colour_block_gnwt.jpg

Recent Appointments

The following appointments were made in the past 90 days.

Since the beginning of the 18th Assembly, the GNWT appointed 172 persons to the GNWT committees, boards and councils, 95 women (55%) and 77 men (45%); this brings the total composition of GNWT board appointments to 122 women (50%) and 120 men (50%). (This information is current as of 23 January 2018.)

View Full Table
  Download CSV
Board Appointee Role Term Expiry Term Start
Legal Aid Commission of the Northwest Territories Caroline Wawzonek Member (Law Society representative) 2021-04-14 2018-04-15
Wek'eezhii Renewable Resources Board Edward Erasmus Member (Tłı̨chǫ) 2023-04-12 2018-04-13
Wek'eezhii Renewable Resources Board Christopher Football Member (Tłı̨chǫ) 2023-04-12 2018-04-13
Northwest Territories Arts Council Deborah Stipdonk Member (Dehcho) 2020-04-04 2018-04-05
Judicial Appointments Advisory Committee Karen Lajoie Member (Law Society) 2021-03-31 2018-04-01
Judicial Appointments Advisory Committee Jill Andrews Member (Law Society) 2021-03-31 2018-04-01
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board JoAnne Deneron Member 2019-03-31 2018-04-01
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Darrell Beaulieu Chair 2019-03-31 2018-04-01
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Denise Yuhas Vice-Chair 2019-03-31 2018-04-01
Safety Advisory Committee Elijah Kaernerk Member (Worker Representative) 2021-03-27 2018-03-28
Safety Advisory Committee Clarence Synard Member (Employer Representative) 2021-03-27 2018-03-28
Safety Advisory Committee Deborah O'Connell Member (Employer Representative) 2021-03-27 2018-03-28
Gwich'in Land Use Planning Board Bob Simpson Chair 2021-03-27 2018-03-28
Gwich'in Land Use Planning Board Grant Gowans Member (GTC) 2021-03-18 2018-03-19
Official Languages Board Deanna Marie Jacobson Member (Inuvialuktun) 2020-03-14 2018-03-15
Official Languages Board Leonard Kenny Member (North Slavey) 2020-03-14 2018-03-15
Aboriginal Languages Revitalization Board Leonard Kenny Member (North Slavey) 2020-03-14 2018-03-15
Aboriginal Languages Revitalization Board Deanna Marie Jacobson Member (Inuvialuktun) 2020-03-14 2018-03-15
Official Languages Board Joshua Oliktoak Alternate (Inuinnaqtun) 2020-03-14 2018-03-15
Official Languages Board Betty Elias Alternate (Inuvialuktun) 2020-03-14 2018-03-15
Official Languages Board Bella T'Seleie Alternate (North Slavey) 2020-03-14 2018-03-15
Aboriginal Languages Revitalization Board Joshua Oliktoak Alternate (Inuinnaqtun) 2020-03-14 2018-03-15
Aboriginal Languages Revitalization Board Betty Elias Alternate (Inuvialuktun) 2020-03-14 2018-03-15
Aboriginal Languages Revitalization Board Bella T'Seleie Alternate (North Slavey) 2020-03-14 2018-03-15
Gwich'in Land and Water Board Elizabeth Wright Chair 2021-03-11 2018-03-12
Medical Registration Committee Dr. Theresa Farrell Chair 2019-06-06 2018-03-08
Environmental Impact Review Board (Inuvialuit Settlement Region) Jim Umpherson Member (Canada) 2021-03-01 2018-03-02
Gwich'in Land and Water Board Gerald Kisoun Member (Canada) 2021-03-01 2018-03-02
Gwich'in Land and Water Board Nigit'stil Norbert Member (GTC) 2021-03-01 2018-03-02
Mackenzie Valley Land and Water Board Florence Catholique Member (Akaitcho) 2021-03-01 2018-03-02
Sahtu Land Use Planning Board Bob Overvold Member (Canada) 2021-03-01 2018-03-02
Agricultural Products Marketing Council John Colford Member 2021-02-27 2018-02-28
Agricultural Products Marketing Council Brittany Scott Chair 2021-02-27 2018-02-28
Total: 33 entries