colour_block_gnwt.jpg

All Appointments

View Full Table
  Download CSV
Board Appointee Role Term Start Term Expiry
Inuvialuit Environmental Impact Review Board Ian Robertson Member (Yukon) 2018-02-08 2021-02-07
Gwich'in Renewable Resources Board Sam Bullock Member (Gwich'in) 2018-02-06 2023-02-05
Gwich'in Renewable Resources Board Charlie Snowshoe Alternate (Gwich'in) 2018-02-06 2023-02-05
Inuvialuit Water Board Richard Binder Member (Inuvialuit) 2018-01-31 2021-01-30
Inuvialuit Environmental Impact Review Board John Donihee Chair 2018-01-17 2021-01-16
Wek'eezhii Land and Water Board Joseph Mackenzie Member (Tłı̨chǫ) 2018-01-03 2021-01-02
Inuvialuit Arbitration Board Stindar Lal Chair (Canada) 2017-12-20 2020-12-19
Wek'eezhii Renewable Resources Board Suzanne Carriere Member (GNWT) 2017-12-19 2022-12-18
Waste Reduction and Recovery Advisory Committee Henry Kruse Member 2017-12-18 2021-09-30
Waste Reduction and Recovery Advisory Committee Peter Houweling Chair 2017-12-18 2021-09-30
Waste Reduction and Recovery Advisory Committee Dawn Tremblay Member 2017-12-18 2021-09-30
Waste Reduction and Recovery Advisory Committee Michael Auge Member 2017-12-18 2021-09-30
Liquor Licensing Board Sandra Aitken Chair 2017-12-15 2020-12-14
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Jim Edmondson Member (Canada) 2017-12-15 2020-12-14
Official Languages Board Mary Cardinal Alternate (Cree) 2017-12-14 2019-12-13
Official Languages Board Emily Kudlak Member (Inuinnaqtun) 2017-12-14 2019-12-13
Official Languages Board Tammy Steinwand-Deschambeault Member (Tłı̨chǫ) 2017-12-14 2019-12-13
Official Languages Board Jonas Landry Member (South Slavey) 2017-12-14 2019-12-13
Official Languages Board Richard Létourneau Member (French) 2017-12-14 2019-12-13
Official Languages Board Jean de Dieu Tuyishime Alternate (French) 2017-12-14 2019-12-13
Aboriginal Languages Revitalization Board Emily Kudlak Member (Inuinnaqtun) 2017-12-14 2019-12-13
Aboriginal Languages Revitalization Board Jonas Landry Member (South Slavey) 2017-12-14 2019-12-13
Official Languages Board Vance Sanderson Member (Cree) 2017-12-14 2019-12-13
Official Languages Board Angie Lantz Member (Chipewyan) 2017-12-14 2019-12-13
Official Languages Board Eleanor Mitchell-Firth Member (Gwich'in) 2017-12-14 2019-12-13
Official Languages Board Mary Rose Sundberg Alternate (Chipewyan) 2017-12-14 2019-12-13
Official Languages Board Karen Mitchell Alternate (Gwich'in) 2017-12-14 2019-12-13
Official Languages Board Sarah Gargan Alternate (South Slavey) 2017-12-14 2019-12-13
Aboriginal Languages Revitalization Board Angie Lantz Member (Chipewyan) 2017-12-14 2019-12-13
Aboriginal Languages Revitalization Board Vance Sanderson Member (Cree) 2017-12-14 2019-12-13
Aboriginal Languages Revitalization Board Eleanor Mitchell-Firth Member (Gwich'in) 2017-12-14 2019-12-13
Aboriginal Languages Revitalization Board Tammy Steinwand-Deschambeault Member (Tłı̨chǫ) 2017-12-14 2019-12-13
Aboriginal Languages Revitalization Board Mary Rose Sundberg Alternate (Chipewyan) 2017-12-14 2019-12-13
Aboriginal Languages Revitalization Board Mary Cardinal Alternate (Cree) 2017-12-14 2019-12-13
Aboriginal Languages Revitalization Board Karen Mitchell Alternate (Gwich'in) 2017-12-14 2019-12-13
Aboriginal Languages Revitalization Board Sarah Gargan Alternate (South Slavey) 2017-12-14 2019-12-13
Student Financial Assistance Appeal Board Courtney Chetwynd Member (Post-Secondary Student) 2017-12-14 2019-12-13
Public Utilities Board Danny Yakelaya Member 2017-12-14 2020-12-13
Legal Aid Commission of the Northwest Territories Mark Aitken Member (Public Service representative) 2017-12-13 2020-12-12
Status of Women Council of the Northwest Territories Andrea Steed Member (South Slave region) 2017-12-06 2020-12-05
Status of Women Council of the Northwest Territories Catherine Mackeinzo-Taylor Member (Sahtu region) 2017-12-06 2020-12-05
Mackenzie Valley Land and Water Board Sam Gargan Member (Dehcho) 2017-11-30 2020-11-29
Inuvialuit Arbitration Board Marjorie Hansen Member (Inuvialuit) 2017-11-22 2020-12-31
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Kirby Marshall Member (GNWT) 2017-11-21 2020-11-20
Gwich'in Arbitration Panel Stephanie Irlbacher-Fox Member (Canada) 2017-11-06 2022-11-05
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Stanley Adjuk Member (Nunavut) 2017-11-02 2022-11-01
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Ernie Bussidor Alternate (Manitoba) 2017-11-02 2022-11-01
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Rob Harmer Alternate (Nunavut) 2017-11-01 2022-10-31
Tłı̨chǫ Community Services Agency Noella Kodzin Member 2017-10-30 2021-10-29
Beaufort Delta Regional Wellness Council Vince Teddy Member 2017-10-20 2020-07-31
Dehcho Regional Wellness Council Trish Landry Member 2017-10-20 2020-07-31
Dehcho Regional Wellness Council Muaz Hassan Member 2017-10-20 2020-07-31
Hay River Regional Wellness Council Violet Fabian Member 2017-10-20 2020-07-31
Hay River Regional Wellness Council Tracey Hoff Member 2017-10-20 2020-07-31
Yellowknife Regional Wellness Council Marie Speakman Member 2017-10-20 2020-07-31
Fort Smith Regional Wellness Council Janelle Minute Member 2017-10-20 2020-07-31
Sahtu Regional Wellness Council Theresa Etchinelle Member 2017-10-20 2020-07-31
Northwest Territories Review Board Dr. Gordon Mowat Member (Psychiatrist) 2017-10-19 2022-10-18
Inuvialuit Water Board Roger Connelly Chair 2017-10-18 2020-10-17
Tłı̨chǫ Community Services Agency Janita Etsemba Member 2017-10-11 2021-10-10
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Charlie Furlong Member 2017-10-10 2018-10-09
Porcupine Caribou Management Board William (Billy) Storr Member (Inuvialuit) 2017-10-01 2020-09-30
Porcupine Caribou Management Board Charles Pokiak Alternate (Inuvialuit) 2017-10-01 2019-09-30
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Janet Brewster Member (Nunavut Worker representative) 2017-09-27 2020-09-26
Inuvialuit Environmental Impact Review Board Roland Kikoak Member (Inuvialuit) 2017-09-22 2020-09-30
Agricultural Products Marketing Council Alyssa Holland Chair 2017-09-01 2020-08-31
Agricultural Products Marketing Council Nora Golubevaite Member 2017-09-01 2020-08-31
Agricultural Products Marketing Council Lloyd Jones Member 2017-09-01 2020-08-31
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Willard Hagen Member 2017-09-01 2018-05-23
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Rachel Mokohoniuk Member (NWT Worker representative) 2017-08-24 2020-08-23
Sahtu Land and Water Board Violet Doolittle Member (Canada) 2017-08-23 2020-08-22
Status of Women Council of the Northwest Territories Rita Arey Member (Beaufort Delta region) 2017-08-19 2020-08-18
