister of Indigenous and Northern Affairs Canada Members of the Board
Sahtu Renewable Resources Board Robert Kelly Alternate (SSI) 2006-11-30 2011-11-29 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Sahtu Secretariat Inc.
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Dennis Larocque Member (Saskatchewan) 2006-01-01 n/a 2nd term Saskatchewan
Gwich'in Renewable Resources Board Paul Latour Member (Canada) 2005-07-23 2010-07-22 2nd term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Environment and Climate Change Canada
Gwich'in Renewable Resources Board Robert Alexie, Sr. Member (GTC) 2005-06-16 2010-06-15 2nd term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Gwich'in Tribal Council
Sahtu Renewable Resources Board Paul Latour Member (Canada) 2005-05-11 2010-05-10 1st term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Environment and Climate Change Canada
Judicial Appointments Advisory Committee Justice The Hon. Bernadette Schmaltz Member 2005-01-01 2018-05-07 n/a The Chief Judge in consultation with the other territorial judges
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Mitch Campbell Member (Nunavut) 1999-01-02 n/a 3rd term Nunavut
Mackenzie River Basin Board Lynn Kriwoken Member (British Columbia) 1997-07-01 n/a n/a Government of British Columbia
Mackenzie River Basin Board Vera Nicholson Member (Aboriginal Member - BC) 1997-07-01 n/a n/a Government of British Columbia
Mackenzie River Basin Board Cleo Reece Member (Aboriginal Member - AB) 1997-07-01 2017-05-12 n/a Government of Alberta
Mackenzie River Basin Board John Fahlman Member (Saskatchewan) 1997-07-01 n/a n/a Government of Saskatchewan
Mackenzie River Basin Board Joseph Tsannie Member (Aboriginal Member - SK) 1997-07-01 n/a n/a Government of Saskatchewan
Mackenzie River Basin Board Heather Jirousek Member (Yukon) 1997-07-01 n/a n/a Government of Yukon
Mackenzie River Basin Board Mike Renouf Alternate (Canada) 1997-07-01 n/a n/a Environment and Climate Change Canada
Mackenzie River Basin Board Pieter Bekker Alternate (BC) 1997-07-01 2017-01-29 n/a Government of British Columbia
Mackenzie River Basin Board Tim Toth Alternate (Alberta) 1997-07-01 2016-08-01 n/a Government of Alberta
Mackenzie River Basin Board Brian Yee Member (Alberta) 1995-07-01 n/a n/a Government of Alberta
Gwich'in Renewable Resources Board Robert Charlie Chair 1994-09-01 2010-09-09 4th term Appointed jointly by the Governor in Council and Executive Council Members of the Board
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Tim Trottier Vice-Chair (Saskatchewan) 1983-01-01 n/a 7th term Government of Saskatchewan
International Porcupine Caribou Board Edward Frank Member (USA member*) 1000-01-01 2019-03-08 1st term US Secretary of State Venetie Tribal Government and Venetie Village Council - G’wichin Representative
Inuvialuit Arbitration Board Justice Tom Huffaker Member (Industry*) 1000-01-01 n/a n/a Industry*
Inuvialuit Arbitration Board Justice David Pryce Member (Industry*) 1000-01-01 n/a n/a Industry
Inuvialuit Arbitration Board Justice Nick Schultz Member (Industry*) 1000-01-01 n/a n/a Industry
International Porcupine Caribou Board Geoffrey Haskett Chair (USA member*) 1000-01-01 1000-12-31 n/a US Secretary of State U.S. Fish and Wildlife Service