Gwich'in Land Use Planning Board Arthur Boutilier Member (Canada) 2017-08-15 2020-08-14
Territorial Board of Revision Harry Cassie Member 2017-08-14 2018-08-13
Mackenzie Valley Land and Water Board Kimberly Fairman Member (Canada) 2017-08-14 2020-08-13
Sahtu Land Use Planning Board Edna Tobac Member (GNWT) 2017-08-14 2020-08-13
Inuvialuit Environmental Impact Screening Committee David Livingstone Chair 2017-08-14 2020-08-13
Tłı̨chǫ Community Services Agency Alex Nitsiza Member 2017-08-14 2021-08-13
Territorial Board of Revision Tom Forbes Chair 2017-08-14 2018-08-13
Territorial Board of Revision John Soderberg Member 2017-08-14 2018-08-13
Territorial Board of Revision Linda Cockney Member 2017-08-14 2018-08-13
Beaufort Delta Regional Wellness Council Denise McDonald Member 2017-08-04 2020-08-03
Hay River Regional Wellness Council Julie Trennert Member 2017-08-04 2020-08-03
Sahtu Regional Wellness Council Sandy J. Whiteman Member 2017-08-04 2020-08-03
Yellowknife Regional Wellness Council Emily Saunders Member 2017-08-04 2020-08-03
Yellowknife Regional Wellness Council Karen Hamre Member 2017-08-04 2020-08-03
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Norman Snowshoe Alternate (GNWT) 2017-08-03 N/A
Victims Assistance Committee Bridget Larocque Chair 2017-08-03 2020-08-02
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Joseph Ohokannoak Member (Nunavut Public Interest representative) 2017-07-17 2020-07-16
Wek'eezhii Renewable Resources Board Edward Chocolate Member (Tłı̨chǫ) 2017-07-05 2022-07-04
Judicial Council for Territorial Judges Danny Yakelaya Member 2017-06-29 2021-06-28
Judicial Council for Territorial Judges Shirley Lamalice Member 2017-06-29 2021-06-28
Judicial Council for Territorial Judges Anthony (Tony) Whitford Alternate 2017-06-29 2021-06-28
Wek'eezhii Land and Water Board Mason Mantla Member (Tłı̨chǫ) 2017-06-16 2020-06-15
Medical Registration Committee Dr. Theresa Farrell Member 2017-06-07 2019-06-06
Medical Registration Committee Dr. Don Giovanetto Alternate 2017-06-07 2019-06-06
Aurora College Board of Governors Denny Rodgers Public Administrator 2017-06-05 N/A
Dental Registration Committee Dr. Hassan Adam Chair 2017-05-26 2019-05-25
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Mike Aumond Vice-Chair 2017-05-24 2018-05-23
Northwest Territories Arts Council Mr. Dana Cross Member (South Slave) 2017-05-18 2019-05-17
Mackenzie River Basin Board Corrine Porter Member (Aboriginal Member - YT) 2017-05-12 N/A
Gwich'in Arbitration Panel Grant Gowans Member (Gwich'in) 2017-05-12 2022-05-11
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Yvonne Doolittle Member (Sahtu) 2017-05-08 2020-05-07
Inuvialuit Water Board Louis Covello Alternate (Canada) 2017-05-07 2020-05-06
Northwest Territories Arts Council Peggy Jay Chair (Beaufort Delta) 2017-05-02 2019-05-02
Northwest Territories Arts Council Patti-Kay Hamilton Member (South Slave) 2017-04-13 2017-04-19
Northwest Territories Arts Council Azure Degrow Member (North Slave) 2017-04-13 2019-04-12
Northwest Territories Arts Council Mason Mantla Member (Tłı̨chǫ) 2017-04-13 2019-04-12
Northwest Territories Arts Council Viviane Edgi-Manuel Member (Sahtu) 2017-04-13 2019-04-12
Gwich'in Renewable Resources Board Margaret Begg Member (Gwich'in) 2017-04-12 2022-04-11
Sahtu Renewable Resources Board Jimmy Dillon Alternate (Sahtu) 2017-04-12 2022-04-11
Workers' Compensation Appeals Tribunal Douglas G. McNiven Member 2017-04-01 2019-03-31
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Darrell Beaulieu Chair 2017-04-01 2018-03-31
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board JoAnne Deneron Member 2017-04-01 2018-03-31
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Denise Yuhas Vice-Chair 2017-04-01 2018-03-31
Public Utilities Board Gordon Van Tighem Chair 2017-04-01 2021-03-31
Public Utilities Board Sandra Jaque Vice-Chair 2017-04-01 2019-03-31
Workers' Compensation Appeals Tribunal Colin Baile Chair 2017-04-01 2020-03-31
Workers' Compensation Appeals Tribunal Cayley Thomas Member 2017-04-01 2020-03-31
Dental Registration Committee Dr. James Tennant Member 2017-03-30 2019-03-29
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board JoAnne Deneron Chair 2017-03-29 2020-02-15
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Arlene Hache Member 2017-03-27 2019-03-26
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Nick Leeson Member 2017-03-27 2019-03-26
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Clarence Wood Member 2017-03-27 2019-03-26
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Grant Paziuk Chair 2017-03-27 2019-03-26
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Georgina Jacobson-Masuzumi Member 2017-03-27 2019-03-26
Mackenzie Valley Land and Water Board Mavis Cli-Michaud Chair 2017-03-24 2020-03-23
Mackenzie Valley Land and Water Board Camilia Zoe-Chocolate Member (GNWT) 2017-03-22 2020-03-21
Legal Aid Commission of the Northwest Territories Alana Mero Member (Beaufort Delta representative) 2017-03-02 2020-03-01
Porcupine Caribou Management Board Phillip Kaye Member (Gwich'in) 2017-03-01 2021-03-01
Status of Women Council of the Northwest Territories Arlene Hache Member (North Slave region) 2017-02-22 2020-02-21
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board David Krutko Member (Gwich'in) 2017-02-16 2020-02-15
Porcupine Caribou Management Board Norman Snowshoe Alternate (GNWT) 2017-02-10 2022-02-09
Legal Aid Commission of the Northwest Territories Roberta (Bobbi) Hamilton Chair (South Slave representative) 2017-02-09 2020-02-08
Legal Aid Commission of the Northwest Territories Giselle Marion Member (North Slave representative) 2017-02-09 2020-02-08
International Porcupine Caribou Board Dr. Brett Elkin Member (Canada member) 2017-02-02 2022-02-01
Mackenzie River Basin Board Celine Davis Alternate (BC) 2017-01-30 N/A
Gwich'in Arbitration Panel Arlene DeBastien Member (Gwich'in) 2017-01-25 2022-01-24
Victims Assistance Committee Margaret Mercredi Member 2017-01-19 2020-01-18
Northwest Territories Egg Producers Board Roy Fabian Member 2017-01-16 2019-01-15
Northwest Territories Review Board Dr. David Bruce Smith Member (Psychologist) 2017-01-13 2022-01-12
Gwich'in Land Use Planning Board Ian McLeod Member (Gwich'in) 2017-01-12 2020-01-11
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Allison (Sunny) Munroe Member (Canada) 2017-01-11 2020-01-10
Wek'eezhii Land and Water Board Mike Nitsiza Member (GNWT) 2017-01-11 2020-01-10
Mackenzie Valley Land and Water Board Violet Camsell-Blondin Chair 2016-12-13 2017-03-23
Porcupine Caribou Management Board Jacqueline Clarke Alternate (NaCho Nyak DÜn First Nation) 2016-12-08 2021-12-08
Student Financial Assistance Appeal Board Brenda Gauthier Member 2016-12-01 2018-11-30
Student Financial Assistance Appeal Board Clarence Wood Member 2016-12-01 2018-11-30
Student Financial Assistance Appeal Board Darren Moorman Member 2016-12-01 2018-11-30
Student Financial Assistance Appeal Board Moses Hernandez Member (Post-Secondary Student) 2016-12-01 2017-08-01
Aurora College Board of Governors William Koe Member (Elder Representative and Member at Large) 2016-12-01 2017-06-05
Student Financial Assistance Appeal Board Nick Leeson Chair 2016-12-01 2018-11-30
Wek'eezhii Renewable Resources Board Charlie Jeremick'ca Member (Tłı̨chǫ) 2016-11-26 2021-11-25
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Arlene Hansen Member (Employer representative) 2016-11-08 2019-11-07
Gwich'in Land and Water Board Margaret Nazon Member (GNWT) 2016-10-31 2019-10-30
Wek'eezhii Renewable Resources Board Bruce MacDonald Member (Canada) 2016-10-31 2017-10-30
Inuvialuit Environmental Impact Review Board Catherine Cockney Member (GNWT) 2016-10-31 2019-10-30
Gwich'in Renewable Resources Board Jozef Carnogursky Member (GNWT) 2016-10-05 2021-10-04
Gwich'in Renewable Resources Board Tracy Davison Alternate (GNWT) 2016-10-05 2021-10-04
Dental Registration Committee Dr. Roger Armstrong Member 2016-10-03 2018-10-02
Inuvialuit Environmental Impact Screening Committee Ray Ruben Member (Inuvialuit) 2016-10-01 2019-09-30
Inuvialuit Environmental Impact Screening Committee Shannon O'Hara Member (Inuvialuit) 2016-10-01 2019-09-30
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Bradley Carpenter Member (Inuvialuit) 2016-10-01 2018-09-30
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Charles Gruben Member (Inuvialuit) 2016-10-01 2018-09-30
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Charles Pokiak Member (Inuvialuit) 2016-10-01 2019-09-30
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Jody Illasiak Alternate (Inuvialuit) 2016-10-01 2018-09-30
Wildlife Management Advisory Council (NWT) John Lucas, Jr. Alternate (Inuvialuit) 2016-10-01 2018-09-30
Workers' Compensation Appeals Tribunal Michael Chandler Vice-Chair (Iqaluit) 2016-10-01 2019-09-30
Inuvialuit Environmental Impact Review Board Crystal Lennie Member (Inuvialuit) 2016-10-01 2019-09-30
Porcupine Caribou Management Board Joe Titlichi Chair 2016-09-30 2021-09-29
Apprenticeship, Trade and Occupation Certification Board Niels Konge Chair (Employer Representative) 2016-09-30 2019-09-29
Apprenticeship, Trade and Occupation Certification Board Mike Nolting Member (Employer Representative) 2016-09-30 2019-09-29
Apprenticeship, Trade and Occupation Certification Board Senad Mujcin Member (Employer Representative) 2016-09-30 2019-09-29
Apprenticeship, Trade and Occupation Certification Board Rod Sunderland Member (Employee Representative) 2016-09-30 2018-09-29
Apprenticeship, Trade and Occupation Certification Board Delbert Manuel Member (Employee Representative) 2016-09-30 2017-09-29
Apprenticeship, Trade and Occupation Certification Board Gordon Fraser Member (Employee Representative) 2016-09-30 2018-01-20
Apprenticeship, Trade and Occupation Certification Board Heidi Kane Member (General Public Representative) 2016-09-30 2017-09-29
Sahtu Land Use Planning Board Dakota Erutse Member (Sahtu) 2016-09-28 2019-09-27
Sahtu Renewable Resources Board Keith Hickling Alternate (GNWT) 2016-09-09 2021-09-08
Porcupine Caribou Management Board Alice McCulley Member (Tr'ondek Hwech'in) 2016-09-09 2021-08-30
Aurora College Board of Governors William Kellet Member (Yellowknife) 2016-08-29 2017-06-05
Medical Registration Committee Dr. Bing Guthrie Member 2016-08-29 2018-08-29
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Larry Carpenter Chair (GNWT) 2016-08-23 2021-08-22
Public Utilities Board Tina Gargan Member 2016-08-06 2019-08-05
Inuvialuit Environmental Impact Screening Committee Bengt Pettersson Member (Yukon) 2016-08-05 2019-08-04
Sahtu Land and Water Board Philippe di Pizzo Member (GNWT) 2016-08-04 2019-08-03
Mackenzie River Basin Board Carmen de la Chevrotière Alternate (Alberta) 2016-08-03 N/A
Northwest Territories Health and Social Services Leadership Council James Antoine Chair 2016-08-01 2019-07-31
International Porcupine Caribou Board Christine Cleghorn Member (Canada member) 2016-08-01 2021-03-31
Northwest Territories Health and Social Services Leadership Council Ethel-Jean Gruben Member (Chair of Beaufort Delta RWC) 2016-08-01 2018-07-31
Northwest Territories Health and Social Services Leadership Council Ruby Simba Member (Chair of Dehcho RWC) 2016-08-01 2018-07-31
Northwest Territories Health and Social Services Leadership Council Patricia Schaefer Member (Chair of Fort Smith RWC) 2016-08-01 2018-07-31
Northwest Territories Health and Social Services Leadership Council Michael Maher Member (Chair of Hay River RWC) 2016-08-01 2019-07-31
Northwest Territories Health and Social Services Leadership Council Gina Dolphus Member (Chair of Sahtu RWC) 2016-08-01 2019-07-31
Northwest Territories Health and Social Services Leadership Council Elizabeth Biscaye Member (Chair of Yellowknife RWC) 2016-08-01 2019-07-31
Beaufort Delta Regional Wellness Council Ethel-Jean Gruben Chair 2016-08-01 2018-07-31
Beaufort Delta Regional Wellness Council Annie Goose Member 2016-08-01 2018-07-31
Beaufort Delta Regional Wellness Council Ellen Smith Member 2016-08-01 2019-07-31
Beaufort Delta Regional Wellness Council Donna Keogak Member 2016-08-01 2019-07-31
Beaufort Delta Regional Wellness Council Donald F. Gillis Member 2016-08-01 2017-07-31
Beaufort Delta Regional Wellness Council Eileen M. Koe Member 2016-08-01 2018-07-31
Dehcho Regional Wellness Council Ruby Simba Chair 2016-08-01 2018-07-31
Dehcho Regional Wellness Council Hilda Sabourin Member 2016-08-01 2018-07-31
Dehcho Regional Wellness Council Raymond Michaud Member 2016-08-01 2018-07-31
Dehcho Regional Wellness Council Hilda Tsetso Member 2016-08-01 2017-07-31
Dehcho Regional Wellness Council Brenda Jumbo Member 2016-08-01 2019-07-31
Dehcho Regional Wellness Council Janna Deneron Member 2016-08-01 2019-07-31
Dehcho Regional Wellness Council Margaret Thom Member 2016-08-01 2017-06-22
Fort Smith Regional Wellness Council Patricia Schaefer Chair 2016-08-01 2018-07-31
Fort Smith Regional Wellness Council Alie (Al) Dumont Member 2016-08-01 2017-07-31
Fort Smith Regional Wellness Council Debbie Hansen Member 2016-08-01 2017-07-31
Fort Smith Regional Wellness Council Linda Mabbitt Member 2016-08-01 2019-07-31
Fort Smith Regional Wellness Council Gloria Villebrun Member 2016-08-01 2018-07-31
Fort Smith Regional Wellness Council Peter Daniels Member 2016-08-01 2019-07-31
Hay River Regional Wellness Council Michael Maher Chair 2016-08-01 2019-07-31
Hay River Regional Wellness Council Jane Groenewegen Member 2016-08-01 2017-04-06
Hay River Regional Wellness Council Wendy Ross Member 2016-08-01 2019-07-31
Hay River Regional Wellness Council Dinah Carnogursky Member 2016-08-01 2018-07-31
Hay River Regional Wellness Council Jeanna Graham Member 2016-08-01 2018-07-31
Hay River Regional Wellness Council Pat Martel Member 2016-08-01 2016-11-18
Sahtu Regional Wellness Council Gina Dolphus Chair 2016-08-01 2019-07-31
Sahtu Regional Wellness Council Brenda T'Seleie Member 2016-08-01 2018-07-31
Sahtu Regional Wellness Council Irene Kodakin Member 2016-08-01 2018-07-31
Sahtu Regional Wellness Council Alphonsine McNeely Member 2016-08-01 2019-07-31
Sahtu Regional Wellness Council Andrea Modeste Member 2016-08-01 2019-07-31
Yellowknife Regional Wellness Council Elizabeth Biscaye Chair 2016-08-01 2019-07-31
Yellowknife Regional Wellness Council Gregory Littlefair Member 2016-08-01 2017-07-31
Yellowknife Regional Wellness Council Carole Robinson Member 2016-08-01 2018-07-31
Yellowknife Regional Wellness Council Shirley Tsetta Member 2016-08-01 2018-07-31
Yellowknife Regional Wellness Council Brandie Miersch Member 2016-08-01 2019-07-31
Status of Women Council of the Northwest Territories Jan Fullerton Member (North Slave region) 2016-08-01 2016-12-12
Mackenzie River Basin Board Teressa Laforest Member (Canada) 2016-07-01 N/A
Mackenzie River Basin Board Susan Ross Alternate (Saskatchewan) 2016-07-01 N/A
Sahtu Land Use Planning Board Richard Hardy Member (Sahtu) 2016-06-16 2019-06-15
Medical Registration Committee Patricia Winter Member (Lay Member) 2016-06-11 2018-06-10
Judicial Appointments Advisory Committee Dr. Hassan Adam Member 2016-06-09 2019-06-08
Judicial Appointments Advisory Committee Paul Andrew Member 2016-06-09 2019-06-08
Judicial Appointments Advisory Committee Dr. Raymond Case Member 2016-06-09 2019-06-08
Judicial Appointments Advisory Committee Rose Lamouelle Member 2016-06-09 2019-06-08
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Joe Handley Member (GNWT) 2016-06-02 2019-06-01
Porcupine Caribou Management Board Steven Buyck Member (NaCho Nyak DÜn First Nation) 2016-06-01 2021-04-30
Status of Women Council of the Northwest Territories Martina Norwegian Member (Dehcho region) 2016-06-01 2019-05-31
Status of Women Council of the Northwest Territories Violet Camsell-Blondin President (Tlicho region) 2016-06-01 2019-05-31
Aurora College Board of Governors Bambi Amos Member (Staff Representative) 2016-05-29 2017-06-05
Aurora College Board of Governors Shania Clark Member (Student Representative) 2016-05-26 2017-05-25
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Paul Guy Chair 2016-05-24 2018-05-23
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Martin Goldney Member 2016-05-24 2018-05-23
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Sylvia Haener Member 2016-05-24 2018-05-23
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Russ Neudorf Member 2016-05-24 2018-05-23
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) David Stewart Member 2016-05-24 2018-05-23
Aurora College Board of Governors Celine Zoe Member (North Slave) 2016-05-19 2017-06-05
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Allicia Kelly Member (NWT) 2016-05-19 2021-05-18
Aurora College Board of Governors Delphine Pierrot Member (Sahtu) 2016-05-19 2016-06-28
Natural Resources Conservation Trust Fund Board of Trustees Fred Mandeville Chair 2016-05-13 2018-05-12
Natural Resources Conservation Trust Fund Board of Trustees Lawrence Lewis Member 2016-05-13 2018-05-12
Natural Resources Conservation Trust Fund Board of Trustees Roger Wah-Shee Member 2016-05-13 2018-05-12
Natural Resources Conservation Trust Fund Board of Trustees Stephen Charlie Member 2016-05-13 2018-05-12
Northwest Territories Health and Social Services Leadership Council Ted Blondin Member (Chair of Tłı̨chǫ Community Services Agency) 2016-04-19 2018-04-18
Tłı̨chǫ Community Services Agency Ted Blondin Chair 2016-04-19 2018-04-18
Judicial Council for Territorial Judges Andrew Fox Member (Law Society) 2016-04-19 2020-04-18
Porcupine Caribou Management Board Hal Frost Member (Vuntut Gwitchin First Nation) 2016-04-14 2021-04-14
International Porcupine Caribou Board Mitch Ellis Chair (USA member*) 2016-04-01 2021-03-31
Porcupine Caribou Management Board Nicole McCutchen Member (Yukon Gov) 2016-04-01 2021-03-31
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council David Tucker Chair 2016-04-01 2019-03-31
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council John (Jack) Rowe Member (NWT Employer representative) 2016-04-01 2019-03-31
Justices of the Peace Review Council Stephen Lacey Member (Justice of the Peace) 2016-04-01 2020-03-31
Gwich'in Land and Water Board Elizabeth Wright Member (Gwich'in) 2016-03-22 2019-03-21
Inuvialuit Environmental Impact Screening Committee Albert Ruben, Sr. Member (GNWT) 2016-03-22 2019-03-21
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board James Wah-Shee Member (Tłı̨chǫ) 2016-03-14 2019-03-13
Sahtu Arbitration Panel Jennifer Duncan Member 2016-02-18 2021-02-17
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Ron Fatt Member (NWT) 2016-02-18 2021-03-17
Wek'eezhii Renewable Resources Board Grant Pryznyk Chair 2016-02-18 2021-02-17
Sahtu Land and Water Board George Barnaby Member (Sahtu) 2016-02-17 2019-02-16
Wek'eezhii Land and Water Board Violet Camsell-Blondin Chair 2016-02-15 2018-01-11
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Eberhard (Abe) Theil Member (NWT Public Interest representative) 2016-02-14 2019-02-13
Tłı̨chǫ Community Services Agency Mary Adele Football Member 2016-02-05 2017-10-29
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) David Tucker Chair 2016-02-01 2016-05-23
Northwest Territories Arts Council D'Arcy Moses Member (Dehcho) 2016-02-01 2018-01-31
Public Utilities Board Charlie Furlong Member 2016-01-31 2018-01-30
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Louise Dundas Mathews Member 2016-01-15 2016-05-23
Inuvialuit Water Board Elizabeth Arey Member (GNWT) 2016-01-13 2019-01-12
Wek'eezhii Renewable Resources Board Steven Matthews Member (GNWT) 2016-01-11 2021-01-10
Safety Advisory Committee Clarence Synard Member (Employer Representative) 2016-01-01 2019-12-31
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Jack VanCamp Vice-Chair 2015-11-22 2016-05-23
Safety Advisory Committee Bert Hausauer Chair (Chief Safety Officer) 2015-11-02 N/A
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Richard Aksawnee Alternate (Nunavut) 2015-11-01 2020-10-31
Porcupine Caribou Management Board Kirby Meister Alternate (Yukon Gov) 2015-10-27 2017-10-31
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Denny Rodgers Member 2015-10-15 2018-10-14
Liquor Licensing Board Linda Martin Member 2015-10-02 2018-10-01
Inuvialuit Environmental Impact Screening Committee Gerald Inglangasuk Member (Inuvialuit) 2015-10-01 2018-09-30
Judicial Appointments Advisory Committee The Hon. Christine Gagnon Chair 2015-10-01 N/A
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Paul Voudrach Alternate (Inuvialuit) 2015-10-01 2017-09-30
Inuvialuit Arbitration Board Serge Lamarche Member (Yukon) 2015-10-01 2018-09-30
Inuvialuit Environmental Impact Review Board Ethel-Jean Gruben Member (Inuvialuit) 2015-10-01 2018-09-30
Waste Reduction and Recovery Advisory Committee Andrew Robinson Member 2015-09-30 2019-09-30
Waste Reduction and Recovery Advisory Committee Olivia Lee Member 2015-09-30 2019-09-30
Waste Reduction and Recovery Advisory Committee Sara Brown Member 2015-09-30 2019-09-30
Waste Reduction and Recovery Advisory Committee Shelagh Kerr Member 2015-09-30 2019-09-30
Liquor Licensing Board Wayne Smith Member 2015-09-28 2018-09-27
Liquor Licensing Board Michael Hansen Member 2015-09-15 2018-09-14
Liquor Licensing Board Heather Bourassa Member 2015-09-14 2018-09-13
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Eric Menicoche Member 2015-09-08 2016-05-23
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Eric Reed Member (Canada) 2015-09-01 N/A
Medical Registration Committee Dr. Pauweliena Laureijs Chair 2015-08-29 2017-08-28
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Gwen Robak Member 2015-08-25 2018-08-24
Official Languages Board Beverly Amos Member 2015-08-21 2017-08-20
Official Languages Board Kyle Napier Member (Cree) 2015-08-21 2017-08-20
Official Languages Board Mary Ross Member (Gwich'in) 2015-08-21 2017-08-20
Official Languages Board Theresa Etchinelle Member (North Slavey) 2015-08-21 2017-08-20
Official Languages Board Sarah Jerome Alternate (Gwich'in) 2015-08-21 2017-08-20
Official Languages Board Joshua Oliktoak Alternate (Inuinnaqtun) 2015-08-21 2017-08-20
Official Languages Board Albert Elias Alternate (Inuvialuktun) 2015-08-21 2017-08-20
Official Languages Board Jane Modeste Alternate (North Slavey) 2015-08-21 2017-08-20
Official Languages Board Lucy Lafferty Alternate (Tłı̨chǫ) 2015-08-21 2017-08-20
Official Languages Board Emma Amundson Alternate (South Slavey) 2015-08-21 2017-08-20
Aboriginal Languages Revitalization Board Dora Grandjambe Member (North Slavey) 2015-08-21 2017-08-20
Aboriginal Languages Revitalization Board Kyle Napier Member (Cree) 2015-08-21 2017-08-20
Aboriginal Languages Revitalization Board Lillian Greenland Member (Gwich'in) 2015-08-21 2017-08-20
Aboriginal Languages Revitalization Board Beverly Amos Member (Inuvialuktun) 2015-08-21 2017-08-20
Aboriginal Languages Revitalization Board Wendy Mantla Member (Tłı̨chǫ) 2015-08-21 2017-08-20
Aboriginal Languages Revitalization Board Sarah Jerome Alternate (Gwich'in) 2015-08-21 2017-08-20
Aboriginal Languages Revitalization Board Joshua Oliktoak Alternate (Inuinnaqtun) 2015-08-21 2017-08-20
Aboriginal Languages Revitalization Board Albert Elias Alternate (Inuvialuktun) 2015-08-21 2017-08-20
Aboriginal Languages Revitalization Board Anne Orlias Alternate (North Slavey) 2015-08-21 2017-08-20
Aboriginal Languages Revitalization Board Emma Amundson Alternate (South Slavey) 2015-08-21 2017-08-20
Aboriginal Languages Revitalization Board Nora Wedzin Alternate (Tłı̨chǫ) 2015-08-21 2017-08-20
Aurora College Board of Governors Lynn Buckley Member (South Slave) 2015-08-21 2017-02-22
Gwich'in Land Use Planning Board Fanny Greenland Member (GNWT) 2015-07-30 2018-07-29
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board John Curran Member (Canada) 2015-07-23 2016-03-01
Environmental Studies Management Board Andrew Applejohn Chair (GNWT ENR) 2015-07-15 2018-07-24
Liquor Licensing Board Adelle Guigon Vice-Chair 2015-07-08 2018-07-07
Agricultural Products Marketing Council Kelly Kaylo Chair 2015-07-03 2017-08-31
Agricultural Products Marketing Council Kevin Todd Member 2015-07-03 2017-08-31
Agricultural Products Marketing Council Sonya Saunders Member 2015-07-03 2017-08-31
Agricultural Products Marketing Council Tom Colosimo Member 2015-07-03 2017-08-31
Northwest Territories Egg Producers Board Michael Wallington Chair 2015-07-01 2018-03-31
Mackenzie River Basin Board Dr. Erin Kelly Member (NWT) 2015-07-01 N/A
Mackenzie River Basin Board Leon Andrew Member (Aboriginal Member - NT) 2015-07-01 N/A
Mackenzie River Basin Board Cheryl Baraniecki Chair (Canada) 2015-07-01 N/A
Mackenzie River Basin Board Mohan Denetto Member (Canada) 2015-07-01 N/A
Mackenzie River Basin Board Jennifer O'Neill Alternate (Canada) 2015-07-01 N/A
Porcupine Caribou Management Board Eddie Taylor Alternate (Tr'ondek Hwech'in) 2015-06-29 2020-06-28
Assessment Appeal Tribunal Jim B. White Member 2015-06-25 2018-06-24
Assessment Appeal Tribunal Gerard K. Phillips Chair 2015-06-25 2018-06-24
Assessment Appeal Tribunal Gregory Littlefair Member 2015-06-25 2018-06-24
Assessment Appeal Tribunal Jeremy Walsh Member 2015-06-25 2018-06-24
Assessment Appeal Tribunal Lloyd Henderson Member 2015-06-25 2018-06-24
Environmental Studies Management Board Menzie McEachern Member (GNWT ITI) 2015-06-25 2018-06-24
Environmental Studies Management Board Dr. Raymond Case Member (General Public) 2015-06-25 2018-06-24
Environmental Studies Management Board Scott Gedak Member (Oil & Gas industry) 2015-06-25 2018-06-24
Environmental Studies Management Board Ken Hansen Vice-Chair (Oil & Gas industry) 2015-06-25 2018-06-24
Territorial Board of Revision Tom Forbes Member 2015-06-25 2016-05-02
Inuvialuit Water Board Mark Cleveland Member (GNWT) 2015-06-20 2018-06-19
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Andy Wong Member 2015-06-19 2018-06-18
Porcupine Caribou Management Board Michael Svoboda Alternate (Canada) 2015-06-18 2020-06-18
Sahtu Renewable Resources Board Michael Neyelle Chair 2015-06-18 2020-06-17
Sahtu Renewable Resources Board Jeff Walker Member (GNWT) 2015-06-18 2020-06-17
Sahtu Renewable Resources Board Leonard Kenny Member (Sahtu) 2015-06-18 2017-04-20
Mine Occupational Health and Safety Legislation Committee Fred Bailey Member (Chief Inspector) 2015-06-15 N/A
Mining Industry Advisory Board Brendan Bell Chair 2015-05-29 2016-05-28
Mining Industry Advisory Board Darrell Beaulieu Member 2015-05-29 2016-05-28
Mining Industry Advisory Board Don Bubar Member 2015-05-29 2016-05-28
Mining Industry Advisory Board John Kearney Member 2015-05-29 2016-05-28
Mining Industry Advisory Board Leni Keough Member 2015-05-29 2016-05-28
Mining Industry Advisory Board Rod Brown Member 2015-05-29 2016-05-28
Inuvialuit Arbitration Board Neil Gower Member (Canada) 2015-05-28 2018-05-27
Victims Assistance Committee Gladys MacPherson Member 2015-05-08 2018-05-07
Porcupine Caribou Management Board Ian McDonald Member (Canada) 2015-05-04 2020-05-04
Judicial Council for Territorial Judges The Hon. Justice L.A. Charbonneau Chair (Senior Judge of the Supreme Court) 2015-05-01 N/A
Sahtu Renewable Resources Board Camilla Rabisca Alternate (Sahtu) 2015-04-30 2020-04-29
Inuvialuit Arbitration Board Lena Selamio Member (Inuvialuit) 2015-04-22 2018-04-22
Safety Advisory Committee Richard Morland Member (Employer Representative) 2015-04-20 2016-07-14
Safety Advisory Committee Elijah Kaernerk Member (Worker Representative) 2015-04-20 2018-04-19
Safety Advisory Committee Deborah O'Connell Member (Employer Representative) 2015-04-20 2018-04-19
Legal Aid Commission of the Northwest Territories Caroline Wawzonek Member (Law Society representative) 2015-04-15 2018-04-14
Northwest Territories Egg Producers Board Glen Wallington Member 2015-04-01 2018-03-31
Northwest Territories Egg Producers Board Bruce Ramage Member 2015-04-01 2018-03-31
Northwest Territories Egg Producers Board John Penner Member 2015-04-01 2018-03-31
Northwest Territories Egg Producers Board Kevin Wallington Member 2015-04-01 2018-03-31
Public Utilities Board Lorraine Tremblay Member 2015-04-01 2016-09-30
NWT Surface Rights Board Louie Azzolini Chair (Mowhi) 2015-04-01 2020-03-31
NWT Surface Rights Board Elizabeth Wright Member (Gwich'in) 2015-04-01 2020-03-31
NWT Surface Rights Board Darrell Christie Member (Inuvik or the NWT portion of the ISR) 2015-04-01 2020-03-31
NWT Surface Rights Board Mike Vaydik Member (Non-regional) 2015-04-01 2020-03-31
NWT Surface Rights Board Danny Bayha Member (Sahtu) 2015-04-01 2020-03-31
NWT Surface Rights Board Ian McCrae Alternate (Mowhi) 2015-04-01 2020-03-31
NWT Surface Rights Board Vern Christensen Alternate (Non-Regional) 2015-04-01 2020-03-31
Judicial Appointments Advisory Committee Michael Hansen Member (Law Society) 2015-04-01 2018-03-31
Judicial Council for Territorial Judges Margot Engley Alternate (Law Society) 2015-04-01 2019-03-31
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Paul Parker Member 2015-03-27 2017-03-26
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Gregory Kelly Member 2015-03-27 2017-03-26
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Ron Schaefer Member 2015-03-27 2017-03-26
Northwest Territories Social Assistance Appeal Board Richard Daitch Chair 2015-03-27 2017-03-26
Judicial Appointments Advisory Committee Emerald Murphy Member (Law Society) 2015-03-23 2018-03-31
Northwest Territories Review Board Susan Ashton Member (Registered Nurse) 2015-02-25 2020-02-24
Sahtu Land Use Planning Board Heather Bourassa Chair 2015-02-16 2018-02-15
Sahtu Renewable Resources Board George Barnaby Member (Sahtu) 2015-02-05 2020-02-04
Gwich'in Renewable Resources Board Sarah Jerome Alternate (Gwich'in) 2015-02-05 2020-02-04
Northwest Territories Arts Council Winnie Cadieux Member (South Slave) 2015-02-01 2017-01-31
Northwest Territories Arts Council Ben Nind Member (North Slave) 2015-02-01 2017-01-31
Northwest Territories Arts Council James Wedzin Member (Tłı̨chǫ) 2015-02-01 2017-01-31
Northwest Territories Judicial Remuneration Commission David Gilday Chair 2015-02-01 2019-01-31
Aurora College Board of Governors Mary Beckett Member (Beaufort Delta) 2015-01-23 2017-06-05
Sahtu Land and Water Board Larry Wallace Chair 2015-01-19 2018-01-18
Gwich'in Land and Water Board Paul Sullivan Chair 2015-01-11 2018-01-10
Wek'eezhii Land and Water Board Rita Mueller Member (Canada) 2015-01-11 2018-01-10
Gwich'in Land Use Planning Board Bob Simpson Chair 2015-01-06 2018-01-05
Northwest Territories Review Board Glenn Tait Chair 2015-01-05 2020-01-04
Northwest Territories Review Board Cayley Thomas Member 2015-01-05 2020-01-04
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Ron Robillard Member (Saskatchewan) 2015-01-01 2020-01-01
Mackenzie River Basin Board Robert Jenkins Alternate (NWT) 2015-01-01 N/A
Inuvialuit Environmental Impact Review Board Jim Umpherson Member (Canada) 2014-12-28 2017-12-27
Wek'eezhii Renewable Resources Board Archie Wetrade Member (Tłı̨chǫ) 2014-12-24 2017-12-23
Wek'eezhii Renewable Resources Board Jonas Lafferty Member (Tłı̨chǫ) 2014-12-24 2017-12-23
Inuvialuit Environmental Impact Review Board Bruce Chambers Member (Yukon) 2014-12-22 2017-12-21
Status of Women Council of the Northwest Territories Doris Camsell Member (South Slave region) 2014-12-06 2017-12-05
Status of Women Council of the Northwest Territories Paulina Roche Member (Sahtu region) 2014-12-06 2017-12-05
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Bertha Norwegian Member (Dehcho) 2014-10-28 2017-10-27
Inuvialuit Environmental Impact Review Board Herbert Felix Member (Inuvialuit) 2014-10-01 2017-09-21
Judicial Council for Territorial Judges The Hon. Chief Judge Christine Gagnon Member (Chief Judge) 2014-09-18 N/A
Justices of the Peace Review Council The Hon. Chief Judge Christine Gagnon Chair (Chief Judge) 2014-09-18 N/A
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Erik Allain Member (Canada) 2014-09-16 2017-09-15
Student Financial Assistance Appeal Board Gregory Kelly Chair 2014-09-15 2016-09-14
Student Financial Assistance Appeal Board Paul Parker Member 2014-09-15 2016-09-14
Mine Occupational Health and Safety Legislation Committee Patrick Tymchatyin Chair (Worker representative) 2014-09-01 2018-08-31
Mine Occupational Health and Safety Legislation Committee Floyd Collins Member (Worker Representative) 2014-09-01 2018-08-31
Mine Occupational Health and Safety Legislation Committee Ryan Barber Member (Worker Representative) 2014-09-01 2018-08-31
Mine Occupational Health and Safety Legislation Committee Mike Lowing Member (Owner Representative) 2014-09-01 2018-08-31
Mine Occupational Health and Safety Legislation Committee Dave Power Member (Owner Representative) 2014-09-01 2018-08-31
Mine Occupational Health and Safety Legislation Committee Norman Ladouceur Member (Owner Representative) 2014-09-01 2018-08-31
Northwest Territories Judicial Remuneration Commission Gerald K. Avery Member 2014-08-24 2018-08-15
Northwest Territories Judicial Remuneration Commission Margaret Melhorn Member 2014-08-24 2018-08-15
Status of Women Council of the Northwest Territories Georgina Jacobson-Masuzumi Member (Beaufort Delta region) 2014-08-19 2017-08-18
Mackenzie River Basin Board Sharon Peter Member (Aboriginal Member - YT) 2014-08-18 2017-05-11
Sahtu Land Use Planning Board Danny Bayha Member (GNWT) 2014-07-29 2017-07-28
Gwich'in Land and Water Board William Koe Member (Gwich'in) 2014-06-25 2017-06-24
Gwich'in Renewable Resources Board Doug Doan Member (Canada) 2014-06-13 2019-06-12
Inuvialuit Arbitration Board Gloria Iatridis Vice-Chair (Canada) 2014-06-13 2017-06-12
Inuvialuit Arbitration Board Jack R. Williams Member (GNWT) 2014-06-13 2017-06-12
Liquor Licensing Board Colin Baile Chair 2014-06-07 2017-06-06
Aurora College Board of Governors Kathy Tsetso Chair (Dehcho) 2014-05-29 2017-05-28
Sahtu Land and Water Board Judi Tutcho Member (Sahtu) 2014-05-28 2017-05-27
Sahtu Arbitration Panel Richard M. Hill Chair 2014-05-26 2016-07-21
Tłı̨chǫ Community Services Agency Henry Gon Member 2014-05-14 2018-05-13
Workers' Safety and Compensation Commission Governance Council Robert Gabuna Member (Nunavut Public Interest representative) 2014-05-14 2017-05-13
Gwich'in Renewable Resources Board Kenneth (Burt) Hunt Member (Canada) 2014-05-09 2019-05-08
Sahtu Land Use Planning Board Bob Overvold Member (Canada) 2014-05-08 2017-05-07
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Alain Grenier Alternate (Canada) 2014-05-08 2017-05-07
Mackenzie Valley Land and Water Board Mavis Cli-Michaud Member (Dehcho) 2014-05-08 2017-03-24
Tłı̨chǫ Community Services Agency George Mackenzie Member 2014-04-17 2017-10-10
Justices of the Peace Review Council The Hon. Judge Bernadette Schmaltz Member 2014-04-13 2018-04-12
Justices of the Peace Review Council Shirley Lamalice Member 2014-04-13 2018-04-12
Justices of the Peace Review Council Danny Yakelaya Member 2014-04-13 2018-04-12
Sahtu Renewable Resources Board Lesley Allen Member (Canada) 2014-04-10 2016-05-01
Gwich'in Renewable Resources Board Ronald Allen Alternate (Canada) 2014-04-10 2019-04-09
Sahtu Renewable Resources Board Patrick Bobinski Alternate (Canada) 2014-04-10 2017-08-01
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) Joseph Mackenzie Member 2014-04-01 2016-05-23
Workers' Compensation Appeals Tribunal Grant Paziuk Member 2014-04-01 2017-03-31
Mackenzie Valley Land and Water Board Frank McKay Member (GNWT) 2014-03-21 2017-03-20
Inuvialuit Environmental Impact Screening Committee Rudy Cockney Member (Canada) 2014-03-17 2017-03-16
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Daryll Hedman Vice-Chair (Manitoba) 2014-03-02 2019-05-01
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Geoff Bussidor Member (Manitoba) 2014-03-02 N/A
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Adam Nalge Alternate (Manitoba) 2014-03-02 2019-03-01
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Vicki Trim Alternate (Manitoba) 2014-03-02 2019-03-01
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Napoleon Denechezhe Member (Manitoba) 2014-01-01 2019-05-01
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Joe Martin Alternate (Saskatchewan) 2014-01-01 2019-01-01
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Louis Josie Alternate (Saskatchewan) 2014-01-01 2019-01-01
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Chuck Lees Alternate (Saskatchewan) 2014-01-01 2019-01-01
Gwich'in Land and Water Board Gerald Kisoun Member (Canada) 2013-12-19 2016-12-18
Mackenzie Valley Land and Water Board Floyd Adlem Member (Canada) 2013-12-13 2016-12-12
Mackenzie Valley Land and Water Board Willard Hagen Chair 2013-11-30 2015-10-01
Gwich'in Renewable Resources Board Eugene Pascal Chair 2013-11-07 2018-11-06
Gwich'in Renewable Resources Board Bobbie Jo Greenland Member (Gwich'in) 2013-11-07 2016-09-13
Northwest Territories Business Development and Investment Corporation Board Ruby Simba Member 2013-11-05 2016-11-04
Tłı̨chǫ Community Services Agency Ted Nitsiza Member 2013-10-28 2017-08-13
Inuvialuit Environmental Impact Screening Committee John Ondrack Chair 2013-10-19 2016-10-18
Inuvialuit Environmental Impact Review Board Jon Pierce Chair 2013-10-11 2016-10-10
Aboriginal Languages Revitalization Board Bertha Catholique Alternate (Chipewyan) 2013-10-03 2015-10-02
Official Languages Board Jaysi (J.C.) Catholique Member (Chipewyan) 2013-10-03 2015-10-02
Official Languages Board Bertha Catholique Alternate (Chipewyan) 2013-10-03 2015-10-02
Aboriginal Languages Revitalization Board Jaysi (J.C.) Catholique Member (Chipewyan) 2013-10-03 2015-10-02
Inuvialuit Environmental Impact Screening Committee Calvin Pokiak Member (Inuvialuit) 2013-10-01 2016-09-30
Inuvialuit Environmental Impact Screening Committee Evelyn Storr Member (Inuvialuit) 2013-10-01 2016-09-30
Porcupine Caribou Management Board David Frost Member (Vuntut Gwitchin First Nation) 2013-09-17 2016-04-01
Porcupine Caribou Management Board William Josie Alternate (Vuntut Gwitchin First Nation) 2013-09-17 2018-09-17
Gwich'in Land Use Planning Board Eliza Greenland Member (Gwich'in) 2013-09-13 2016-09-12
Sahtu Arbitration Panel James Davis Member 2013-09-13 2018-09-12
Sahtu Arbitration Panel Karen Snowshoe Member 2013-09-13 2018-09-12
Porcupine Caribou Management Board Marsha Branigan Member (GNWT) 2013-09-12 2018-09-11
International Porcupine Caribou Board Dan Lindsey Member (Canada member) 2013-08-29 2016-07-31
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Bruno Croft Alternate (NWT) 2013-08-22 2018-08-21
Porcupine Caribou Management Board Art Christiansen Member (Tr'ondek Hwech'in) 2013-07-22 2016-03-31
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Michael McLeod Member (GNWT) 2013-07-19 2015-10-20
Northwest Territories Power Corporation (Board of Directors) James McDonald Member 2013-06-01 2016-05-23
Sahtu Land Use Planning Board Collin Bayha Member (Sahtu) 2013-05-13 2016-05-12
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Joanna Wilson Alternate (GNWT) 2013-04-23 N/A
Inuvialuit Water Board Louis Covello Member (Canada) 2013-04-08 2016-04-07
Victims Assistance Committee Florence Barnaby Member 2013-04-01 2016-03-31
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Earl Evans Chair (NWT) 2013-03-14 2018-03-13
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Ken Hudson Alternate (NWT) 2013-03-14 2018-03-13
Aboriginal Languages Revitalization Board Vance Sanderson Alternate (Cree) 2013-01-22 2014-12-12
International Porcupine Caribou Board Barry Smith Chair (Canada member) 2013-01-16 2018-01-15
International Porcupine Caribou Board Lynda Yonge Member (Canada member) 2013-01-16 2017-02-01
International Porcupine Caribou Board Joe Titlichi Member (Canada member) 2013-01-16 2018-01-15
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Alex Ishalook Member (Nunavut) 2013-01-01 2017-11-01
Status of Women Council of the Northwest Territories Tina Gargan Member (Beaufort Delta region) 2012-12-07 2014-08-18
Inuvialuit Environmental Impact Screening Committee John Ryder Member (Yukon) 2012-11-06 2015-11-05
Gwich'in Arbitration Panel Cayley Thomas Member (Canada) 2012-10-17 2015-04-01
Wek'eezhii Renewable Resources Board Grant Pryznyk Member (Canada) 2012-10-03 2015-10-02
Northwest Territories Review Board Grant Paziuk Member 2012-08-24 2017-08-23
Gwich'in Arbitration Panel George Hungerford Chair (Gwich'in) 2012-03-28 2017-05-27
Mackenzie Valley Land and Water Board Elizabeth Biscaye Member (Akaitcho) 2012-03-27 2015-03-26
Gwich'in Arbitration Panel David Krutko Member (Gwich'in) 2012-03-13 2017-01-24
Gwich'in Arbitration Panel Grant Paziuk Vice-Chair (Gwich'in) 2012-03-13 2017-03-12
Gwich'in Arbitration Panel Lois Edge Member (Gwich'in) 2012-03-13 2017-03-12
Porcupine Caribou Management Board Wilbert Firth Member (Gwich'in) 2012-02-22 2017-02-21
Porcupine Caribou Management Board Darby Blake Alternate (Gwich'in) 2012-02-22 2017-02-21
Inuvialuit Arbitration Board Joshua Oliktoak Member (Inuvialuit) 2012-01-01 2015-12-31
Safety Advisory Committee Sonja Boucher Member (Worker Representative) 2012-01-01 2015-12-31
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Vanessa Charlwood Alternate (Canada) 2012-01-01 N/A
Sahtu Renewable Resources Board Michael Neyelle Alternate (Sahtu) 2011-12-15 2015-06-18
Gwich'in Renewable Resources Board Jozef Carnogursky Alternate (GNWT) 2011-12-14 2016-10-04
Gwich'in Renewable Resources Board Johnnie Charlie Member (Gwich'in) 2011-10-20 2016-10-19
Gwich'in Renewable Resources Board Cindy Allen Alternate (Gwich'in) 2011-10-20 2016-10-19
Sahtu Renewable Resources Board Paul Latour Alternate (Canada) 2011-10-20 2016-10-19
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Richard Edjericon Chair 2011-03-29 2014-03-28
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Percy Hardisty Member (Dehcho) 2011-03-25 2014-03-24
Gwich'in Arbitration Panel Deborah Hanly Member (GNWT) 2011-03-24 2016-03-23
Inuvialuit Environmental Impact Screening Committee Johnnie Lennie Member (Canada) 2011-03-17 2014-03-16
Gwich'in Arbitration Panel David McCann Member (GNWT) 2011-02-24 2016-02-23
Sahtu Renewable Resources Board Laurel McDonald Member (Sahtu) 2010-12-09 2014-04-01
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Stephen Charlie Alternate (GNWT) 2010-12-01 2017-08-02
Inuvialuit Environmental Impact Review Board Elizabeth Snider Chair 2010-10-09 2013-10-10
Gwich'in Arbitration Panel Anton Melnyk Member (Canada) 2010-10-07 2015-10-06
Inuvialuit Environmental Impact Review Board Lawrence Amos Member (Inuvialuit) 2010-10-01 2013-09-30
Sahtu Land and Water Board Walter Bayha Member (Sahtu) 2010-09-13 2013-09-12
Dental Registration Committee Samantha VanGenne Member (Registrar) 2010-08-20 N/A
Medical Registration Committee Samantha VanGenne Member (Registrar) 2010-08-20 N/A
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Rachel Crapeau Member (GNWT) 2010-07-20 2013-07-19
Porcupine Caribou Management Board Stephen Charlie Alternate (GNWT) 2010-07-13 2015-07-12
Sahtu Renewable Resources Board Keith Hickling Member (GNWT) 2010-05-14 2015-05-13
Sahtu Renewable Resources Board Jeff Walker Alternate (GNWT) 2010-05-14 2015-05-13
Sahtu Renewable Resources Board Walter Bayha Chair 2010-04-22 2013-09-11
Northwest Territories Review Board Katherine Peterson Chair 2010-01-05 2015-01-04
Gwich'in Renewable Resources Board Eugene Pascal Alternate (Gwich'in) 2010-01-01 2013-11-06
Sahtu Land and Water Board Philippe di Pizzo Member (GNWT) 2009-11-25 2012-11-24
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Danny Bayha Member (Sahtu) 2009-11-10 2012-11-09
Judicial Council for Territorial Judges The Hon. Chief Justice Catherine Fraser Member (Judge of the Court of Appeal) 2009-01-01 N/A
Gwich'in Renewable Resources Board Joel Ingram Alternate (Canada) 2008-11-19 2013-11-18
Inuvialuit Environmental Impact Review Board Roland Kikoak Member (Inuvialuit) 2008-10-01 2015-09-30
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Robert Gau Member (GNWT) 2008-09-01 N/A
Sahtu Renewable Resources Board Patrick Bobinski Member (Canada) 2008-04-11 2013-04-10
Mackenzie Valley Environmental Impact Review Board Fred Koe Member (Gwich'in) 2008-03-17 2011-03-16
Wildlife Management Advisory Council (NWT) Marsha Branigan Member (GNWT) 2008-03-01 N/A
Gwich'in Renewable Resources Board Daniel Topolinski Member (Canada) 2008-01-29 2013-01-28
Gwich'in Renewable Resources Board George Low Alternate (Canada) 2008-01-29 2013-01-28
Sahtu Renewable Resources Board Gordon Zealand Alternate (Canada) 2008-01-29 2013-01-28
Inuvialuit Environmental Impact Review Board Tom Butters Member (Canada) 2008-01-02 2011-01-01
Sahtu Land Use Planning Board Judith Wright-Bird Chair 2008-01-02 2011-01-01
Inuvialuit Environmental Impact Screening Committee Fred McFarland Chair 2007-03-21 2010-03-20
Sahtu Renewable Resources Board Robert Kelly Alternate (Sahtu) 2006-11-30 2011-11-29
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Dennis Larocque Member (Saskatchewan) 2006-01-01 N/A
Gwich'in Renewable Resources Board Paul Latour Member (Canada) 2005-07-23 2010-07-22
Gwich'in Renewable Resources Board Robert Alexie, Sr. Member (Gwich'in) 2005-06-16 2010-06-15
Sahtu Renewable Resources Board Paul Latour Member (Canada) 2005-05-11 2010-05-10
Judicial Appointments Advisory Committee The Hon. Bernadette Schmaltz Member 2005-01-01 N/A
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Mitch Campbell Member (Nunavut) 1999-01-02 N/A
Mackenzie River Basin Board Mike Renouf Alternate (Canada) 1997-07-01 N/A
Mackenzie River Basin Board Lynn Kriwoken Member (British Columbia) 1997-07-01 N/A
Mackenzie River Basin Board Vera Nicholson Member (Aboriginal Member - BC) 1997-07-01 N/A
Mackenzie River Basin Board Pieter Bekker Alternate (BC) 1997-07-01 2017-01-29
Mackenzie River Basin Board Cleo Reece Member (Aboriginal Member - AB) 1997-07-01 2017-05-12
Mackenzie River Basin Board Tim Toth Alternate (Alberta) 1997-07-01 2016-08-01
Mackenzie River Basin Board John Fahlman Member (Saskatchewan) 1997-07-01 N/A
Mackenzie River Basin Board Joseph Tsannie Member (Aboriginal Member - SK) 1997-07-01 N/A
Mackenzie River Basin Board Heather Jirousek Member (Yukon) 1997-07-01 N/A
Mackenzie River Basin Board Brian Yee Member (Alberta) 1995-07-01 N/A
Gwich'in Renewable Resources Board Robert Charlie Chair 1994-09-01 2010-09-09
Beverly and Qamanirjuaq Caribou Management Board Tim Trottier Vice-Chair (Saskatchewan) 1983-01-01 N/A
International Porcupine Caribou Board Geoffrey Haskett Chair (USA member*) 1000-01-01 1000-12-31
International Porcupine Caribou Board Douglas Vincent-Lang Member (USA member*) 1000-01-01 N/A
International Porcupine Caribou Board Edward Rexford Member (USA member*) 1000-01-01 N/A
International Porcupine Caribou Board Edward Frank Member (USA member*) 1000-01-01 N/A
Inuvialuit Arbitration Board Tom Huffaker Member (Industry*) 1000-01-01 N/A
Inuvialuit Arbitration Board David Pryce Member (Industry*) 1000-01-01 N/A
Inuvialuit Arbitration Board Nick Schultz Member (Industry*) 1000-01-01 N/A
Total: 586 entries